Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

W USA JUŻ RECESJA

W USA już recesja. Amerykańskie PKB między kwietniem a czerwcem spadło o 0.9 procent w ujęciu zannualizowanym. To drugi z rzędu spadek wartości PKB w USA.

USA
FOT.: Ravi Patel/Unsplash

Opublikowane dziś dane są dużym rozczarowaniem – ekonomiści spodziewali się znacznie lepszego wyniku amerykańskiej gospodarki, na poziomie plus 0.5 procenta.

W USA JUŻ RECESJA
W USA już recesja – dane o dynamice PKB.

Fatalny odczyt PKB jest sporym wyzwaniem dla kolejnych decyzji Fed. Amerykański bank centralny ledwie wczoraj podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, główna stopa kształtuje się obecnie w zakresie od 2.25 do 2.5 procent.

CZYTAJ TEŻ: FED PODNIÓSŁ GŁÓWNĄ STOPĘ O 75 PUNKTÓW BAZOWYCH

Podnoszenie stóp procentowych uderza zarówno w konsumpcję i inwestycje – czyli dwa z czterech motorów PKB (pozostałe to eksport netto i zapasy). Recesja już w tej chwili oznacza, że Fedowi udało się już mocno schłodzić gospodarkę – tyle, że nie udało się zbić inflacji, która w czerwcu przekroczyła 9 procent.

USA INFLACJA

Co to jest zannualizowane PKB

Annualizacja oznacza przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne. Jest to swego rodzaju prognoza bazująca na ekstrapolacji wyników uzyskanych w jednym okresie. Na tej zasadzie, że gdyby przez resztę roku było tak jak w pierwszym kwartale, to w całym roku osiągniemy taki właśnie wynik. Przykładowo, jeśli wzrost PKB w danym kwartale wyniósł 1% k/k, to annualizowane tempo wzrostu wyniosło stosując uproszczoną metodę liczenia nieco ponad 4%.

Oznacza to, że nie możemy wprost porównywać danych o dynamice PKB w USA do tej mierzonej w państwach europejskich, które publikują dane o dynamice wzrostu gospodarczego bez annualizacji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

W USA JUŻ RECESJA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Tuż przed godziną 17:00 spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wylądowała w Tajpej na Tajwanie. Jej wizyta – pierwsza taka od 1997 roku –...

BIZNES I POLITYKA

Inflacja po wakacjach zacznie opadać, a polska gospodarka nie wejdzie w recesję – uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam...

UE

Wzrost PKB w strefie euro był wyższy od oczekiwań.

USA

Potwierdziły się oczekiwania ekonomistów i rynku. Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o podniesieniu stóp o 75 punktów bazowych. To już kolejny ruch, który ma...

%d bloggers like this: