Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

W USA JUŻ RECESJA

W USA już recesja. Amerykańskie PKB między kwietniem a czerwcem spadło o 0.9 procent w ujęciu zannualizowanym. To drugi z rzędu spadek wartości PKB w USA.

USA
FOT.: Ravi Patel/Unsplash
W USA JUŻ RECESJA
W USA już recesja – dane o dynamice PKB.

Dane rozczarowują – w USA już recesja

Opublikowane dziś dane są dużym rozczarowaniem – ekonomiści spodziewali się znacznie lepszego wyniku amerykańskiej gospodarki, na poziomie plus 0.5 procenta.

Fatalny odczyt PKB jest sporym wyzwaniem dla kolejnych decyzji Fed. Amerykański bank centralny ledwie wczoraj podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, główna stopa kształtuje się obecnie w zakresie od 2.25 do 2.5 procent.

CZYTAJ TEŻ: FED PODNIÓSŁ GŁÓWNĄ STOPĘ O 75 PUNKTÓW BAZOWYCH

Podnoszenie stóp procentowych uderza zarówno w konsumpcję i inwestycje – czyli dwa z czterech motorów PKB (pozostałe to eksport netto i zapasy). Recesja już w tej chwili oznacza, że Fedowi udało się już mocno schłodzić gospodarkę – tyle, że nie udało się zbić inflacji, która w czerwcu przekroczyła 9 procent.

USA INFLACJA

Co to jest zannualizowane PKB

Annualizacja oznacza przekształcenie danych krótkoterminowych w dane całoroczne. Jest to swego rodzaju prognoza bazująca na ekstrapolacji wyników uzyskanych w jednym okresie. Na tej zasadzie, że gdyby przez resztę roku było tak jak w pierwszym kwartale, to w całym roku osiągniemy taki właśnie wynik. Przykładowo, jeśli wzrost PKB w danym kwartale wyniósł 1% k/k, to annualizowane tempo wzrostu wyniosło stosując uproszczoną metodę liczenia nieco ponad 4%.

Oznacza to, że nie możemy wprost porównywać danych o dynamice PKB w USA do tej mierzonej w państwach europejskich, które publikują dane o dynamice wzrostu gospodarczego bez annualizacji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

W USA JUŻ RECESJA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Świetne, czyli fatalne dane z USA. Rynek pracy okazał się tak mocny, że może to oznaczać odsunięcie marzeń inwestorów giełdowych o spowolnienie podwyżek stóp...

USA

Wysoka inflacja szkodzi amerykańskiej gospodarce jak COVID. Indeks ISM dla przemysłu - pokazujący plany menedżerów zakupu - po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku...

ŚWIAT

Kondycja amerykańskich konsumentów ma się nieźle. W Black Friday wydali oni ponad 9 mld dolarów na zakupy w sieci. To wynik lepszy o ponad...

RYNKI

Minutki Fed popchnęły giełdy w górę. Słabsze podwyżki stóp w USA na horyzoncie. Opublikowany równo o 20-stej protokół z listopadowego posiedzenia - potwierdza to,...

%d bloggers like this: