Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

W USA INFLACJA ZWALNIA

Inflacja w USA zwalnia. Miesięczny wzrost cen był w sierpniu najniższy od stycznia. Ale w ujęciu rocznym to nadal potężne 5.3% wzrostu cen.

Ekonomiści cytowani przez amerykańskie media mówią, że składowe inflacji mogą potwierdzać, że szybki wzrost cen zaczyna wygasać. W oczy rzuca się bowiem aż 40stoprocentowy w ujęciu rocznym wzrost cen paliw i energii. Na razie nic nie wskazuje, żeby w przyszłym roku ten wzrost miał się powtórzyć, bo już 8 miesiąc z rzędu ropa jest w trendzie bocznym między 60 a 70 dolarów za baryłkę. Drugi szokujący wzrost dotyczy natomiast używanych aut i ciężarówek – zdrożały w ciągu roku aż o 1/3. To skutek braku chipów do produkcji nowych aut. Spowolnienie produkcji spowodowało, że klienci rzucili się na auta używane. Ale większość producentów przewiduje, że problemy z półprzewodnikami zakończą się w ciągu 6-9 miesięcy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

KOMISJA EUROPEJSKA

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.