Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

W ŚRODĘ POSIEDZENIE RPP

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? To pytanie stawia sobie rynek przed posiedzeniem, które zaplanowane jest na najbliższą środę. Oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych o kolejne 50 punktów bazowych.

W ŚRODĘ POSIEDZENIE RPP
Narodowy Bank Polski

Ekonomiści oczekują od RPP kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych, ale różnią się w ocenach o ile wzrosną.
Bo w to, że wzrosną wierzy większość po ostatnich wywiadach prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jego zdaniem nadal jest przestrzeń do wzrostu stóp procentowych.
zastrzegając jednocześnie, że „nie jest ona nieograniczona”, bo działania RPP nie mogą „zdusić gospodarki, z powodu możliwego wzrostu bezrobocia”. Szef NBP w wywiadzie dla Gazety Polskiej zmienił też nastawienie do inflacji. Ta według niego nie jest już przejściowa a uciążliwa. Zdaniem Glapińskiego, inflacja zacznie maleć po I kwartale 2022 roku, choć pozostanie na podwyższonym poziomie w okolicach 5 procent.
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja ws. stóp procentowych już w najbliższą środę, a dzień później prawdopodobnie odbędzie się konferencja prasowa.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze, nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że zabrakło Pana w radzie i od razu podwyżka o 100 punktów...

%d bloggers like this: