Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

W SIERPNIU WYNAGRODZENIA W DÓŁ, ZATRUDNIENIE LEKKO W GÓRĘ

W sierpniu wynagrodzenia w dół, a zatrudnienie lekko w górę.

ZATRUDNIENIE LEKKO W GÓRĘ
foto: pixabay.com
WYNAGRODZENIA W DÓŁ
GUS: w sierpniu wynagrodzenia w dół.

Po lipcowym wyskoku wynagrodzeń związanym z premiami okolicznościowymi m.in. w górnictwie i leśnictwie, wzrost wynagrodzeń wrócił do poprzedniego trendu, czyli wzrost płac okazał się niższy niż inflacja.

Jak poinformował rano Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach w sierpniu 2022 roku wyniosło 6583 zł i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) o 12.7% wyższe niż przed rokiem.

ZATRUDNIENIE LEKKO W GÓRĘ
GUS: w sierpniu zatrudnienie lekko w górę.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie wzrosło też zatrudnienie w firmach – jak podał GUS liczba etatów zwiększyła się o ponad 150 tys. czyli 2.4%.

CZYTAJ TEŻ: POLSKA GOSPODARKA (JESZCZE) NIE ZWALNIA

Jak zauważyli ekonomiści banku Pekao SA najnowsze dane z rynku pracy znowu zaskoczyły, ale tym razem na minus – w sierpniu płace wzrosły o 12,7% r/r wyraźnie słabiej od oczekiwań (13.9%). Realnie dynamika wynagrodzeń znalazła się znowu na sporym minusie. Dzisiejszy odczyt to pierwszy sygnał spowolnienia na polskim rynku pracy – podsumowuje Pekao SA.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

W SIERPNIU WYNAGRODZENIA W DÓŁ, ZATRUDNIENIE LEKKO W GÓRĘ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: