Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

POLSKA INFLACJA CEN PRODUCENTÓW BEZ ZMIAN. W NIEMCZECH PADŁ KOLEJNY REKORD

Według GUS, w sierpniu inflacja cen producentów nie zmieniła się w porównaniu z lipcem. W Niemczech odnotowano kolejny rekord inflacji PPI.

INFLACJA CEN PRODUCENTÓW
foto: pixabay.com

Zamiast oczekiwanego spadku do 24,5% r/r mamy też stabilizację cen producentów na poziomie sprzed miesiąca – 25,5%.

INFLACJA CEN PRODUCENTÓW
GUS: w sierpniu inflacja cen producentów bez zmian.

Według wstępnych danych GUS, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu 2022 r. były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu.

Co nie jest niespodzianką największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną i gaz – o 79,2%. W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o 30,4%.

CZYTAJ TEŻ: W SIERPNIU WYNAGRODZENIA W DÓŁ, ZATRUDNIENIE LEKKO W GÓRĘ

Natomiast w przetwórstwie przemysłowym ceny podwyższono o 20,2%, w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – gdzie ceny skoczyły rok do roku o 72,5%.

Rekordowa inflacja cen producentów w Niemczech

Poziom inflacji PPI w Polsce jest bardzo wysoki, ale na tle Niemiec nie wygląda jeszcze tak źle. Ceny producentów za Odrą nigdy nie rosły tak szybko, jak tego lata. Rekord wskaźnika PPI padł zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym, wysoko powyżej oczekiwań.

INFLACJA CEN PRODUCENTÓW
Rekordowa inflacja cen producentów w Niemczech

W sierpniu 2022 r. ceny producentów produktów przemysłowych były o 45,8% wyższe niż w sierpniu 2021 r. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), był to najwyższy wzrost rok do roku od rozpoczęcia badania w 1949 r.

W lipcu 2022 odczyt wyniósł 37,2%, zaś 32,7% w czerwcu. W porównaniu miesiąc do miesiąca ceny w sierpniu wzrosły o 7,9%. Jest to również najwyższy wzrost miesiąc do miesiąca od początku badania.

Winne tak wysokiemu skokowi inflacji producenckiej są oczywiście ceny energii, które były o 139% r/r wyższe. W ciągu dwóch miesięcy wakacji ceny energii wzrosły aż o 38%.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA INFLACJA CEN PRODUCENTÓW BEZ ZMIAN. W NIEMCZECH PADŁ KOLEJNY REKORD

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: