Zamiast oczekiwanego spadku do 24,5% r/r mamy też stabilizację cen producentów na poziomie sprzed miesiąca – 25,5%.
Według wstępnych danych GUS, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu 2022 r. były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu.
Co nie jest niespodzianką największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną i gaz – o 79,2%. W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o 30,4%.
CZYTAJ TEŻ: W SIERPNIU WYNAGRODZENIA W DÓŁ, ZATRUDNIENIE LEKKO W GÓRĘ
Natomiast w przetwórstwie przemysłowym ceny podwyższono o 20,2%, w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – gdzie ceny skoczyły rok do roku o 72,5%.
Rekordowa inflacja cen producentów w Niemczech
Poziom inflacji PPI w Polsce jest bardzo wysoki, ale na tle Niemiec nie wygląda jeszcze tak źle. Ceny producentów za Odrą nigdy nie rosły tak szybko, jak tego lata. Rekord wskaźnika PPI padł zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym, wysoko powyżej oczekiwań.
W sierpniu 2022 r. ceny producentów produktów przemysłowych były o 45,8% wyższe niż w sierpniu 2021 r. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), był to najwyższy wzrost rok do roku od rozpoczęcia badania w 1949 r.
W lipcu 2022 odczyt wyniósł 37,2%, zaś 32,7% w czerwcu. W porównaniu miesiąc do miesiąca ceny w sierpniu wzrosły o 7,9%. Jest to również najwyższy wzrost miesiąc do miesiąca od początku badania.
Winne tak wysokiemu skokowi inflacji producenckiej są oczywiście ceny energii, które były o 139% r/r wyższe. W ciągu dwóch miesięcy wakacji ceny energii wzrosły aż o 38%.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV