Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

W POLSCE BRAKUJE 150 TYSIĘCY SPECJALISTÓW IT A WCHODZI DYREKTYWA NIS2 (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Tylko 7% firm w Polsce jest w pełni przygotowanych na zagrożenia w sieci. O czym będę rozmawiał z Wojciechem Głażewskim, dyrektorem generalnym Checkpoint Software Technologies, dzień dobry.

WOJCIECH GŁAŻEWSKI, CHECKPOINT SOFTWARE TECHNOLOGIES:  Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy jesteśmy w stanie określić jak duża jest skala zagrożenia polskich firm ze strony hakerów? Mówi się o 500 atakach dziennie czy ponad 500 atakach dziennie. Jakie sektory należą do tych najbardziej newralgicznych?

WG: Jesteśmy to w stanie określić albo przynajmniej oszacować na podstawie danych z naszych systemów bezpieczeństwa. W tej chwili jest to dobrych kilka tysięcy ataków tygodniowo. Jesteśmy w stanie również określić, które sektory są najbardziej w cudzysłowie popularne, jeżeli chodzi o ataki. I akurat jeżeli chodzi o Polskę to ewidentnie najbardziej atakowanym sektorem jest sektor energetyczny, sektor użyteczności publicznej. Co jest dosyć różne od tego co obserwujemy jako średnią ataków na świecie. Tam prym – sektor edukacyjny…

MD: …Wiedzie. Czy te nowe dyrektywy Unii Europejskiej, które są wprowadzane w tym dyrektywa NiS 2 czy NIS2, czy one pozwolą na poprawę bezpieczeństwa, zwiększenie świadomości przedsiębiorców? Na czym ta dyrektywa i jej przepisy wykonawcze mają polegać?

WG: To jest bardzo kompleksowe rozwiązanie. One pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa, pozwolą również na bardziej skuteczną walkę z cyberzagrożeniami całego społeczeństwa czy całej Unii Europejskiej. Ponieważ dyrektywa narzuca pewne wymagania, narzuca obowiązki na określone firmy, ale również jest w stanie karać za ich nieprzestrzeganie.

MD: Czyli jakiego rodzaju będą to obowiązki?

W POLSCE BRAKUJE 150 TYSIĘCY SPECJALISTÓW IT A WCHODZI DYREKTYWA NIS2 (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

WG: Wdrożenie systemów bezpieczeństwa, robienie audytów bezpieczeństwa, zapewnienie ciągłości pracy. Tych obowiązków jest bardzo dużo. Również bardzo dokładna analiza postincydentalna czyli po tym, jeżeli już nam się coś takiego przytrafi – odpowiednia procedura ogłoszenia tego powiadomienia stron, ale również analizy tego co się stało.

MD: Czyli w jaki sposób one spowodują, czy są w stanie spowodować większą świadomość przedsiębiorców? Co w konsekwencji? Czy Polska ma szansę stać bezpieczniejszym krajem w Pana ocenie tej dyrektywy?

WG: Ta dyrektywa jest bardzo skomplikowana. I to jest też pytanie jak zostanie wprowadzona. Pamiętajmy, że była już dyrektywa NIS1 i ona nie do końca chyba odniosła skutek, dlatego mamy drugą iterację. Myślę, że tak, ponieważ jest to podejście już bardziej kompleksowe, również opierające się o bardzo dobrze opisaną odpowiedzialność firm podlegającą dyrektywie NIS1, ale również możliwość karania za zaniedbania w tym zakresie. Firmy będą musiały więcej poświęcić uwagi na zabezpieczenie swojej cyberprzestrzeni.

Bardzo często widzimy, że cyberbezpieczeństwo jest trochę traktowane jako zło konieczne, jako pozycja kosztowa w budżetach firm. Natomiast w obecnych czasach, kiedy nasze życie przenosi się do cyberprzestrzeni jest to niesłychanie ważna sprawa aby to życie było również tam bezpieczne.

MD: To życie nasze w świecie realnym – ono jest związane m.in. z kwestiami medycznymi. One są jednymi z najbardziej newralgicznych danych: dane medyczne. Jednocześnie te firmy medyczne są jednymi z najczęściej atakowanych firm. Dlaczego? Ze względu na te dane ludzkie, które są możliwe do wykorzystania?

WG: Myślę, że to jest kilka powodów. Na świecie, jeżeli chodzi o nasze badania sektor medyczny jest trzecim, najczęściej atakowanym. I na pewno dane medyczne, dane pacjentów zważywszy na to ile jest warta cała branża, są bardzo ważne. Były badania, gdzie jeżeli pamięć mnie nie myli, to dane jednego pacjenta osiągają już cenę jednego dolara, co przy masowej skali wykradania danych naprawdę skutkuje już dużymi kwotami jeżeli chodzi o wartość tych danych.

Natomiast jest też druga strona medalu. Myślę, że ci, którzy atakują systemy medyczne czy tak jak się to zdarzało – szpitale również zdają sobie sprawę z tego, że tam czas gra bardzo ważną rolę i bardzo często, jeżeli na szalę kładziemy zdrowie czy życie pacjentów te negocjacje mają silniejszą pozycję negocjacyjną w tych rozmowach z zaatakowanym szpitalem czy placówką zdrowia. I tutaj zachodzi już obawa, dosyć często realnie o zagrożenie życia ludzkiego.

MD: Panie Wojciechu, a proszę powiedzieć jak to jest, jeżeli chodzi o dostęp do specjalistów IT? Bo w Polsce przywykło się mówić, że mamy świetnych specjalistów. Dużo mówiliśmy także na naszej antenie o tym, że wielu specjalistów z szeroko rozumianego wschodu przyjeżdża do Polski także w ramach programu Poland Business Harbour. To są tysiące ludzi, którzy się cały czas pojawiają, ale jednak rynek jest cały czas chłonny na specjalistów IT czy bardziej specjalistów od cyber security?

WG: Generalnie rynek jest chłonny na specjalistów IT, natomiast cyber security jest dosyć specyficzną częścią tego rynku i wymaga specyficznych umiejętności, również dosyć mocno zorientowanych na dane stanowisko szkoleń i długiego czasu szkolenia pracownika. W tej chwili z tego co pamiętam, szacuje się, że w Polsce brakuje prawie 150 tysięcy specjalistów z sektora IT. I bardzo często jest to powód właśnie dosyć niskiego poziomu może nie tyle zabezpieczeń, ale takiej kompleksowej obsługi ciągłości cyfrowej przedsiębiorstw.

MD: Panie Wojciechu to na zachętę dla wszystkich tych, którzy się zastanawiają, czy teraz może nie przejść do cyber security, ile można zarabiać, jakie są widełki? Bo zarabiać może wiadomo: wiele, ale jakie są widełki płacowe takiego specjalisty od cyberbezpieczeństwa? Mamy kilkanaście sekund, więc proszę o szybką odpowiedź.

WG: Myślę, że to może być między kilkanaście a kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Wszystko zależy od specjalizacji.

MD: Bardzo dziękuję Panu za te informacje. Mam nadzieję, że wszyscy Państwo słyszeli.

WG: Cały czas firmy szukają specjalistów. Także zapraszamy.

MD: Prosimy się uczyć, prosimy się doszkalać. A z nami był Wojciech Głażewski, dyrektor generalny Checkpoint Software Technologies. Bardzo dziękuję za rozmowę.
 
WG: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

W POLSCE BRAKUJE 150 TYSIĘCY SPECJALISTÓW IT A WCHODZI DYREKTYWA NIS2 (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV