Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

REKORDOWA INFLACJA PPI W NIEMCZECH

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

REKORDOWA INFLACJA PPI W NIEMCZECH

W ujęciu miesięcznym inflacja PPI wyniosła 5%

Inflacja producencka – rosła w największej w Europie gospodarce cały zeszły rok. Największy wpływ na dynamikę cen miał gaz ziemny, który zdrożał u dystrybutorów o 122% oraz energia elektryczna, której wzrost wyniósł 74,3%.

SUROWCE ZDROŻAŁY W NIEMCZECH O PONAD 60%

Wysokie, ponad sześćdziesięcioprocentowe podwyżki zanotowano w kategorii towarów pośrednich, zwłaszcza surowców wtórnych, nawozów i drewna.

W kategorii maszyny i pojazdy, bardzo ważnej dla niemieckiej gospodarki, wzrost wyniósł niespełna 4%.

CZYTAJ TEŻ: BIZNES I ZARZĄDZANIE – NOWY PRZEDMIOT W SZKOŁACH – ROZMAWIAMY Z MINISTREM CZARNKIEM (ROZMOWA)

Inflacja PPI to wskaźnik pokazujący zmiany cen uzyskiwanych przez wytwórców działających i sprzedających na terenie Niemiec. Raport dotyczy przemysłu, górnictwa, branży energetycznej i wodnej. Obejmuje zarówno ceny sprzedaży produktów przemysłowych krajowym odbiorcom, jak i sprzedaży między przedsiębiorstwami.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

REKORDOWA INFLACJA PPI W NIEMCZECH

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

FIRMA

Niemiecki przemysł znów hamuje. Po dwóch miesiącach wzrostu - marcowa produkcja przemysłowa w Niemczech okazała się niższa zarówno od produkcji w lutym, jak i...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

%d bloggers like this: