Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

W NAJBLIŻSZYM CZASIE CENY NOWYCH MIESZKAŃ NIE SPADNĄ (ROZMOWA)

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ceny nowych mieszkań nie spadną. Powody to między innymi wzrost inflacji, a co za tym idzie rosnące koszty materiałów budowlanych i pracowników. Na antenie BIZNES24 Michał Sapota, prezes HRE Investments, wskazuje na aktualne czynniki wpływające na rosnące ceny mieszkań.

CENY NOWYCH MIESZKAŃ NIE SPADNĄ
Źródło: Pexels

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24:  Oglądają Państwo BIZNES24 i program Koniec Dnia. Czy ceny nieruchomości będą spadać choć trochę? Co kształtować będzie te ceny w tym już rozpoczętym roku? Michał Sapota – prezes HRE Investments jest z nami. Dzień dobry Panie prezesie.

MICHAŁ SAPOTA, PREZES HRE INVESTMENTS: Witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Ceny nowych mieszkań nie spadną – prognozy

MD: Panie prezesie.  7% dla Warszawy – to jest wzrost prognozowany przez naszego gościa z firmy, która analizuje ceny transakcyjne nieruchomości. 7% dla innych miast w Polsce. Ale cały czas wzrostu. Czy dla Pana taki przedział 5-7% to jest według Pana prognoz jest zgodny z Pana prognozami?

MS: Tak, myślę że okolice 5 proc. to jest to, co ja uważam, że będzie się działo. I w pełni się z takimi założeniami zgadzam. Mam nadzieję że nie będzie tego więcej i powiedzmy te 7 – ok, to jest jakiś tam górny przedział. I wolałbym, że gdybym miał sobie wybrać, to żeby szybciej nie rosło.

CENY NOWYCH MIESZKAŃ NIE SPADNĄ
Michał Sapota , prezes HRE Investments

MD: Zaraz, zaraz. Ale wydaje mi się, że Panu by się opłacało jeżeliby ceny nieruchomości rosły? Wtedy oczywiście więcej Pan, jako deweloper pieniędzy dostaje, ale również klienci chętniej inwestują w ten w ten rodzaj inwestycji?

MS: To znaczy tak. Ale my patrzymy na cały rynek w długim terminie. Jednak wolelibyśmy żeby te przyrosty cen mieszkań były systematyczne, ale w długim terminie i żeby te wzrosty wartości nie odbywały się skokowo. Bo to zawsze grozi jakimś przesileniem i korektami. A to myślę, że dla nikogo nie jest dobre. Więc raczej jeżeli mielibyśmy wybierać to skłanialibyśmy się ku systematycznym kilku procentowym przyrostem cen rok do roku, ale w długim terminie.

MD: Czy ceny nieruchomości w tych największych miastach – w Warszawie to już jest ponad 12 tysięcy złotych na rynku wtórnym, Czy one nie są za wysokie?

MS: Trudno powiedzieć. Popyt chyba mówi, że nie. Natomiast musimy wziąć pod uwagę, że mamy dwa, czy trzy powiedzmy takie główne czynniki wzrostu tych cen. Czyli też duży wzrost ceny nieruchomości gruntowych związany z tym, że jest bardzo ograniczona ich podaż przy też bardzo dużym zainteresowaniu deweloperów gruntami. I wzrosty cen zarówno usług budowlanych i materiałów budowlanych.

Te wzrosty cen materiałów budowlanych w ostatnich miesiącach są olbrzymie i to gdzieś tam musi się przekładać na wzrosty cen mieszkań. I myślę, że jeżeli ta sytuacja gdzieś tam się będzie utrzymywała, no to powiedzmy te kilka kolejnych procent deweloperzy będą też próbowali podnieść ceny oczywiście. Pytanie zawsze gdzie jest ta bariera? Gdzie jest ten koniec? Ale myślę, że to będzie spekulacja żebyśmy ustalili przy jakich poziomach ceny przestaną rosnąć.

CZYTAJ TEŻ: MNIEJ KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH W I KW

MD: Zastanawiam się jaką część ceny stanowią np. ceny nieruchomości, jaką część materiałów budowlanych, Czy robocizny. No i wreszcie jaka jest marża na nieruchomościach? Dla przykładu podam Państwu jedna z takich ciekawszych inwestycji w Warszawie, na Mokotowie- w bardzo dobrej dzielnicy. Niedawno uruchomiono sprzedaż przez miasto bardzo dużej działki – 68 mln ma ona kosztować. Tam chyba 6800 z metra już przy wywoławczej cenie, którą miasto będzie sprzedawało tę działkę. To jeżeli sześć tysięcy osiemset za metr kwadratowy już teraz deweloper będzie płacił za taką działkę budowlaną, to ile ostatecznie może kosztować budynek, który tam stanie?

MS: Tak, jeżeli mówimy o cenie 6 800 za metr ziemi- to kwestia jest jeszcze jaką chłonność ma ten teren. Ja akurat nie znam chłonności tego terenu. Bo może się okazać, że do metra kwadratowego powierzchni mieszkania będzie to mniej, powiedzmy. Ale nawet jeżeli to będzie w okolicach 5 tysięcy złotych to ten grunt powiedzmy będzie u dewelopera stanowił w okolicach pewnie 40 procent budżetu realizacji inwestycji, czy 35. Ceny gruntów mają coraz większy udział w kosztach realizacji. Jeszcze parę lat temu to się kształtowało na poziomie 20-25% i to pokazuje jakie są dynamiki cen gruntów i ich wpływ na budżety deweloperskie.

Ceny nowych mieszkań nie spadną – zyski deweloperów

MD: Jakich spodziewa się Pan zysków firm deweloperskich, jeżeli chodzi o wzrosty zysków firm deweloperskich w najbliższych latach? Szczególnie tych giełdowych, bo te śmiało komunikują swoje wyniki?

MS: Tak. Ostatnie wyniki są bardzo wysokie w sensie marż pokazywanych na projektach. Ja myślę, że z upływem czasu pewnie powiedzmy nie będą to wyniki za 22, ale myślę, że 23-24 te marże będą będą gdzieś tam zmierzały ku powiedzmy 20 plus marża brutto i kilkunastu netto. To oczywiście też jest nieźle. Natomiast myślę, że coraz trudniej po prostu będzie wzrosty cen kosztów realizacji inwestycji w takim dużym stopniu jak dotychczas przerzucać na klientów.

MD: Bardzo dziękuję. Michał Sapota prezes HR Investments był naszym gościem w poniedziałkowy wieczór. Dziękuję za rozmowę.

MS: Dziękuję, pozdrawiam.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

W NAJBLIŻSZYM CZASIE CENY NOWYCH MIESZKAŃ NIE SPADNĄ (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

%d bloggers like this: