Zgodnie z opublikowanym dziś dokumentem, rządowe stawki mają obowiązywać od 1 grudnia do końca 2023 r. – niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym.
W przypadku gospodarstw domowych cena 699 złotych za megawatogodzinę obowiązywać będzie w przypadku przekroczenia przysługującego im i wcześniej już ustalonego limitu od 2 do 3 MWh – w zależności od grupy.
CZYTAJ TEŻ: JEST PROJEKT ZAMROŻENIA CEN PRĄDU
W przypadku samorządów, odbiorców wrażliwych i MŚP, rząd proponuje maksymalną cenę za prąd na poziomie 785 zł/MWh. Cena będzie zamrożona do limitu 90% zużycia w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia zeszłego roku.
Obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi cen nie wyższych niż cena maksymalna w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. za zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii do poziomu stanowiącego równowartość poboru nie więcej niż 90% zużycia energii elektrycznej tych odbiorców w okresie od dnia 1 grudnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.
Projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Jak zauważył w BIZNES24 Bernard Swoczyna, gł. ekspert w programie Energia i Klimat w Fundacji Instrat, ten zapis sprawia, że wielu przedsiębiorców będzie, w praktyce, wykluczonych ze wsparcia.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV