Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

W JAKI SPOSÓB NIE ZAPŁACIĆ PODADKU OD DAROWIZNY I JAK JĄ UDOKUMENTOWAĆ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK BIZNES24: Teraz zaskakujący wyrok NSA w sprawie darowizny od osób najbliższych. Naczelny Sąd Administracyjny nieoczekiwanie stanął po stronie fiskusa i orzekł, że darowizna w zerowej grupie musi być dokonana w formie przelewu lub wpłaty przez darczyńcę na konto obdarowanego. Czy to wystarczy by nie płacić podatku od darowanych nam przez najbliższych pieniędzy np. na zakup mieszkania? O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Aleksander Dyl, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Dzień dobry.

ALEKSANDE DYL, KANCELARIA OŻÓG TOMCZYKOWSKI: Dzień dobry, pani redaktor, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: By darowizna była zwolniona z podatku, musi być udokumentowana – orzekł NSA. Co to właściwie oznacza?

AD: Zgadza się. To udokumentowanie, o którym wspomniał zarówno Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z przedwczoraj, czy też mówi sama ustawa o podatku od spadków i darowizn – to udokumentowanie musi polegać na przekazaniu darowizny albo za pośrednictwem przelewu, albo mówiąc skrócie za pośrednictwem przekazu pocztowego. I tak naprawdę te dwie formy zostały w tej chwili uznane za dwie jedyne słuszne, jeśli chodzi o darowizny pieniężne. Taka darowizna, jak już zostanie dokonana z rachunku bankowego darczyńcy na rachunek bankowy obdarowanego lub przekazana przekazem pocztowym, musi zostać następnie zgłoszona w terminie sześciu miesięcy od otrzymania aby mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

NG: Ale to jeszcze się upewnijmy. Jeżeli dostanę pieniądze w gotówce, a potem je po prostu przeleję na konto swoje, żeby na tym koncie były – to nie przejdzie już w tym momencie?

AD: Niestety nie. I właśnie tego dotyczyła ta uchwała. I to na tym zagadnieniu przede wszystkim skupiali się sędziowie, ponieważ fakt faktem: na przestrzeni ostatniego czasu było wydawanych odrobinę rozstrzygnięć zarówno na poziomie sądów administracyjnych, jak i indywidualnych sprawach podatkowych, w których dopuszczalne było rozwiązanie, w którym jeśli źródło pochodzenia danych środków było jasne i było jasnym, że jest to rzeczywiście darowizna od osoby należącej do tzw. zerowej grupy podatkowej, to do skorzystania ze zwolnienia wystarczającym było wpłacenie środków na rachunek bankowy obdarowanego przez niego samego. Tym niemniej niestety akurat w tej chwili, bazując na obecnej uchwale – tej, która została wydana 20 marca, musimy stwierdzić, że taka wpłata na rachunek obdarowanego przez niego samego nic nie zmieni.

Ta akurat darowizna ze zwolnienia korzystać nie będzie mogła, bo do zwolnienia konieczne jest jej udokumentowanie polegające na albo dokonaniu jej przelewem, albo dokonaniu jej przekazem pocztowym.

NG: To co robić, jeżeli ktoś już taką darowiznę dostał i niekoniecznie chce się nią dzielić z fiskusem: powiedzmy w poniedziałek dostał ktoś walizeczkę 500 tysięcy na nowe mieszkanie. I co teraz?

W JAKI SPOSÓB NIE ZAPŁACIĆ PODADKU OD DAROWIZNY I JAK JĄ UDOKUMENTOWAĆ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AD: I teraz jest pewien problem tak naprawdę, bo można rozważać różne scenariusze. Załóżmy, że na przykład darczyńca stwierdzi, że istnieją przesłanki uprawniające go do odwołania takiej darowizny. Kodeks cywilny wymienia konkretnie jakie to są warunki, które muszą zajść, żeby darczyńca odwołał darowiznę. To darczyńca może ją odwołać i zobowiązać obdarowanego do zwrotu. Ale nawet takie odwołanie darowizny niestety nie spowoduje zniknięcia, zignorowania czy nie pozwoli nam na ignorowanie skutków podatkowych podatku od spadków i darowizn. Bo one i tak niestety będą i trzeba będzie ten podatek zapłacić, jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi, ale takie jest podejście.

NG: Czyli jak ktoś nam da i zabierze, to my i tak zapłacimy podatek?

AD: Zgadza się. Natomiast jeśli zamiast odwołania darowizny zdecydowalibyśmy się na jej odrzucenie, to znaczy takie oświadczenie, które miałby złożyć obdarowany, to odbijamy się z kolei od muru, którym są liczni prawnicy, liczni przedstawiciele również organów, którzy twierdzą, że odmówić przyjęcia darowizny się de facto nie da – odrzucić darowizny się nie da. Więc skoro nie da się jej odrzucić, to trudno powiedzieć, że darowizna nie miała miejsca. Jeśli ktoś taką darowiznę już dostał i niestety, ale miała ona formę taką, która na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego dla zerowej grupy podatkowej nie pozwoli, to musi niestety, ale wyłącznie posiłkować się kwotą wolną w podatku od spadków i darowizn wynoszącą dla pierwszej grupy podatkowej jakieś 10 400 złotych. I ewentualnie zwolnieniem przedmiotowym dla takich darowizn, które otrzymaliśmy od osób należących do pierwszej grupy podatkowej, które przeznaczyliśmy następnie na określone wydatki związane z mieszkalnictwem, np. na nabycie mieszkania czy też budowę domu w określonym czasie. I to zwolnienie również obejmuje wyłącznie kwotę do 10 tys. 400 złotych mniej więcej w skali pięciu lat. Więc osoba, która dostała w poniedziałek walizeczkę w której jest 500 tys. zł gotówki niestety, ale wydaje się, że podatku nie uniknie.

NG: Czyli ile wtedy trzeba będzie zapłacić? I jaki jest okres w jakim musimy brać pod uwagę, jeżeli chodzi o konieczność rozliczenia się z fiskusem, jeżeli chodzi o ten podatek? Kto powinien zacząć już niestety przeliczać ile z tej darowizny będzie musiał oddać do urzędu?

AD: Procedura jest następująca po otrzymaniu takiej darowizny musimy w ciągu miesiąca złożyć deklarację SD-3. To jest taka deklaracja, w której wskazujemy wysokość darowizny, którą otrzymaliśmy. Potem czekamy na wydanie decyzji przez Urząd Skarbowy, w której to decyzji urząd określi nam wysokość zobowiązania podatkowego, które będzie przez nas płatne. Podatek ten jest ustalany w kilku progach. Ich wysokość zależy od tego jaki jest stopień pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym oraz tego jak wysoka jest kwota darowizny. W takim skrajnym przypadku, kiedy darowizna byłaby przekazana przez osobę należącą do tzw. trzeciej grupy podatkowej, to maksymalna wysokość stawki podatku od spadków i darowizn to 20 procent. I z takim podatkiem ktoś musiałby się liczyć. Musiałby go zapłacić w terminie określonym w decyzji, którą dostanie po uprzednim złożeniu deklaracji SD-3.

NG: Innymi słowy trzeba bardzo mocno pilnować się, żeby wszelkie miłe dodatki i bonusy i formy wsparcia ze strony rodziny były realizowane w formie przelewu lub przelewu pocztowego. Dziękuję pięknie za spotkanie i za rozmowę. Aleksander Dyl, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski był naszym gościem. Dziękuję pięknie za spotkanie.

AD: Dziękuję pani redaktor, dziękuję Państwu.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

W JAKI SPOSÓB NIE ZAPŁACIĆ PODADKU OD DAROWIZNY I JAK JĄ UDOKUMENTOWAĆ (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV