Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

W 2023 PODWYŻKI SKŁADEK I OPŁAT (ROZMOWA)

O zmianach w podatkach i składkach zdrowotnych dla przedsiębiorstw w nadchodzącym roku rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Grzegorzem Baranem, doradcą podatkowym z kancelarii Baran & Pluta.

JPK VAT
foto: pixabay.com

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zbliża się koniec roku 2022, a po nim 2023, który będzie oznaczał spore podwyżki obowiązkowych składek i opłat płaconych przez przedsiębiorców. Warto je teraz przypomnieć. Grzegorz Baran, doradca podatkowy z Kancelarii Baran & Pluta. Dzień dobry Panie mecenasie.

GRZEGORZ BARAN, KANCELARIA BARAN & PLUTA: Dzień dobry, kłaniam się.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Która ze składek wzrośnie najmocniej i najbardziej zaboli przedsiębiorców?

GB: Wszystkie składki zusowskie i ubezpieczenie zdrowotne. Jak wiemy, od przyszłego roku rząd zaplanował dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia, czyli od stycznia do czerwca 2023 ma to być kwota 3490 zł brutto, a od 1 lipca do końca roku aż 3600 zł brutto. A to są z kolei kwoty, które są bazą do naliczenia nowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne właśnie dla przedsiębiorców. Także przeciętnie przedsiębiorcy od przyszłego roku muszą się liczyć z tym, że w tym pierwszym okresie pierwszego półrocza mniej więcej około 45 zł miesięcznie będą musieli więcej zapłacić na sam ZUS. A od 1 lipca 2023 to już będzie kwota 56 zł. Tak więc całościowo w skali roku przedsiębiorcy w przyszłym roku muszą się liczyć z tym, że wszystkich tych składek i zusowskich i ubezpieczenia zdrowotnego będą musieli zapłacić w kwocie około 1200 złotych rocznie więcej, co oczywiście znacznie zwiększy koszty prowadzenia tej działalności gospodarczej.

MD: Czy w przyszłym roku zmieni się coś, jeżeli chodzi o składkę zdrowotną? To z takim lekkim przekąsem oczywiście o to pytam.

W 2023 PODWYŻKI SKŁADEK I OPŁAT (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

GB: No tak, oczywiście się zmieni, dlatego właśnie, że wzrasta to wynagrodzenie minimalne i składka zdrowotna też idzie w związku z tym w górę. Tak więc tutaj mało tego – też jak Państwo wiecie, nie ma możliwości odliczenia tej składki zdrowotnej w żaden sposób już od podatku. Także generalnie rzecz biorąc ZUS-y w górę, koszty prowadzenia działalności w górę, no i niestety ten ból, że nawet jeżeli się nie zarobi ani grosza w prowadzonej działalności gospodarczej, to na składki zusowowskie + ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie znaleźć środki. Chyba, że oczywiście podatnicy nowi będą dopiero rozpoczynali działalność i korzystali z preferencyjnych ZUS-ów, chociaż i tak tutaj składka zdrowotna ich nie ominie, ponieważ i tak będą musieli na to znaleźć pieniądze. A jak wiemy te ulgi nie obowiązują składek zdrowotnych, a dotyczą jedynie składek na ubezpieczenie społeczne.

MD: Składki zdrowotne nie obowiązują, które są takim bardzo sprytnym pomysłem na podniesienie podatków. A potem można się wycofać np. z części tego obciążenia procentowego… W podatkach dla firm coś się zmienia? Zeszły rok obfitował… obecny – ale pierwsze półrocze, obfitował w szereg ciekawych zmian, które doprowadziły zresztą do rezygnacji ministra finansów. A na przełomie tego roku i przyszłego z tego, co wiemy na teraz, szykowane są jakieś zmiany?

GB: No tak, z tych najważniejszych, jeżeli chodzi o podatników podatku CIT, czyli tych spółek tak zwanych. Wyróżniłbym tutaj dwie dosyć istotne zmiany. Mianowicie zawieszenie przepisów o tzw. podatku minimalnym, czyli krótko mówiąc, jeżeli podmiot, dana spółka wypracowała zdaniem fiskusa zbyt niskie zyski operacyjne, wtedy miałaby obowiązek zapłacić mimo wszystko minimalny podatek dochodowy. Kolejna kwestia, która wiąże się z wydatkami przy malejących zarobkach. Więc te przepisy zostały zawieszone i na całe szczęście nie będą obowiązywały. Chociaż mikroprzedsiębiorcy i tak się tym nie muszą przejmować, bo są w katalogu podmiotów, które mają być wyłączone ze stosowania tych przepisów. I jeszcze inną ciekawą zmianą nazwałbym tutaj rezygnację od 2023 z tak zwanej ukrytej dywidendy. Rząd zrezygnował z tych przepisów, a miały one dotyczyć użytkowania i pobierania pożytków z majątku prywatnego w spółce, czyli w sytuacji kiedy np. przedsiębiorca przed założeniem spółki był właścicielem powiedzmy nieruchomości magazynowej, następnie założył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i użytkował tę halę magazynową w tej spółce, na przykład poprzez umowę dzierżawy. Tym samym pobierał pożytki z tego tytułu ze spółki, a więc teoretycznie omijał podatek od dywidendy. Więc tutaj te przepisy zostały zniesione i one nie będą miały zastosowania. To bym widział tutaj takie dwie w sumie dobre zmiany dla podatników. Natomiast co istotne, wydaje mi się, że taką mocną zmianą jest to niestety dla podatników PIT – możliwość opodatkowania wyłącznie ryczałtem najmu mieszkań prywatnych. Czyli ci podatnicy, którzy w zeszłym roku mogli korzystać z zasad ogólnych, czyli odliczać koszty podatkowe w roku 2023 niestety nie będą mogli tego robić i podatek od najmu nieruchomości będzie wynosił 8,5 lub 12,5% bez możliwości odliczania jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodów, a w tym i również amortyzacji takich mieszkań co w tej chwili jak wiemy jest przedmiotem również dosyć ostrych protestów ze strony prawników i przedsiębiorców uważających ten przepis za niekonstytucyjny.

MD: Ale żeby nie było, że my cały czas tylko narzekamy, to jeszcze jedna informacja pozytywna: renciści i emeryci będą mogli więcej dorobić. Limity idą w górę, bo im przeciętne wynagrodzenie wzrosło. Co prawda ani ja, ani Pan, o ile dobrze wiem, nie skorzystamy na tym z tych zmian, ale ktoś się będzie cieszył, więc cieszmy się jego radością. Bardzo dziękuję. Grzegorz Baran, Kancelaria Podatkowa Baran & Pluta był naszym gościem. Dziękuję pięknie.

GB: Dziękuję, wszystkiego dobrego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

W 2023 PODWYŻKI SKŁADEK I OPŁAT (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

FIRMA

Termin na mały ZUS plus mija jutro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że osoby, które zatrudniały w ubiegłym roku na etat obywateli Ukrainy, mogą mieć problemy z ich rozliczeniem przed urzędem skarbowym rozmawiała Natalia...

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

%d bloggers like this: