Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

VIGO PHOTONICS: INNOWACJE ŚWIATOWEJ KLASY (ROZMOWA)

O spółce Vigo Photonics rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Piekarskim, członiem zarządu Vigo Photonics i dyrektorem finansowym.

VIGO PHOTONICS: INNOWACJE ŚWIATOWEJ KLASY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Vigo Photonics zakończyło proces przyspieszonej budowy księgi popytu na akcje serii F – podała spółka. Rada nadzorcza ustaliła cenę emisyjną na 430 złotych za jedną akcję. O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Łukasz Piekarski, członek zarządu Vigo Photonics, dyrektor finansowy. Dzień dobry.

ŁUKASZ PIEKARSKI, VIGO PHOTONICS: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Jedna akcja teraz kosztuje około 480 złotych, więc ta cena 430 wydaje się dość atrakcyjna. Kto miał prawo do zakupu walorów z serii F? Wiemy o głównym akcjonariuszu, a jakie było zainteresowanie poza tym?

ŁP: Zaoferowane zainteresowanie rzeczywiście było bardzo duże. Ponad czterokrotnie przebicie było tak naprawdę na liczbie akcji, którą oferowaliśmy. Akcje były skierowane zarówno do obecnych akcjonariuszy, część z nich miała prawo pierwszeństwa, ale też udało się pozyskać sporą liczbę nowych akcjonariuszy.

NG: Na co dokładnie zostaną przeznaczone te środki? Z komunikatu wynika, że głównie chodzi o współpracę z wojskiem.

ŁP: Mamy tak naprawdę trzy takie cele strategiczne. Po pierwsze to jest oczywiście wsparcie naszego corowego biznesu, czyli sprzedaży detektorów podczerwieni. I tu widzimy bardzo duże szanse płynące na rękę przede wszystkim amerykańskim i azjatyckim. My w Europie jesteśmy bardzo silni, jesteśmy dostawcą nr 1. W Stanach Zjednoczonych trochę jeszcze przegrywamy z konkurencją, ale widzimy naprawdę tam bardzo duży potencjał, zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym.

Drugi taki temat to jest rzeczywiście temat wojskowy, czyli rozwój technologii do kamer termowizyjnych dla polskiego wojska. I tu jesteśmy w stanie rzeczywiście zaoferować zupełnie nowe technologie i przede wszystkim dużo większe bezpieczeństwo dostaw w ogóle dla polskiego wojska. No i trzeci temat – najbardziej strategiczny, przyszłościowy to jest technologia fotonicznych układów scalonych. To jest zupełna nowość na rynku. My chcemy być pierwszą tego typu spółką na świecie, która wprowadzi te rozwiązania na rynek.

NG: No właśnie. O tym rozmawialiśmy w czerwcu z panem prezesem, który był naszym gościem. No i wtedy była mowa o tym, że spółka może liczyć na pół miliarda unijnych środków na ten projekt HyperPIC. Na jakim etapie jesteście teraz w tym procesie? Co z tą fabryką, która miała powstać?

ŁP: No, fabryka to jeszcze trochę przed nami. Tak naprawdę przed nami około 2-3 lat w tej chwili takich bardzo intensywnych prac R&D. Chcemy mieć już gotowe demonstracyjny dla wybranych aplikacji, czy to konsumenckich, czy to do elektroniki użytkowej, czy do ochrony środowiska.

I dopiero jak będziemy mieli te gotowe demonstratory i będziemy mieli pozyskanych też klientów, wtedy dopiero będziemy myśleć o budowie fabryki półprzewodników. Tak, że w tej chwili to przede wszystkim prace nad rozwojem technologii, nad upewnieniem się, że będziemy w stanie produkować miliony sztuk tych chipów z pełną powtarzalnością i po niskim koszcie.

NG: A kiedy pierwsze fotoniczne układy scalone będą trafiać na globalny rynek? Tak orientacyjnie.

ŁP: Kwestia jeszcze 4-5 lat. Także to jest bardzo rzeczywiście długoterminowy, taki bardzo perspektywiczny projekt. Natomiast to, co jest bardzo ciekawe, że Komisja Europejska też dostrzega ten potencjał tego rynku, bez tego byśmy nie dostali tak dużego dofinansowania. No i jest to rzeczywiście jeden z najbardziej innowacyjnych projektów w Europie.

NG: Mówimy o Komisji Europejskiej, ale tematem jest też żywotnie zainteresowany polski rząd. W połowie listopada pojawiła się informacja odnośnie programu wsparcia inwestycji półprzewodnikowych na lata 2024-2026: półtora miliarda dolarów, czyli ponad 6 miliardów złotych. Czy Vigo z tego skorzysta?

VIGO PHOTONICS: INNOWACJE ŚWIATOWEJ KLASY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

ŁP: Będziemy starali się oczywiście skorzystać z każdych środków. W Polsce jest niewiele firm półprzewodnikowych. Cieszę się, że ten ekosystem tak naprawdę rośnie, że oprócz Vigo powstają nowe też firmy. Mamy naprawdę bardzo ciekawe technologie w Polsce. W niektórych obszarach jesteśmy absolutnym liderem na rynku światowym i fajnie, że tutaj rzeczywiście rząd dostrzega ten potencjał i stara się inwestować w ten temat. Myślę, że Polska może w niedługim czasie być rzeczywiście dostawcą takich krytycznych technologii dla całej europejskiej branży półprzewodnikowej.

NG: Zerknijmy jeszcze w wyniki. W trzecim kwartale Wasze przychody wyniosły trochę ponad 17 milionów złotych. To jest plus 2% rok do roku, skorygowana EBITDA, trochę ponad 5 milionów złotych – tu już 50% wzrostu, no a zysk netto: niecałe pół miliona, ale to dalej 50% rok do roku. Na czym wypracowaliście Państwo przede wszystkim te wyniki?

ŁP: Tutaj mamy rzeczywiście bardzo stabilne przychody od naszych klientów. Trochę jeszcze te pierwsze trzy kwartały nie pokazały pełnego potencjału. Mamy na czwarty kwartał, rzeczywiście zdecydowanie więcej zamówień i przewidujemy większą sprzedaż. Tu bardzo mocno pracowaliśmy nad ograniczeniem wzrostu kosztów na to, żeby rzeczywiście te marżowość wróciła do wcześniejszych poziomów. Natomiast dużo bardziej optymistycznie patrzymy i na czwarty kwartał, i na cały przyszły rok, zarówno, jeśli chodzi o przychody, jak i zyskowność.

NG: No właśnie, no, bo jeżeli Państwo macie w planach tak dużo prac badawczo-rozwojowych, no to one są oczywiście kosztowne. W związku z tym, kiedy spodziewać się, że spółka będzie przynosiła takie naprawdę pokaźne, solidne zyski?

ŁP: No, my już w tej chwili przynosimy pokaźne zyski. Myślę, że ten poziom rentowności jest tak naprawdę mało spotykany na polskiej giełdzie, ale w perspektywie kilku kolejnych lat będziemy bardzo szybko rośli i te zyski też będą proporcjonalnie rosły do wzrostu przychodów.

NG: Jaki jest najbliższy, ważny kamień milowy, jakiego powinni wypatrywać inwestorzy Vigo?

ŁP: Myślę, że uruchomienie technologii produkcji matryc podczerwieni do kamer termowizyjnych i wszelkie formalne też kontrakty z naszymi klientami w tym aspekcie będą najważniejsze.

NG: I tego też będziemy wypatrywać w BIZNES24. Na razie dziękuję pięknie za spotkanie i za rozmowę. Moim i Państwa gościem był Łukasz Piekarski, członek zarządu VIGO Photonics, dyrektor finansowy. Dziękuję.

ŁP: Bardzo dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

VIGO PHOTONICS: INNOWACJE ŚWIATOWEJ KLASY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych dotyczących polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, gł. doradcą w PwC.

USA

Przenosimy się za ocean gdzie trwa sezon wynikowy na Wall Street. Dzisiaj raportem za drugi kwartał pochwalił się US Bancorp, które wyglądają mizernie na...

WYNIKI

Odzieżowa spółka Monnari Trade odnotowała prawie 72 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w II kw. tego roku co oznacza spadek o 1% w...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.