Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

UŻYWANE AUTA W USA ZACZĘŁY TANIEĆ. ALE INFLACJA NAJWYŻSZA OD 13 LAT

Inflacja konsumencka za Oceanem ciagle rośnie. Jak odnotowało tamtejsze Bureau of Labor Statistics we wrześniu ceny towarów i usług wzrosły w ujęciu rocznym o 5,4 proc. w porównaniu z 5,3 proc. jakie odnotowano w sierpniu. Wrześniowy poziom inflacji konsumenckiej jest najwyższy od 13 lat.

parked white coupe inside parking lot
Photo by Jan Kopřiva on <a href="https://www.pexels.com/photo/parked-white-coupe-inside-parking-lot-3349460/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Największy wpływ na wrześniowy odczyt miały ceny benzyny, które wzrosły w porównaniu z wrześniem 2020 roku aż o 42 procent. Ceny gazu ziemnego przez poprzednie 12 miesięcy poszły w górę o 20%, a energia elektryczna zdrożała o 8,5 proc. Wreszcie zaczęły spadać ceny używanych samochodów. Co prawda nadal są o około 1/4 wyższe, niż przed rokiem – ale latem wzrost cen w ujęciu rocznym wynosił ponad 30%.

UŻYWANE AUTA W USA
Źródło: US Labour of Statistics

Wolniej rosną koszty utrzymania domu i ceny żywności, choć jak zauważono w raporcie średnie ceny mięsa w amerykańskich sklepach w ciągu roku wzrosły o ponad 12 i pół procent.
Amerykański bank centralny za inflację korzystną dla gospodarki uznaje taką, która utrzymuje się w okolicy, ale poniżej 2% rocznie.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Inflacja bazowa w Polsce najwyższa od sierpnia 2011 roku. W grudniu miara inflacji bazowej, która pokazuje zmiany cen usług bez cen żywności i energii...

OTOCZENIE MAKRO

Rekordowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej spłynęły zza oceanu. Grudniowy indeks wyniósł 7% i jest najwyższy od czasów prezydentury Ronalda Reagana.

POLSKA

GUS opublikował dane o inflacji CPI w grudniu 2021 roku. Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent.

ŚWIAT

Już 3 biliony dolarów warty jest amerykański technologiczny gigant - firma Apple. Wczoraj za jedną akcję płacono ponad 182 dolary a jeszcze rok temu...