Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Przewidziano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Rząd szacuje że dzięki nowelizacji będzie można wybudować instalacje o mocy 6-10 GW i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Ustawa jest jedną z tych, które rząd musi wdrożyć by zlikwidować bariery prawne utrudniające rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. To jeden z tzw. kamieni milowych jakie zostały ustalone między polskim rządem i Brukselą by Polska otrzymała fundusze na realizację Krajowego Planu Odbudowy.
CZYTAJ TEŻ: PROGRAM CZYSTE POWIETRZE W NOWEJ ODSŁONIE (ROZMOWA)
W założeniach projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wskazano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
Utrzymana ma być podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego – nie mniejsza niż wyznaczona zgodnie z „zasadą 10H+”, ale MPZP będzie mógł określać inną odległość.
Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV
