MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Coraz bliżej systemu kaucyjnego w opakowaniach. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 roku. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Z nami jest Magdalena Dziczek, członek Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK. Dzień dobry Pani.
MAGDALENA DZICZEK, ZWIĄZEK PRACODAWCÓW PRZEMYSŁU OPAKOWAŃ I PRODUKTÓW W OPAKOWANIACH EKO-PAK: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Co nowe przepisy zmienią w prowadzeniu biznesu i który biznes dotkną?
MD (EKO-PAK): No zmienią sporo, a dotkną głównie przemysł napojowy, ale szeroko rozumiany. Bo w projekcie ustawy, który jest procedowany aktualnie w Sejmie, do systemu włączone mają być opakowania plastikowe na wody, na napoje, ale też na mleko oraz puszki metalowe w tym aluminiowe i dodatkowo opakowania szklane wielokrotnego użytku. Czyli te wszystkie branże, które zajmują się napełnianiem tego typu opakowań, będą zobowiązane do uczestniczenia w systemie kaucyjnym. Z jednej strony na jednorazowe butelki, z drugiej strony na butelki wielorazowe. Czyli kompletnie inaczej będziemy zbierać te opakowania z rynku niż dziś.
MD: A punkty, które sprzedają już same napoje czy produkty w tych opakowaniach? Czy wszystkie z nich będą musiały mieć przestrzenie jakieś, w których będą musiały składować te zużyte opakowania?
MD (EKO-PAK): Według obecnego kształtu projektu tylko te obiekty, które mają powierzchnie powyżej 200 m2, są zobowiązane do uczestniczenia w systemie. Natomiast wszystkie mniejsze jednostki handlowe mogą do tego systemu dołączyć. I tutaj już jest dobrowolność. Natomiast ja zakładam, że jednak większość podmiotów lub większość placówek handlowych będzie w tym systemie uczestniczyła, dlatego, że to jest też dla nich korzystne.
Konsument, który zwraca kaucję, kupuje coś zazwyczaj, więc lepiej jest w tym systemie uczestniczyć niż go unikać. Ale ze względu na to, że rzeczywiście jest potrzebna przestrzeń do magazynowania tych opakowań, mogą tam się pojawić trudności w przypadku mniejszych jednostek handlowych. To projekt ustawy przewiduje, że te mniejsze sklepy będą mogły, ale nie będą musiały dołączyć do systemu.
CZYTAJ TEŻ: KAUCJE ZA BUTELKI I PUSZKI CORAZ BLIŻEJ
MD: To proszę mi wytłumaczyć, jak to będzie działało w praktyce z punktu widzenia klienta, który przychodzi do sklepu i kupuje np. butelkę wody mineralnej? Jak ten system będzie działał?
MD(EKO-PAK): Mam nadzieję, że uda nam się go poukładać na tyle wygodnie i przyjemnie dla konsumenta, że konsument w zasadzie przyjdzie, zapłaci za napój w butelce objętej systemem kaucyjnym, wniesie kaucję, a następnie po spożyciu tego napoju po prostu przyniesie butelkę do sklepu. Kaucję odzyska i więcej nie będzie go w tym zakresie nic interesowało. Ta kaucja może być odbierana na różne sposoby.
MD: Czy musi oddawać tę butelkę do tego samego sklepu, w którym ją kupił?
MD (EKO-PAK): Nie. Nie ma takiego zobowiązania. Nie musi też mieć paragonu. I to już reguluje projekt bardzo wprost. Natomiast Niekoniecznie będzie musiał tę butelkę oddać np. do automatu, bo projekt też dopuszcza zbiórkę manualną. To też jest taki trochę ukłon w kierunku mniejszych, zwłaszcza placówek handlowych, które będą mogły te opakowania odbierać po prostu ręcznie.
Natomiast konsument wraca do sklepu – jakiegokolwiek punktu handlowego i tę kaucję ma odebrać. I jeszcze do końca nie wiadomo jak będzie kształtował się ten system w praktyce, dlatego że on przewiduje operatorów.
Wielu operatorów, to wiele umów już po stronie biznesowej między producentami wprowadzającymi dane rodzaje produktów, napojów na rynek a jednostkami handlowymi. Więc tutaj jeszcze nie jest to rozstrzygnięte i na poziomie ustawy w ogóle nie będzie rozstrzygnięte, w jaki sposób ta współpraca pomiędzy różnymi operatorami, jednostkami handlowymi będzie przebiegała. Więc mam nadzieję, że to już na polu biznesowym uda się ustalić i w sposób taki przyjazny dla konsumenta zaprojektować.
MD: Pani Magdaleno, jakiego rodzaju inwestycje Pani zdaniem będą musiały być przeprowadzone w placówkach handlowych i innych, które dotknie ta ustawa w najbliższych latach? Przypominam: 1 stycznia 2025 roku ona wejdzie w życie.
MD (EKO-PAK): No takie jest założenie, że właśnie w tym czasie wejdzie w życie i tych inwestycji będzie na kilku poziomach sporo. Oczywiście te najbardziej oczywiste to są inwestycje w maszyny zbierające butelki. I one będą musiały się pojawić, zwłaszcza w tych większych placówkach handlowych.
Ale poza tym, co konsument widzi, czy my wszyscy widzimy w sklepach przy okazji realizacji systemu kaucyjnego, mamy szereg innych inwestycji, które trzeba poczynić, żeby te odebrane butelki albo wróciły do przedsiębiorców i zostały ponownie napełnione, albo trafiły do recyklingu. Na pewno wiecie ze swojego doświadczenia butelki mają różne kolory.
W przypadku recyklingu ma to znaczenie, więc na pewno trzeba będzie te butelki rozdzielać później według frakcji kolorystycznych. Ale butelki te nie mogą się stykać z innymi rodzajami odpadów, więc prawdopodobnie trzeba będzie tworzyć dedykowane linie sortownicze te, które będą po prostu te odpady opakowaniowe doczyszczać. Na pewno będą inwestycje w IT, żeby ten system też dobrze spinać elektronicznie i żeby to dobrze monitorować.
MD: Szykują się potężne inwestycje. Gigantyczne koszty też związane z wprowadzeniem ustawy opakowaniowej. Ale myślę, że kilka dużych firm na pewno znajdzie tutaj ciekawe okazje do tego, aby swój biznes jeszcze powiększyć. Ale może także i Państwo – nasi widzowie taką okazję widzą.
Bardzo dziękuję Pani za tę rozmowę (nieco przerywaną przez zapewne połączenie internetowe), ale myślę, że to jest pierwsza z naszych rozmów, bowiem ustawa opakowaniowych wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. A do tego czasu wiele inwestycji czeka również polskie małe placówki handlowe.
MD (EKO-PAK): Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV