Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

USTAWA O SĄDZIE NAJWYŻSZYM MOŻE NIE ODBLOKOWAĆ KPO

Ustawa o Sądzie Najwyższym może nie odblokować KPO. Komisja Europejska najpierw chce zobaczyć jak działa nowe prawo, a dopiero wtedy oceni, czy ustawa spełnia kamienie milowe.

USTAWA O SĄDZIE NAJWYŻSZYM MOŻE NIE ODBLOKOWAĆ KPO

Miało być tak pięknie. Sejm w ekspresowym tempie przegłosował zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Był to jeden z kamieni milowych, którego spełniania domagała się od nas Komisja Europejska. Bez tego Polska nie ma co liczyć na wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Teraz ustawą zajmie się Senat. Ale nawet szybkie jej uchwalenie i podpisanie przez prezydenta nie oznacza, że Polska otrzyma środki z KPO.

O ustawę o Sądzie Najwyższym i wypłatę pieniędzy zapytano w piątek przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen. – Komisja oceni, czy ostatnie zmiany w polskim sądownictwie mogą doprowadzić do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy dopiero wtedy, gdy nowe prawo zostanie wdrożone – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Dodała, że kamienie milowe, na które zgodziła się Polska są publicznie znane. – Będziemy uważnie śledzić kolejne etapy trwającego procesu legislacyjnego, a następnie przeanalizujemy ostatecznie przyjęte prawo. Pozostajemy w kontakcie z polskimi władzami, aby zapewnić pełną zgodność polskiego ustawodawstwa ze zobowiązaniami podjętymi w ramach KPO w zakresie niezawisłości sądów. Ważne będzie, aby przyjęta ostateczna ustawa podniosła standardy ochrony sądowej i niezawisłości sędziowskiej – dodała Ursula von der Leyen.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

USTAWA O SĄDZIE NAJWYŻSZYM MOŻE NIE ODBLOKOWAĆ KPO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie są szanse na szybkie przegłosowanie ustawy i czy rządowa propozycja faktycznie zmieni coś na rynku OZE rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O co chodzi we wchodzącej w życie 23 stycznia ustawie o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Donatą...

CENY

Inflacja na świecie - prezentujemy wybrane kraje.

GOSPODARKA

Na drodze do KPO stanęła ustawa wiatrakowa.

%d bloggers like this: