Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

USTAWA O RYNKU NA FINISZU. JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA ASI? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy dotyczącej zapewnienia rozwoju rynku kapitałowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, której celem jest między innymi zmniejszenie obciążeń regulacyjnych nałożonych na podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, między innymi.

Z nami jest Katarzyna Szwarc z Ministerstwa Finansów, pełnomocniczka do spraw realizacji strategii rozwoju rynku kapitałowego. Dzień dobry.

KATARZYNA SZWARC, MINISTERSTWO FINANSÓW: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Dużo niepokoju wśród inwestorów budziło zagrożenie przyszłości ASI, czyli Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych. 7 ASI z GPW zaapelowało do Ministerstwa Finansów i KNF o uniknięcie ich delistingu w efekcie nowelizacji prawa. Czy tego zagrożenia udało się uniknąć?

KS: Absolutnie tak. Faktycznie, ustawa w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego i ochrony inwestorów na tym rynku wprowadza dodatkowe regulacje w zakresie alternatywnych spółek inwestycyjnych. Wprowadzone zostały zresztą te przepisy na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, zgłoszony w procesie konsultacji. Zaczęły do nas docierać sygnały, że faktycznie jeden z przepisów czy kilka z nich może być interpretowanych w ten sposób, że alternatywne spółki inwestycyjne mogłyby zostać zmuszone do delistingu. Absolutnie nie taka była intencja tych regulacji.

Zatem, aby już rozwiać wszelkie wątpliwości, zgłosiliśmy w parlamencie odpowiednie poprawki, które wczoraj zostały pozytywnie zaaprobowane przez jedną z komisji sejmowych. I one, mam nadzieję, już tutaj rozwiewają wszelkie wątpliwości. Także pragnę uspokoić inwestorów, którzy byli zaniepokojeni tą sytuacją, że absolutnie te spółki nie będą delistowane.

MD: Ten apel spółek został opublikowany 6 dni temu. Proszę powiedzieć, jak długo ustawa była konsultowana, jak długo była dostępna publicznie?

KS: Ustawa była konsultowana tak naprawdę od roku 2020. Naprawdę jest to ogromna ustawa regulująca i wprowadzająca zmiany w bardzo wielu obszarach całego polskiego rynku- rynku finansowego, nie tylko funduszy inwestycyjnych, ale także banków, domów maklerskich, giełdy, całej infrastruktury. Odbyły się dwie tury konsultacji, pomiędzy innymi i po nich także bilateralne rozmowy z interesariuszami, konferencje, uzgodnieniowe. Natomiast, jeżeli chodzi o ten projekt ustawy, który był ostatecznie procedowany w parlamencie, to również kilka miesięcy minęło od opublikowania jej w Rządowym Centrum Legislacji do momentu…

MD: …Czy w ciągu tych kilku miesięcy ktokolwiek zgłaszał pytania o alternatywne spółki inwestycyjne, o to, że istnieje zagrożenie w takim brzmieniu ustawy, że te spółki będą zmuszone do delistingu?

KS: No faktycznie, tutaj takie uwagi się nie pojawiły, stąd też brak naszej reakcji. Natomiast w momencie, kiedy rzeczywiście zostały do nas zgłoszone wątpliwości co do interpretacji przepisów w zakresie alternatywnych spółek inwestycyjnych, to podjęliśmy tutaj współpracę z parlamentem, aby jak najszybciej sprawę wyjaśnić.

MD: Pani minister, przejdźmy więc do zmian, które wprowadza ta ustawa z punktu widzenia inwestorów, tych, którzy inwestują, którzy chcą inwestować i łakną jak dżdżu rozwoju rynku kapitałowego, które zmiany uznaje Pani za najistotniejsze?

KS: To jest moje najmniej ulubione pytanie, panie redaktorze, ponieważ jak wspomniałam, ustawa bardzo kompleksowo zmienia najrozmaitsze obszary rynku kapitałowego czy finansowego w Polsce.

MD: Po to jestem, żeby zadawać „nieulubione pytania”.

KS: Ja lubię o tym mówić w ten sposób. To są dziesiątki, a być może nawet setki mikro zmian, które tym niemniej dla polskiego rynku kapitałowego będą miały makro pozytywny efekt w postaci przeniesienia go na zupełnie nowy poziom możliwości rozwojowych. Z mojego punktu widzenia, jako pełnomocniczki do spraw rozwoju rynku kapitałowego i jego strategii najważniejsze są oczywiście te zmiany, które umożliwiają rozwój nowych instrumentów finansowych, takich jak ETF-y, certyfikaty Turbo, certyfikaty strukturyzowane, pożyczki papierów wartościowych, dzięki którym na polskiej giełdzie i wśród polskich instytucji będzie mogła dalej rozwijać się krótka sprzedaż. Z drugiej strony mamy oczywiście cały zestaw przepisów, które wzmacniają odporność i bezpieczeństwo inwestorów indywidualnych czy detalicznych na rynku kapitałowym. Bo bez tego bezpieczeństwa, bez tej transparentności, integralności rynek nie będzie mógł dobrze funkcjonować.

MD: Ja jednak podrążę i zapytam Panią, co się zmieni w życiu drobnego inwestora? Takiego, który ma niewielki portfel, codziennie dokonuje jakichś operacji, raczej inwestuje w celu oszczędzania na przyszłość? Czy dla niego zmiany będą wyraźne? Będą widoczne?

KS: Liczymy na to, że z czasem regulacje, które wprowadzamy np. dla nowych instrumentów finansowych; takim moim ulubionym oczkiem w głowie są rzeczone ETF-y, bo to są faktycznie fundusze notowane na giełdzie, które umożliwiają proste i tanie inwestowanie np. tematyczne, mają wbudowany ten element dywersyfikacji. Dzięki regulacjom, które wprowadzamy ETF-om będzie łatwiej rozwijać się na polskim rynku. Ale być może tak naprawdę to jest dobra wiadomość dla inwestorów indywidualnych- to nie są regulacje, które diametralnie zmienią Wasze życie. To są regulacje kierowane przede wszystkim do instytucji i infrastruktury rynku kapitałowego po to, aby te usługi, te produkty, które dla was świadczą i dla was wykonują, mogły funkcjonować lepiej, łatwiej i taniej.

MD: Dodatkowe kompetencje ma otrzymać również Komisja Nadzoru Finansowego, regulator rynku kapitałowego w Polsce. Czy te regulacje pozwolą uniknąć takich wpadek jak np. osławiony Będzin, (który tak swoją drogą znowu rósł niedawno), czyli spółka-wydmuszka napędzana spekulacją?

KS: Czekamy cały czas na komunikat Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie dalszych rozstrzygnięć w sprawie Będzina. Natomiast, jeżeli chodzi o rzeczoną ustawę, to tutaj znowu mamy cały szereg nowych rozwiązań. Ja bym je podzieliła na kilka takich obszarów. Po pierwsze wzrastają wymiary kar, które nakładać może Komisja Nadzoru Finansowego. Tutaj liczę na to, że jednak zdziwienia na rynku nie będzie. Od dłuższego czasu w wielu obszarach były bardzo niskie, co jakby nie stanowiło odpowiedniej bariery dla podmiotów, które ewentualnie łamałyby zasady panujące na rynku kapitałowym, aby tego nie robić.

MD: Kary dla emitentów? Czy dla inwestorów?

KS: To są głównie kary wobec instytucji, które działają niezgodnie z zasadami. Jedną z takich najważniejszych z mojego punktu widzenia, bo, na co dzień obserwuję to zjawisko, jest umożliwienie Komisji Nadzoru Finansowego, reagowanie w sytuacji, kiedy podmiot powołuje się na bycie regulowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego, podczas gdy sytuacja taka wcale nie ma nie ma miejsca. Niestety jest to coraz bardziej powszechne na naszym rynku kapitałowym, a spójrzmy prawdzie w oczy: wielu inwestorów, zwłaszcza tych, którzy z rynkiem nie mają do czynienia, na co dzień w pełnym wymiarze godzin, nie zawsze jest w stanie zorientować się w sytuacji i po prostu pada ofiarą nadużyć w tym zakresie.

MD: Bardzo dziękuję Pani za wypowiedź i za uspokojenie w kwestii alternatywnych spółek inwestycyjnych. Katarzyna Szwarc, Ministerstwo Finansów, pełnomocniczka do spraw realizacji SRRK była naszym gościem. Dziękuję za rozmowę.

KS: Polecam się i dobrego dnia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

USTAWA O RYNKU NA FINISZU. JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA ASI? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV