Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

USA:POZWY PRZECIWKO FACEBOOKOWI ODRZUCONE

Dwa pozwy przeciwko Facebookowi zarzucające mu monopolistyczne praktyki w związku z przejęciem aplikacji Whatsapp i Instagram – odrzucone przez Federalny Sąd w Waszyngtonie.

USA:POZWY PRZECIWKO FACEBOOKOWI ODRZUCONE

Pierwszy pozew złożyły władze stanowe Waszyngtonu, które zarzuciły Facebookowi, że w wyniku przejęcia Whatsappa i Instagramu ograniczył współpracę z innymi aplikacjami. Sąd odrzucił ten pozew ze względu na fakt złożenia go po wymaganym terminie pięciu lat (do przejęcia Whatsappa doszło w 2014 r.).

Drugi pozew złożyła FTC – Federalna Komisja Handlu, która zarzuca Facebookowi, że pozyskując Instagram i Whatsapp wyeliminował konkurencję. Sąd uznał, że wniosek komisji w niewystarczający sposób wykazał, iż Facebook posiada pozycję monopolisty na rynku serwisów społecznościowych. FTC dostała miesiąc na uzupełnienie pozwu.

Po decyzjach sądu akcje Facebooka poszybowały w górę i po raz pierwszy w historii firma osiągnęła na giełdzie wartość przekraczającą 1 bilion dolarów.

W tym miesiącu Kongres zgłosił 5 projektów ustaw, które mają ograniczyć dominację na rynku Facebooka, Google’a, Apple’a czy Amazona. Proponowane przepisy zakładają m.in. zakaz wykupywania konkurencyjnych spółek, a także nakaz sprzedaży części podmiotów z danej grupy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ENERGETYKA

Będzin Wytwarzanie, spółka zależna giełdowej Elektrociepłowni Będzin, otrzymała blisko 248 mln zł kary za nierozliczenie w terminie emisji CO2 za 2020 rok. Decyzja Wojewódzkiego...

FIRMA

Wręczenie paragonu - trzeba to zrobić skutecznie.

USA

Konkurent Twittera już działa - na razie nie w Europie.

GOSPODARKA

Wysoka kara dla właściciela Biedronki. Sieć Jeronimo Martins została ukarana za trzy praktyki stosowane podczas promocji. UOKiK nałożył na Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci...

%d