Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

USA: NAJGORSZE OD STYCZNIA DANE Z RYNKU PRACY (NA ŻYWO)

Mamy rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy. Tylko 235 tysięcy nowych etatów poza rolnictwem powstało w sierpniu w USA – wynika z opublikowanych dziś danych.

USA: NAJGORSZE OD STYCZNIA DANE Z RYNKU PRACY (NA ŻYWO)
FOT.: Leif Christoph Gottwald / Unsplash

To bardzo duże i bardzo negatywne zaskoczenie – ekonomiści spodziewalu się, że w sierpniu przybyło 750 tys. nowych miejsc pracy – czyli ponad 3 razy więcej, niż pokazały rzeczywiste dane. I najmniejszy przyrost liczby etatów od stycznia tego roku. Dla porównania – jeszcze w lipcu gospodarka USA wzbogaciła się o ponad milion nowych miejsc pracy.

CZYTAJ TEŻ: FED BLIŻEJ OGRANICZENIA SKUPU AKTYWÓW

Mimo słabego przyrostu miejsc pracy – stopa bezrobocia spadła do 5.2% – z 5.4%. To oznacza, że choć firmy niechętnie zatrudniają nowe osoby – to jednak nie zwalniają dotychczasowych pracowników.

NAJGORSZE OD STYCZNIA DANE Z RYNKU PRACY
NAJGORSZE OD STYCZNIA DANE Z RYNKU PRACY

Ekonomiści uważają, że bardzo słabe sierpniowe dane to skutek obaw amerykańskich firm o rozwój pandemii. W sierpniu szereg stanów przywróciło obostrzenia związane z zapobieganiem pandemii. Dzienna liczba nowych zakażeń dotarła w ubiegłym miesiącu niemal do 200 tysięcy – obecnie to ok. 160 tysięcy. Na szczęście obecna fala – dzięki szczepieniom – jest dużo mniej śmiertelna, niż poprzednia. Na stu zakażonych umiera obecnie jedna osoba – zimą były to nawet 3 osoby na każdą setkę zakażeń.

ZOBACZ: PREZYDENT JOE BIDEN O FATALNYCH DANYCH Z RYNKU PRACY W USA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W Polsce stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

BIZNES I POLITYKA

Dane o inflacji PPI w maju pokazują wysokie ceny producentów w USA.

ŚWIAT

W oczekiwaniu na ruch amerykańskiego komitetu otwartego rynku inwestorzy pozbywają się niemal wszystkich aktywów - pikują giełdowe indeksy, rosną rentowności obligacji a rynku kryptowalut...

%d bloggers like this: