Connect with us

Hi, what are you looking for?

USA

USA: NAJGORSZE OD STYCZNIA DANE Z RYNKU PRACY (NA ŻYWO)

Mamy rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy. Tylko 235 tysięcy nowych etatów poza rolnictwem powstało w sierpniu w USA – wynika z opublikowanych dziś danych.

FOT.: Leif Christoph Gottwald / Unsplash

To bardzo duże i bardzo negatywne zaskoczenie – ekonomiści spodziewalu się, że w sierpniu przybyło 750 tys. nowych miejsc pracy – czyli ponad 3 razy więcej, niż pokazały rzeczywiste dane. I najmniejszy przyrost liczby etatów od stycznia tego roku. Dla porównania – jeszcze w lipcu gospodarka USA wzbogaciła się o ponad milion nowych miejsc pracy.

CZYTAJ TEŻ: FED BLIŻEJ OGRANICZENIA SKUPU AKTYWÓW

Mimo słabego przyrostu miejsc pracy – stopa bezrobocia spadła do 5.2% – z 5.4%. To oznacza, że choć firmy niechętnie zatrudniają nowe osoby – to jednak nie zwalniają dotychczasowych pracowników.

Eknomiści uważaja, że bardzo słabe sierpniowe dane to skutek obaw amerykańskich firm o rozwój pandemii. W sierpniu szereg stanów przywróciło obostrzenia związane z zapobieganiem pandemii. Dzienna liczba nowych zakażeń dotarła w ubiegłym miesiącu niemal do 200 tysięcy – obecnie to ok. 160 tysięcy. Na szczęście obecna fala – dzięki szczepieniom – jest dużo mniej śmiertelna, niż poprzednia. Na stu zakażonych umiera obecnie jedna osoba – zimą były to nawet 3 osoby na każdą setkę zakażeń.

ZOBACZ: PREZYDENT JOE BIDEN O FATALNYCH DANYCH Z RYNKU PRACY W USA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczony - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w USA zwalnia. Miesięczny wzrost cen był w sierpniu najniższy od stycznia. Ale w ujęciu rocznym to nadal potężne 5.3% wzrostu cen.