Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

USA: RYNEK PRACY MA SIĘ DOBRZE

USA: RYNEK PRACY MA SIĘ DOBRZE

Serwis zaczynamy od bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w kwietniu w sektorze pozarolniczym w stanach powstało dużo więcej etatów niż oczekiwali analitycy. Również godzinowe wynagrodzenie zza oceanem rośnie szybciej niż spodziewały się tego rynki.

Dane o nowych etatach poza rolnictwem mocno zaskoczyły rynek, który spodziewał się 180 tysięcy nowych etatów. Tymczasem z opublikowanych dziś danych wynika, że w kwietniu przybyło aż 253 tys. nowych etatów.
Od początku roku w firmy w USA stworzyły półtora miliona nowych miejsc pracy.

Ten szybki wzrost następuje przy stabilnie długim średnim tygodniu pracy. W kwietniu amerykańscy pracownicy spędzali w pracy przeciętnie 34.4 godziny – czyli tyle samo co w marcu.
Informacje o długości tygodnia pracy są bardzo ważnym wskaźnikiem gospodarki, a to ze względu na dość elastyczne prawo pracy, dzięki niemu praca na część etatu jest oferowana w USA zdecydowanie częściej, niż w Europie.
Jeśli firmy zza oceanem mają mniej zamówień, to najpierw skracają czas pracy, a dopiero później decydują się na zwolnienia.

Również dane na temat płacy godzinowej w USA są lepsze od oczekiwań rynków. W kwietniu wynagrodzenia w USA wzrosły o 4.4%. rok do roku. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 4.2%.
W ujęciu miesięcznym godzinowe wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 0.5%. w porównaniu do marca.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d