Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

USA PROPONUJE KREDYT NA POLSKI ATOM

Amerykanie proponują kredyt na polski atom.

KREDYT NA POLSKI ATOM
foto: pixabay.com

Polski rząd liczył, że Amerykanie obejmą 49 procent udziałów w firmie budującej elektrownie jądrową i sfinansują tę inwestycję. Amerykanie z kolei zaproponowali z goła nieco inny scenariusz. Proponują nam, że obejmą jedynie 10 proc., a na resztę weźmiemy od nich kredyt, ale… na preferencyjnych warunkach.

Szacunkowy koszt jednej elektrowni jądrowej według kancelarii Premiera to 100 mld zł. W zeszłym tygodniu rząd informował, że nie planuje wprowadzać specjalnego podatku. Ponadto Premier Mateusz Morawiecki mówił o kolejkach chętnych do sfinansowania tej inwestycji.

CZYTAJ TEŻ: MORAWIECKI: KONIEC TARCZY INFLACYJNEJ

Pierwotnie Amerykanie mieli objąć 49 proc. w spółce celowej i w ramach posiadanego pakietu zainwestować własne środki. Obecnie – jak podaje dziennik Rzeczpospolita, powołując się na źródło zbliżone do rządu, Amerykanie zaproponowali zupełnie inne rozwiązanie.

Mianowicie proponują objęcie jedynie 10 proc. akcji w nowym podmiocie. Resztę mogą sfinansować na podstawie kredytu na bardzo korzystnych warunkach.
Rząd jednak nie chce przystać na tę formę zaangażowania, bowiem byłby zmuszony do szukania nowych kanałów finansowania. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska, model biznesowy zakłada utrzymanie utrzymanie inwestorów na poziomie 49 proc.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

USA PROPONUJE KREDYT NA POLSKI ATOM

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że osoby, które zatrudniały w ubiegłym roku na etat obywateli Ukrainy, mogą mieć problemy z ich rozliczeniem przed urzędem skarbowym rozmawiała Natalia...

USA

Zysk American Express za czwarty kwartał 2022 roku okazał się gorszy od prognoz.

FIRMA

Producent procesorów jeszcze w kwietniu zapowiadał, że czwarty kwartał zamknie na poziomie 11 mld dolarów dolarów przychodów ze sprzedaży.

%d bloggers like this: