Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

USA: INFLACJA BAZOWA (PCE) NAJWYŻSZA OD 28 LAT

Kluczowy wskaźnik inflacji, który Rezerwa Federalna wykorzystuje do ustalania polityki, wzrósł w maju o 3,4%. To najszybszy wzrost od początku lat 90., podał w piątek Departament Handlu.

USA: INFLACJA BAZOWA (PCE) NAJWYŻSZA OD 28 LAT

Chociaż największy od kwietnia 1992 r., wzrost wskaźnika cen podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą był zgodny z szacunkami analityków agencji Dow Jones i rynki prawie nie zareagowały na te wiadomości.

Chociaż odczyt może zwiększyć obawy o inflację, urzędnicy Fed nadal upierają się, że postrzegają obecną sytuację jako tymczasową i prawdopodobnie ustąpi, gdy warunki powrócą do normy – bo dziś są efektem bazy połączonym z efektem szybkiego ożywienia gospodarki po lockdownie.

Uwzględniając zmienne ceny żywności i energii, indeks PCE wzrósł o 3,9% w skali roku i 0,4% w skali miesiąca.

Większość wzrostu inflacji pochodziła z energii, przy czym ceny wzrosły o 27,4% wobec jedynie 0,4% wzrostu kosztów żywności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

BIZNES I POLITYKA

Dane o inflacji PPI w maju pokazują wysokie ceny producentów w USA.

ŚWIAT

W oczekiwaniu na ruch amerykańskiego komitetu otwartego rynku inwestorzy pozbywają się niemal wszystkich aktywów - pikują giełdowe indeksy, rosną rentowności obligacji a rynku kryptowalut...

BIZNES I POLITYKA

W USA inflacja najwyższa od Reagana - w maju wyniosła 8.6%.

%d bloggers like this: