Connect with us

Hi, what are you looking for?

USA

USA: INFLACJA BAZOWA (PCE) NAJWYŻSZA OD 28 LAT

Kluczowy wskaźnik inflacji, który Rezerwa Federalna wykorzystuje do ustalania polityki, wzrósł w maju o 3,4%. To najszybszy wzrost od początku lat 90., podał w piątek Departament Handlu.

Chociaż największy od kwietnia 1992 r., wzrost wskaźnika cen podstawowych wydatków na konsumpcję osobistą był zgodny z szacunkami analityków agencji Dow Jones i rynki prawie nie zareagowały na te wiadomości.

Chociaż odczyt może zwiększyć obawy o inflację, urzędnicy Fed nadal upierają się, że postrzegają obecną sytuację jako tymczasową i prawdopodobnie ustąpi, gdy warunki powrócą do normy – bo dziś są efektem bazy połączonym z efektem szybkiego ożywienia gospodarki po lockdownie.

Uwzględniając zmienne ceny żywności i energii, indeks PCE wzrósł o 3,9% w skali roku i 0,4% w skali miesiąca.

Większość wzrostu inflacji pochodziła z energii, przy czym ceny wzrosły o 27,4% wobec jedynie 0,4% wzrostu kosztów żywności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Trzeci tydzień z rzędu w USA rośnie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...