Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

USA KONTRA AMAZON I SPOKÓJ INWESTORÓW

Stany Zjednoczone pozwały Amazon za łamanie prawa poprzez nieuczciwe niszczenie konkurencji. Pozew złożony we wtorek przez prokuratora generalnego Dystryktu Kolumbii dołącza do niedawnych rządowych spraw antymonopolowych przeciwko Google i Facebookowi.

Niektórzy niezależni sprzedawcy, którzy prowadzą sprzedaż w cyfrowym centrum handlowym Amazona skarżą się, że koncern dyktuje im warunki prowadzenia witrynach handlowych w sposób który sprawia, że ​​produkty są co raz droższe.

Prokurator generalny Karl Racine uczynił tę tezę centralnym punktem swojego pozwu przeciw firmie Jeffa Bezosa. Zawiłość amerykańskich przepisów antymonopolowych sprawie, że niezwykle trudno jest pozwać gigantów technologicznych za ich łamanie. Ale pozew przeciwko Amazonowi omija ten problem, wysuwają tezę, że gigant technologiczny szkodzi społeczeństwu dokładnie w ten sam sposób, w jaki XIX-wieczne koleje i giganty stalowe przyczyniały się do niszczenia konkurencji i wymuszały podnoszenia cen.

A pozew przeciw Amazonowi nie zrobił większego wrażenia na inwestorach. Podczas gdy główne amerykańskie indeksy notowały niewielkie spadki, akcje spółki Jeffa Bezosa zyskiwały a w dodatku były jedną z kilku najchętniej handlowanych spółek na rynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w USA zwalnia. Miesięczny wzrost cen był w sierpniu najniższy od stycznia. Ale w ujęciu rocznym to nadal potężne 5.3% wzrostu cen.

FINANSE OSOBISTE

Czy dojdzie do historycznej podwyżki podatków w Stanach Zjednoczonych? Taki projekt złożyła właśnie partia Demokratyczna. Większe wpływy z podatków mają zapewnić finansowanie polityki socjalnej...

RYNKI

Ceny których żądają producenci od swoich klientów (tzw. inflacja PPI, czyli Producer Price Index) rosną w USA w tempie nienotowanym w historii.