Connect with us

Hi, what are you looking for?

USA

USA: INFLACJA NAJWYŻEJ OD BUSHA

Ceny w USA rosną najszybciej od czasów prezydenta Busha juniora. Inflacja CPI w lipcu wyniosła 5.4% – nieco powyżej oczekiwań. Ale najwięcej od lipca 2008 roku.

President Bush poses for his Official Portrait in the Roosevelt Room. (Blue tie) Official Portrait of President George W. Bush 2003-01-14 Eric Draper

Amerykanom – podobnie jak nam – najbardziej doskwierają szybko rosnące ceny paliw. W lipcu były o 40% wyższe, niż przed rokiem. Znacznie wolniej – ale konsekwetnie, bo w tym roku nie było jeszcze ani jednego miesiąca przerwy – rosną ceny żywności. I co gorsza – tempo wzrostu przyspiesza, bo o ile w pierwszym kwartale ceny żywności rosły miesiąc do miesiąca o 0.1 – 0.2% – o tyle w czerwcu i lipcu miesięczna dynamika zbliża się już do jednego procenta.


Po raz ostatni szybciej niż w lipcu tego roku ceny w USA rosły w lipcu 2008 roku, tuż przed upadkiem banku Lehman Brothers. Wtedy roczna inflacja CPI wyniosła 5.6%. Jeśli ta bariera pęknie – kolejny szczyt to połowa kadencji Georga Busha seniora. W styczniu 1991 roku, kiedy w Iraku trwała operacja Pustynna Burza, Niemcy dopiero od trzech miesięcy nie dzieliły się na RFN i NRD, a prezydentem Związku Radzieckiego był Michaił Gorbaczow – inflacja w USA sięgnęła 6.65% rocznie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Trzeci tydzień z rzędu w USA rośnie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

RYNKI

Na skokowy spadek cen stali - jeszcze chyba nie ma co liczyć. W sierpniu na świecie wyprodukowano 157 milionów ton stali - o prawie...

OTOCZENIE MAKRO

Stopa bezrobocia w sierpniu 2021 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,8 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.