Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

USA: INFLACJA B2B NAJWYŻSZA W HISTORII

Ceny których żądają producenci od swoich klientów (tzw. inflacja PPI, czyli Producer Price Index) rosną w USA w tempie nienotowanym w historii.

FOT.: Rob Lambert / Unsplash

W sierpniu 2021 roku ceny produkcji przemysłowej były w USA o 8.3% wyższe, niż przed rokiem. To najwyższy wzrost cen w historii mierzenia inflacji producenckiej w USA. Rynek spodziewał się inflacji na poziomie 8.2%.
W ujęciu miesięcznym PPI skoczyło w sierpniu o 0.7 proc. zamiast oczekiwanych przez rynek 0.6 procent.

Inflacja cen produkcji (PPI) jest bardziej zmienna, niż inflacja cen na rynku konsumenckim. Dlatego w czasie narastania inflacji często rośnie mocniej, niż CPI, ale później mocniej spada.

Przy wyliczaniu PPI pod uwagę brane są trzy główne trzy główne kategorie: surowce, półfabrykaty i produkty gotowe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Trzeci tydzień z rzędu w USA rośnie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

GPW

Jeszcze w tym roku na warszawskiej giełdzie będzie można handlować akcjami zachodnioeropejskich spółek. Zarząd GPW zapowiedział, że IV kwartale uruchomi Global Connect – czyli...