Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

USA I CHINY PRÓBUJĄ ZŁAGODZIĆ NAPIĘCIE

USA I CHINY
Valletta, stolica Malty

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się na Malcie z szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi – poinformowali w niedzielę wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji.

Zgodnie z oświadczeniem Białego Domu niezapowiadane wcześniej rozmowy Sullivana i Wanga w weekend były częścią “trwających wysiłków, by utrzymać otwarte linie komunikacji i odpowiedzialnie zarządzać relacjami”.

Omawianie było również możliwe spotkanie przywódców obu państw w listopadzie w San Francisco podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

CZYTAJ TEŻ: RYNKI W TYM TYGODNIU

Prezydent Biden od dłuższego czasu zapowiadał, że niebawem zamierza spotkać się z prezydentem Xi. Możliwym miejscem rozmów miał być szczyt G20 w Delhi, jednak chiński przywódca zrezygnował z udziału w wydarzeniu, co Biden przyjął z rozczarowaniem.

Wang i Sullivan ostatni raz spotkali się w Wiedniu w czerwcu. Ich spotkanie na Malcie zwołano po wizycie kilku urzędników wysokiego szczebla w Pekinie w ostatnich miesiącach i tuż przed spotkaniem Wanga z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, który odbędzie się pod koniec tego tygodnia.

USA I CHINY PRÓBUJĄ ZŁAGODZIĆ NAPIĘCIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d