Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

USA: DANE Z RYNKU PRACY POWYŻEJ OCZEKIWAŃ. FED ZMNIEJSZY SKUP?

943 tysiące nowych miejsc pracy przybyło w lipcu w sektorze pozarolniczym. Rynek spodziewał się wzrostu liczby miejsc pracy o 900 tysięcy.

Stopa bezrobocia spadła do 5.4% z 5.9% – przy oczekiwaniach analityków na poziomie 5.7%. Ggodzinowe wynagrodzenie wzrosło o 4% w ujęciu rocznym – nieznacznie powyżej oczekiwań.Na plus zaskoczyła też średnia długość tygodnia pracy, która utrzymała się na poziomie 34.8 godzin (spodziewano się spadku o 0.1 godziny). Średnia długość tygodnia pracy pozwala ocenić jaka część zatrudnionych pracuje w pełnym, a jaka w częściowym wymiarze etatu.

0.95 miliona nowych miejsc pracy w lipcu oznacza, że liczba etatów jest jednak wciąż o ponad 6 milionów niższa, niż przed pandemią COVID-19. A właśnie tą liczbą – czyli odchyleniem od tego, co FED w swojej komunikacji nazywa pełnym zatrudnieniem – amerykański bank centralny uzasadnia skupowanie co miesiąc obligacji za maksymlanie 120 miliardów dolarów, oraz politykę superniskich stóp procentowych.

W reakcji na dobre dane z amerykańskiego rynku pracy dolar umocnił się do euro – po raz pierwszy od 28 lipca za jedno euro trzeba było dziś o 14:32 mniej, niż 1.18 dolara.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Jeszcze w tym roku na warszawskiej giełdzie będzie można handlować akcjami zachodnioeropejskich spółek. Zarząd GPW zapowiedział, że IV kwartale uruchomi Global Connect – czyli...

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...

ENERGETYKA

Turon najdroższy od czterech lat. Kurs wystrzelił dziś w ciągu sesji do 3 zł 84 groszy po tym, jak spółka poinformowała, że podpisała ze...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w USA zwalnia. Miesięczny wzrost cen był w sierpniu najniższy od stycznia. Ale w ujęciu rocznym to nadal potężne 5.3% wzrostu cen.