Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

UOKIK BADA JAK KAUFLAND TRAKTUJE SWOICH DOSTAWCÓW

Nie zmienia się zasad w czasie gry – przypomina Kauflandowi w Polsce UOKIK. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Zdaniem UOKIKu Kaufland może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę nad dostawcami m.in. warzyw i owoców.

UOKIK BADA JAK KAUFLAND TRAKTUJE SWOICH DOSTAWCÓW
  • POSTĘPOWANIE UOKIK DOTYCZY EW. WYKORZYSTYWANIA PRZEWAGI KONTRAKTOWEJ
  • POSTĘPOWANIE WOBEC KAFULANDU KOLEJNYM POSTĘPOWANIEM UOKIK DOT. RELACJI MARKETY-DOSTAWCY
  • NAJWYŻSZĄ KARĘ W HISTORII TYCH POSTĘPOWAŃ (0.72 MLD ZŁ) OTRZYMAŁ WŁAŚCICIEL SIECI BIEDRONKA

UOKiKowi nie podobają się dwie praktyki Kauflandu. Pierwsza polega na ustalaniu warunków współpracy z częścią dostawców już po rozpoczęciu danego roku.
Druga dotyczy wymaganiu przez Kaufland Polska Markety od części dostawców owoców i warzyw dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie. W sumie tak potraktowany dostawca rozpoczynając współpracę z Kauflandem nie wie finalnie jaką cenę otrzyma za dostarczane towary – nawet wtedy, kiedy towary znajdą się już w sklepach. I to właśnie nie podoba się UOKiKowi.

CZYTAJ TEŻ: POCZTA KAUFLANDOWA. DYSKONTY OTWARTE W NIEDZIELĘ

A kary za wykorzystywanie przwagi kontraktowej potrafią być dotkliwe. W grudniu ubiegłego roku Urząd nakazał zapłacić właścicielowi sieci Biedronka ponad 720 milionów złotych kary. Na 600 milionów obliczył bowiem nienależne Jeronimo Martins korzyści wynikające z wykorzystywania przewagi, a reszta to sankcja za stosowanie nieuczciwych praktyk.

CZYTAJ TEŻ: PORADNIK UOKIK DLA DOSTAWCÓW SIECI HANDLOWYCH

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wobec Vectry i Multimedia Polska. sprawa dotyczy znikających rabatów i cennika, który wprowadzał w błąd.

UOKiK

Według Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta OLX wprowadzał w błąd co do zakresu oferowanej ochrony kupującego.

UOKiK

Jeden z największych w kraju operatorów telewizji kablowej Vectra znalazł się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK zakwestionował bowiem postanowienia dotyczące jednostronnych...

MOTORYZACJA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę AAA Auto łącznie ponad 72 mln zł kary. Dealer używanych samochodów w ocenie UOKiK podawał nieprawdziwe...