Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

UOKIK BADA JAK KAUFLAND TRAKTUJE SWOICH DOSTAWCÓW

Nie zmienia się zasad w czasie gry – przypomina Kauflandowi w Polsce UOKIK. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety. Zdaniem UOKIKu Kaufland może w nieuczciwy sposób wykorzystywać swoją przewagę nad dostawcami m.in. warzyw i owoców.

UOKIK BADA JAK KAUFLAND TRAKTUJE SWOICH DOSTAWCÓW
  • POSTĘPOWANIE UOKIK DOTYCZY EW. WYKORZYSTYWANIA PRZEWAGI KONTRAKTOWEJ
  • POSTĘPOWANIE WOBEC KAFULANDU KOLEJNYM POSTĘPOWANIEM UOKIK DOT. RELACJI MARKETY-DOSTAWCY
  • NAJWYŻSZĄ KARĘ W HISTORII TYCH POSTĘPOWAŃ (0.72 MLD ZŁ) OTRZYMAŁ WŁAŚCICIEL SIECI BIEDRONKA

UOKiKowi nie podobają się dwie praktyki Kauflandu. Pierwsza polega na ustalaniu warunków współpracy z częścią dostawców już po rozpoczęciu danego roku.
Druga dotyczy wymaganiu przez Kaufland Polska Markety od części dostawców owoców i warzyw dodatkowych rabatów, które nie były przewidziane w umowie. W sumie tak potraktowany dostawca rozpoczynając współpracę z Kauflandem nie wie finalnie jaką cenę otrzyma za dostarczane towary – nawet wtedy, kiedy towary znajdą się już w sklepach. I to właśnie nie podoba się UOKiKowi.

CZYTAJ TEŻ: POCZTA KAUFLANDOWA. DYSKONTY OTWARTE W NIEDZIELĘ

A kary za wykorzystywanie przwagi kontraktowej potrafią być dotkliwe. W grudniu ubiegłego roku Urząd nakazał zapłacić właścicielowi sieci Biedronka ponad 720 milionów złotych kary. Na 600 milionów obliczył bowiem nienależne Jeronimo Martins korzyści wynikające z wykorzystywania przewagi, a reszta to sankcja za stosowanie nieuczciwych praktyk.

CZYTAJ TEŻ: PORADNIK UOKIK DLA DOSTAWCÓW SIECI HANDLOWYCH

UOKIK BADA JAK KAUFLAND TRAKTUJE SWOICH DOSTAWCÓW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

HANDEL

Oceny na OLX pod lupą UOKiK.

UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał spółkę eBilet karą w wysokości 1 mln 300 tys. zł za nieuprawnione wykorzystywanie przepisów ustawy antycovidowej. Zobowiązał...

FIRMA

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedłużył o 4 miesiące termin zakończenia postępowania antymonopolowego w sprawie koncentracji polegającej na przejęciu przez Fega & Schmitt...

FIRMA

Sąd oddalił odwołanie Benefit System od kary nałożonej na spółkę przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyrok jest nieprawomocny.

%d