Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

UOKIK: AGRI PLUS ZABIERAŁA PIENIĄDZE ROLNIKOM. SPÓŁKA ZAPOWIADA ODWOŁANIE

UOKIK twierdzi, że Agri Plus zabierała pieniądze rolnikom wykorzystując swoją dominującą pozycję.

Tomasz ChróUOKIK ŚCIGA FIRMYstny, prezes UOKiK
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK / FOT.: UOKIK

Spółka z grupy Animex przejmowała należną rolnikom pomoc publiczną – twierdzi UOKIK, który nałożył na Agri Plus 68 milionów złotych kary. Agri Plus zamierza się od tej kary odwoływać.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W STREFIE EURO W GRUDNIU: 9.2%

Urząd uznał, że Agri Plus tak konstruowała umowy z rolnikami dotyczące tzw. tuczu kontraktowego – że w razie konieczności wybicia stada z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń – przejmowała pomoc publiczną należną rolnikom. UOKiK uważa, że Agri Plus narzucała hodowcom niekorzystne umowy dzięki temu, że ma nad nimi przewagę kontraktową. W ten sposób odebrała hodowcom 12 milionów złotych dotacji – kara 68 milionów złotych, czyli prawie sześciokrotnie przewyższająca korzyści – jest więc mocno dotkliwa.

Co to jest tucz kontraktowy

Tucz kontraktowy to specyficzna forma współpracy przetwórców mięsa z rolnikami. Przetwórca dostarcza, albo opłaca zakup młodych zwierząt, paszy i zwykle również opiekę weterynaryjną. Hodowca ma za zadanie utuczyć zwierzę do masy rzeźnej, a wynagrodzenie za sprzedaż tucznika jest pomniejszane o koszty towarów i usług dostarczonych przez przetwórcę mięsa.

Animex to największa pod względem przychodów firma mięsna w Polsce. Należą do niej takie marki jak Berlinki, Morliny, czy Krakus. W latach 90-tych notowana na GPW, obecnie należy do notowanego w Nowym Jorku amerykańskiego koncernu Smithfield.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

UOKIK: AGRI PLUS ZABIERAŁA PIENIĄDZE ROLNIKOM. SPÓŁKA ZAPOWIADA ODWOŁANIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących cenach jaj rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Magdaleną Wilgatek, Business Development Manager z Centrum Monitorowania Rynku.

GOSPODARKA

Amazon pod lupą UOKIK - urząd postawił kilka zarzutów.

KREDYTY

Rząd zastanawia się, czy wprowadzić wakacje kredytowe dla rolników.

FINANSE OSOBISTE

Portal Wakacje.pl z zarzutami wprowadzania konsumentów w błąd. Spółce z grupy notowanej na GPW Wirtualnej Polski grozi kara do 10 procent ubiegłorocznego przychodu. Zarzuty...

%d bloggers like this: