Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

UNIMOT KUPI RAFINERIĘ W SCHWEDT

UNIMOT KUPI RAFINERIĘ W SCHWEDT

Nie Orlen a Unimot może kupić ponad 37 proc. udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt. Informacje podaje Reuters powołując się na anonimowe źródła w niemieckim rządzie, a polska spółka publikuje oświadczenie, z którego BIZNES24 rozumie, że są prowadzone jakieś rozmowy.

Zakład, którego większościowym udziałowcem jest rosyjski Rosnieft, po putinowskiej agresji na Ukrainę został objęty zarządem powierniczym przez niemiecki rząd. I stał się dla Niemiec niemałym problemem.
Berlin objął zarządem powierniczym ponad 54% udziałów, które należą do Rosnieftu i w praktyce rafineria nadal pozostaje w rosyjskich rękach.

Dlatego drugi udziałowiec, czyli brytyjsko – holenderski Shell robi co może by wyjść z kłopotliwej dla siebie inwestycji.
Unimot ma być jedną z kilku spółek, które są chętne do przejęcia udziałów w rafinerii.
Konkurentem polskiej spółki jest m.in. Grupa Alcmene, którą jest operatorem terminali naftowych.

Do publikacji Reutersa odniósł się już Unimot. Spółka nie dementuje informacji prasowych. Z treści samego oświadczenia BIZNES24 rozumie, że mogą być prowadzone rozmowy z Shell w sprawie zakupu udziałów w niemieckiej rafinerii.
Zakład w Schwedt zaopatruje w paliwo Berlin i Brandenburgię, a także część przygranicznych regionów Polski.

Schwedt czwartą co do wielkości rafinerią w Niemczech.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: