Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

UNIA RYNKÓW KAPITAŁOWYCH: BĘDĄ ZMIANY? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Są dobre informacje dla przedsiębiorców szukających kapitału albo myślących o tym, by w przyszłości w ramach swojego rozwoju sięgnąć po kapitał. Ale finansowanie nie z banków, a z rynku. Z rynku kapitałowego. Unia Europejska chce doprowadzić do tego, żeby również dla małych i średnich przedsiębiorstw rynek kapitałowy stał się efektywnym narzędziem zdobywania pieniędzy. No, ale oczywiście w miarę, jak będzie zacieśniała się unia rynków kapitałowych, pojawia się szereg ryzyk dla polskiego rynku kapitałowego, takich ryzyk związanych z konkurencją. W związku, z czym 8 kluczowych rekomendacji na rzecz rozwoju unii rynków kapitałowych i budowy unii oszczędności inwestycji, zostało podpisanych przez najważniejsze organizacje i instytucje związane z polskim rynkiem kapitałowym.

Priorytety, które te organizacje wskazały, obejmują zrównoważone podejście do integracji rynków, przyciągnięcie inwestorów indywidualnych, rozwój funduszy i planów emerytalnych, rozwój rynku private equity i venture capital, uproszczenie regulacji dla małych i średnich przedsiębiorstw czy intensyfikację edukacji finansowej, a także zwiększenie płynności rynków, optymalizację procesów posttransakcyjnych, odbudowę bankowości inwestycyjnej. A zatem w zasadzie wszystkie cele, które wymieniane są w celach budowy Unii rynku kapitałowego.

Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych jest naszym gościem i jednocześnie jednym z sygnatariuszy tej wspólnej opinii. Wspólnej opinii, która połączyła wszystkie strony polskiego rynku kapitałowego. Witam bardzo serdecznie.

MACIEJ TRYBUCHOWSKI, KRAJOWY DEPOZYT PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH: Dzień dobry panu, witam, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Ale ja nie chcę przede wszystkim rozmawiać o Waszym stanowisku, a chciałbym zapytać, jak zmieni się krajobraz rynku kapitałowego w Polsce, kiedy unia rynków kapitałowych nabierze, że tak powiem, kształtu. Jednym z takich elementów tego kształtu to jest 2027 rok, kiedy właściwie, (proszę mnie poprawić jeśli coś uprościłem) wszystkie spółki w Europie będą musiały raportować swoje wyniki finansowe według tego samego wzoru, tak żeby we wszystkich krajach wszystkie wyniki były w tym samym stopniu zrozumiałe i czytelne.

MT: Cóż. Wie pan, bo kwestia unii rynków kapitałowych jest pewną ideą, która nie pojawia się pierwszy raz w Unii Europejskiej. Ale teraz została podniesiona ranga rozmów na temat tego, czym ma być rynek kapitałowy w Europie. Dlatego, że problem Europy i polskiego i europejskiego rynku kapitałowego obrazuje, chociażby sytuacja, gdzie średnio w Europie około 31% oszczędności gospodarstw domowych jest trzymane na rynku kapitałowym.

To jest wynik niezwykle niski w porównaniu; są kraje oczywiście o wyższym znacznie poziomie jakby zaangażowania obywateli w produkty inwestycyjne i kapitałowe. Natomiast generalnie rynek kapitałowy, europejski w sposób i tutaj jest pełna zgoda, nie do końca wystarczający, finansuje rozwój gospodarczy. I konkurencja, szczególnie konkurencja globalna, wymaga, aby rynek kapitałowy był takim mechanizmem finansującym gospodarkę, bo rynek kapitałowy finansuje przede wszystkim przedsięwzięcia innowacyjne, o trochę większym ryzyku, ale o znacznie większej stopie zwrotu. I nie można wszystkiego zostawić w ręce finansowania dłużnego, czyli finansowania kredytowego.

źródło: BIZNES24, YouTube

Natomiast pytanie jest teraz, jak dojść do sytuacji, w której rynek kapitałowy europejski odgrywałby większą rolę. Powstały raporty. Raport Mario Draghiego, powstał raport Letty, które mówią: rynek kapitałowy powinien być silniejszy, czyli powinna być unia rynków kapitałowych. Co to tak naprawdę oznacza? Ona gdzieś z tyłu ma założenie, że jest za duża fragmentacja rynków w Europie. Ja reprezentuję akurat Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. W Europie mamy ponad 30 depozytów papierów wartościowych, mamy wiele giełd. Oczywiście obrót skoncentrowany jest na największych giełdach.

Pytanie, jaka powinna być struktura rynku, która będzie najbardziej efektywna z punktu widzenia finansowania gospodarki? No, ale: Jest tu jeden chyba taki kluczowy aspekt, a mianowicie czy jeden wspólny rynek rozumiany, jako skoncentrowanie obrotu, skoncentrowanie rozliczeń i rozrachunku, czyli akurat tym, czym zajmuje się Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz Izba Rozliczeniowa CCP to jest dobre rozwiązanie, dlatego że gospodarki są oczywiście fragmentaryzowane i lokalny kapitał bardzo często finansuje lokalne gospodarki.

Potrzebujemy zagranicznego kapitału, potrzebujemy globalnego kapitału, jako Europa i jako rynek kapitałowy polski. Ale z drugiej strony nie możemy zgubić tego lokalnego charakteru rynków i znalezienie tego złotego środka jest wyzwaniem, przed którym stoimy.

RM: Panie prezesie, no właśnie. No, bo możemy sobie wyobrazić na przykład taką sytuację, że inny rynek będzie mniej wymagający, jeśli chodzi o formalności, a bardziej zasobny w inwestorów mających, nazwijmy to, większą wyobraźnię albo większy apetyt na ryzyko. I wtedy projekty inwestycyjne będą emigrowały z polskiego rynku kapitałowego i tu nie bardzo będzie w co inwestować.

Może być oczywiście odwrotnie. My możemy zmienić nasze regulacje, żeby stały się bardziej przyjazne dla emitentów i przyciągnąć kapitał z innych krajów, bo po prostu tu będą w Polsce, na największym rynku w Europie Środkowej będą atrakcyjne, ciekawe projekty z wyobraźnią, w które będzie można inwestować. No i wtedy przyciągniemy kapitał nie tylko Polski, do rozwijania polskiej gospodarki.

MT: Poruszył pan temat kluczowy, który jest w tle Unii rynków kapitałowych. Co prawda w tej chwili już bardziej mówi się Unia oszczędności inwestycji, dlatego że jest ten aspekt, który w tym myśleniu dotyczy przede wszystkim przenoszenia środków z lokat bankowych właśnie na rynek kapitałowy. Ale poruszył pan kwestię konkurowania rynków, bo rynki kapitałowe trochę, jak przedsiębiorstwa, konkurują o kapitał.

I oczywiście może kapitał płynąć na rynek kapitałowy w Polsce czy na giełdę warszawską, ale może płynąć na rynek — na giełdę we Frankfurcie czy na Euronext, czy na giełdy skandynawskie. Jest kwestia, co w związku z tym powinno być zrobione przynajmniej dla wyrównania szans i warunków. I tutaj jakby słowem-kluczem moim zdaniem jest harmonizacja. Harmonizacja regulacji dlatego, że no nie jest dobrą sytuacją, kiedy są różne regulacje prawne tworzące różne ryzyka oraz różne procedury, które są zróżnicowane w kontekście możliwości na przykład zorganizowania oferty publicznej na danym rynku, kwestie rozliczeń podatkowych związanych z transakcjami transgranicznymi. To wszystko powoduje, że rynki są sfragmentaryzowane. One konkurują między sobą i to nie jest dobre rozwiązanie.

RM: No, jest szereg pomysłów, między innymi właśnie coś, co się nazywa rynek rozwoju czy platforma rozwoju MŚP, czyli taka możliwość tworzenia takich NewConnectów w Europie. Jest pod to regulacja.

Ale jestem ciekaw tak z takiego, że tak powiem, grubego palca spojrzenia: z kciuka. Jak się odnajdzie polski Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, kiedy ta unia będzie nabierała, że tak powiem, bardziej konkretnych kształtów? Czy ona będzie sprzyjała rozwojowi KDPW, czy będzie raczej dla niego zagrożeniem? Tak, jakbyśmy mogli to krótko podsumować, jak Pan to czuje?

MT: Ja mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że my się w tej chwili, jako Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i Izba Rozliczeniowa CCP, świetnie odnajdujemy w kontekście europejskiego rynku kapitałowego. Jesteśmy autoryzowani przez organy nadzorcze, czyli krajową Komisję Nadzoru Finansowego oraz regulatora europejskiego — nadzorcy europejskiego ESMA.

My się w tym bardzo dobrze odnajdujemy. Mamy bardzo silną pozycję w regionie, dlatego że jesteśmy największym rynkiem kapitałowym, największym depozytem i izbą rozliczeniową w naszym regionie, czyli Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa. W związku z tym, jeżeli nie będzie regulacji czy rozwiązań, które będą miały charakter administracyjny, które będą w jakikolwiek sposób unifikowały czy próbowały administracyjnie tworzyć podmioty, które byłyby scentralizowane w zakresie obsługi posttransakcyjnej, bo o tym myślę…

RM: …Paneuropejskie?

MT: …Tak jest. To jeżeli my się znajdziemy w tym bardzo dobrze. Myślę, że tu na przykład mogę powiedzieć, że działamy jako krajowy depozyt w organizacji depozytów europejskich. Jest takie stowarzyszenie: ECSDA i tam w zasadzie wszyscy mówią, że zostawmy konkurencji ewentualne kwestie związane z centralizacją albo przynajmniej z konsolidacją usług transakcyjnych, czyli giełd i posttransakcyjnych. Natomiast zajmijmy się przede wszystkim przyczynami fragmentacji. A przyczyną fragmentacji jest: zróżnicowane systemy prawne i systemy podatkowe. To jest przyczyna fragmentacji, ale my jesteśmy na tyle silni i na tyle przygotowani, że nie widzimy zagrożenia konkurencyjnego dla naszej działalności.

RM: Maciej Trybuchowski, prezes zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych był naszym gościem. Dziękuję bardzo serdecznie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

UNIA RYNKÓW KAPITAŁOWYCH: BĘDĄ ZMIANY? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV