Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

UMOWA KGHM-NUSCALE PODPISANA

KGHM Polska Miedź i amerykański NuScale podpisały w Waszyngtonie umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem technologii SMR – czyli małych reaktorów jądrowych. Pierwszą elektrownię KGHM planuje uruchomić najpóźniej za 7 lat , czyli w 2029 roku.

UMOWA KGHM-NUSCALE PODPISANA
Źródło: KGM

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez prezesów obu spółek, w obecności przedstawicieli rządów obu państw. Polskę reprezentował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podczas konferencji po podpisaniu umowy Sasin wyjaśniał, że rząd chce zastąpić bloki węglowe niewielkimi reaktorami jądrowymi. Te mają pozwolić na tańszą transformację energetyczną i wykorzystać obecną infrastrukturę energetyczną.

Z danych przedstawionych przez wicepremiera Sasina wynika, że by zastąpić jedną przeciętną elektrownię węglową produkującą 1 gigawat energii potrzebne są trzy reaktory jądrowe typu SMR o mocy około 300 MW każdy.

UMOWA KGHM-NUSCALE PODPISANA
UMOWA KGHM-NUSCALE PODPISANA

Realizacja projektu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce przewidziana jest do końca 2030 r. KGHM zakłada, że pierwszy z reaktorów nuklearnych zacznie funkcjonować w 2029 r.
NuScale Power LLC jest producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Kolejny państwowy gigant może pochwalić się idącymi w miliardy złotych zyskami za 2021 r. Po czterech miliardach PGE, trzech miliardach Lotosu, KGHM Miedź Polska...

GPW

Złe wieści dla KGHM płyną z Chile. W parlamencie do dalszych prac został skierowany projekt mówiący o nacjonalizacji kopalń miedzi i litu.

BIZNES I POLITYKA

KGHM może dostać ponad 700 milionów złotych do wyniku netto w tym roku. W Sejmie znalazła się - i otrzymała już poparcie sejmowej komisji...

POLSKA

W listopadzie KGHM Polska Miedź sprzedała o 3 procent więcej miedzi w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Produkcja miedzi płatnej była z kolei...

%d bloggers like this: