Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE – KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)

Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie – przewodnik BIZNES24 i MDDP po ulgach rodzinnych.

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)

Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie – kto straci, a kto zyska? Rafał Sidorowski, doradca podatkowy MDDP przedstawia zmiany, które w 2022 roku czekają podatników.

Roman Młodkowski – witam bardzo serdecznie i w imieniu całej naszej redakcji a przede wszystkim naszego merytorycznego partnera – firmy doradztwa podatkowego MDDP zapraszam na Ład, Podatki i Praktykę. Dziś naszym ekspertem i przewodnikiem po wyzwaniach podatkowych, jakie staną przed nami już 1 stycznia 2022 roku jest Rafał Sidorowicz – doradca podatkowy w MDDP. Witam bardzo serdecznie panie Rafale.

RAFAŁ SIDOROWICZ, DORADCA PODATKOWY W MDDP: Dzień dobry państwu. Witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Dzisiaj będziemy się zajmowali czymś, co jest bliskie prywatnym kieszeniom przede wszystkim – czyli zmianami w ulgach rodzinnych. Jakie zmiany nas czekają? Przypomnijmy.

RS: Zmian jest kilka. Także Polski Ład dotknie również polskie rodziny. Niektóre na tym skorzystają, niektóre stracą. Więc zacznijmy od pierwszego aspektu: tzw. wspólnego rozliczania. Właśnie, w dwóch konfiguracjach rozliczenia są osoby samotnie wychowujące dziecko oraz rozliczenie małżonków. I tutaj są zmiany istotne. Może rozpoczniemy od ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Aktualnie jej rozliczenie jest możliwe przy określonych oczywiście warunkach.

Ale sens tego rozliczenia sprowadza się do tego, że możemy płacić niższy podatek przyjmując takie samo podejście jak byśmy rozliczali się wspólnie z małżonką. Czyli siłą rzeczy dziecko niezarabiające powoduje, że nasze efektywne opodatkowanie obniża się. I z reguły osoba, która decyduje się na rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko zyskuje na tym.

CZYTAJ TEŻ: ŚREDNIE WYNAGRODZENIE W POLSCE POWYŻEJ 6 TYS. ZŁ – PIERWSZY RAZ W HISTORII

Ten zysk to jest od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast to się dramatycznie zmienia od nowego roku. Zmienia się o tyle, że sama idea wspólnego rozliczenia z dzieckiem u nas znika z porządku prawnego. W to miejsce nasz ustawodawca wprowadza jednorazową ulgę podatkową. Ulga podatkowa w kwocie półtora tysiąca złotych.

Czyli o tyle rodzic samotnie wychowujący dziecko będzie mógł pomniejszyć swoje zobowiązanie roczne. Ale już nie będzie miał prawa do zastosowania wspólnego rozliczenia. Także jak za chwilkę przekonamy się – dla niektórych podatników jest to zmiana korzystna, ale dla wielu będzie to zmiana niekorzystna.

Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

RM: A no właśnie. I popatrzmy na kolejną planszę, na której mamy to ujęte na liczbowych przykładach. I będę pana prosił, panie Rafale żeby nam pan te przykłady zechciał opowiedzieć: to jest wynagrodzenie brutto i różnica miesięczna, oraz różnica roczna.

RS: Mówimy na przykładzie liczbowym o wynagrodzeniu z najpopularniejszej formuły zatrudnienia, czyli umowy o pracę. Dla kilku wartości. I jak państwo widzicie w przypadku, kiedy rodzic zarabia na umowie o pracę rzędu 5 tysięcy zł, 7 tysięcy zł. co do zasady poprzez tę nową ulgę, czyli odliczenie półtora tysiąca złotych w zeznaniu rocznym osoba zyskuje – ten zysk to właśnie oscyluje około tysiąca złotych a nawet półtora tysiąca złotych.

Nawet jeżeli mówimy o rodzicu, który jednak zarabia więcej przykładowo: 10 tysięcy złotych i więcej – to już są widoczne straty. I sięgając do wyższych zarobków na poziomie 15 tysięcy zł. Okazuje się, że ta strata jest właśnie wartością jednej miesięcznej pensji – 13 tysięcy złotych. Osoba straci. Więc dla wielu podatników ta zmiana będzie drastyczna i trzeba ją mieć na uwadze planując budżety domowe – budżety na kolejny rok.

Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

RM: To jest zmiana dla osób samotnie wychowujących dzieci. Popatrzmy teraz na to jak będzie wyglądała sytuacja dla małżonków.

RS: Jeżeli chodzi o małżonków to rewolucji drastycznej może nie ma. Ale są pewne rozwiązania, które ja oceniam jako korzystne. Mianowicie dotychczas obowiązują przepisy, że wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe, jeżeli związek małżeński zawarliśmy w poprzednim roku podatkowym, czyli przykładowo jeżeli chcemy się wspólnie rozliczyć w 2021 roku to nasz związek małżeński musiał zostać zawarty w 2022, w 2020 roku albo wcześniej.

Czyli przez cały rok musielibyśmy  być w związku małżeńskim. To co się zmienia w Polskim Ładzie i co bardzo ważne: zmiana ze skutkiem wstecznym obowiązującym w PIT za 2021 to jest to, że wspólne rozliczenie będzie również dostępne, jeżeli związek małżeński zawrzemy w trakcie roku podatkowego.

Przykład który może się wydarzyć, który będzie adresował nowe przepisy – to jest przykład osoby, podatników, którzy zawrą związek małżeński na samym finiszu roku. Czyli przykładowo przed 31 grudnia 2021 roku staną na ślubnym kobiercu i wówczas jeżeli przez jeden dzień pozostały do końca roku między nimi istnieje wspólność majątkowa to będą mogli również rozliczać się wspólnie.

Czyli niezależnie od tego, że przez 364 dni (dobrze liczę) pozostawali – byli osobami stanu wolnego, to wystarczy ten jeden dzień pozostawania w związku małżeńskim i przysługuje mi rozliczenie za cały rok i powtarzam – jest to rozwiązanie, które można stosować również w zakresie rozliczeń za 2021 rok. Nie trzeba czekać z decyzją o zamążpójściu na kolejny rok, jeżeli ktoś, dla kogo argumenty podatkowe mogą być istotne przy rozstrzyganiu statusu…

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

RM: Ktoś się żeni dla pieniędzy, po prostu, oby nie.

RS: Też tak można powiedzieć.


CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD I ZMIANY W CIT


RM: Dobrze. Więc i to jest jedna zmiana, co jeszcze się zmieni dla małżonków?

RS: W przypadku małżonków jest może drobna zmiana, ale z mojej praktyki wynika, że zmiana na plus. Mianowicie: wspólne rozliczenie małżonków aktualnie nie jest możliwe jeżeli jeden z małżonków ma założoną działalność gospodarczą, w ramach której wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, albo też ryczałtem, bądź też kartą podatkową.

Jest to bolączka wielu podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, bo mają zawieszoną ale nadal w urzędach skarbowych figuruje ich wniosek o zastosowanie np. podatku liniowego.

Od nowego roku, od rozliczeń za 2021 rok. Jeżeli taka osoba nie prowadzi działalności gospodarczej, ma działalność gospodarczą ale jej faktycznie nie prowadzi, nie osiąga przychodów, ani nie ponosi kosztów, to nawet jeżeli ma podatek liniowy wybrany, to może wspólnie rozliczyć się z małżonkiem. Czyli jest to zmiana, moim zdaniem również korzystna.

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie
ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

RM: Dobrze. Popatrzmy teraz na ulgi dla wielodzietnych rodzin. Bo to jest taki dla ustawodawcy obecnie ważny temat.

RS: Rzeczywiście od nowego roku mamy ulgę dla rodzin z czwórką lub większą ilością dzieci. Sens tej ulgi polega na tym, że dostajemy zwolnienie podatkowe i moim zdaniem znacznej wysokości w kwocie 85 tysięcy zł.

To znaczy możemy powiedzieć wprost: nasze zarobki do poziomu 85 tysięcy złotych w ogóle nie będą opodatkowane. I pytanie jakie kategorie zarobków w tym się mieszczą? Jest to formuła bardzo szeroko określona.

Po pierwsze to są przychody ze stosunku pracy. Po drugie to są umowy-zlecenia. I po trzecie jest to działalność gospodarcza. I co ważne: działalność gospodarcza niezależnie czy opodatkowana według skali podatkowej, ryczałtem, czy też podatkiem liniowym. Więc w każdym wypadku jeżeli spełniamy pozostałe warunki, przysługuje nam zwolnienie podatkowe do kwoty 85 tysięcy zł w ciągu roku.

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

RM: To jest informacja ważna nie tylko dla wszystkich. Może inaczej powiem: dla wszystkich rodzin wielodzietnych, w tym również zdaje się że dla rodziny premiera, prawda?

RS: Myślę że tak. Natomiast oczywiście nie chciałbym na antenie bezpośrednio doradzać panu premierowi, czy może skorzystać z ulgi czy nie, ponieważ warunki dla zastosowania ulgi są w ustawie i są takie same dla każdego podatnika niezależnie od tego, czy sprawuje określony urząd w państwie, czy też nie sprawuje.

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)
Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

RM: No dobrze, proszę mi teraz powiedzieć od jakich dochodów będzie przysługiwała ulga dla wielodzietnych rodzin? Bo to jest jeszcze kwestia, której nie omówiliśmy?

RS: Ulga przysługuje po pierwsze dla najpopularniejszej formy zatrudnienia, czyli przychodów ze stosunku pracy. Po drugie stosujemy ją również przy umowach-zlecenia. I po trzecie, co dla wielu przedsiębiorców może być bardzo ważne z uwagi na to, że tracą zasadniczo na Polskim Ładzie również stosujemy do przychodów z działalności gospodarczej. I niezależnie od tego, czy opodatkowujemy przychody podatkiem liniowym, ryczałtem czy skalą podatkową. Także ci podatnicy, którzy mają gromadkę pociech mogą rozważyć tę ulgę i faktycznie może się okazać że Polski Ład jest dla nich korzystny.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję, Rafał Sidorowicz doradca podatkowy w MDDP.

ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE - KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Czy to koniec tajemnicy bankowej w Polsce? O wchodzących w życie pierwszego lipca zmianach w Polskim Ładzie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Nowelizacja obniżająca PIT z 17 do 12% zatwierdzona przez senatorów ale z poprawkami. Na prace nad ustawą parlament ma coraz mniej czasu, bo zgodnie...

POLSKA

Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 do 12 procent. To jedna ze zmian wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm nowelizacją.

%d bloggers like this: