Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ULGI PODATKOWE W 2022 ROKU – DORADZA EKSPERT (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ULGI PODATKOWE W 2022 – dla osób z wyższymi dochodami

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Oglądają Państwo BIZNES24. A w nim program poświęcony podatkom. Będziemy starali się pomóc Państwu ochronić pieniądze – te za 2021 i te za 2022 rok. Bo ład, Polski Ład wprowadził nowe rozwiązania podatkowe – wokół nich jest szereg pytań i wątpliwości, ale też szereg np. ulg wciąż obowiązuje. Więc jeśli wychodzi Państwu, że np. z podatku liniowego w przypadku przedsiębiorców bardziej się będzie opłacało przejść na skalę podatkową, ale pozostaje niepokój jak się na tej skali wyjdzie.

Pytanie: Jakie ulgi będą do zastosowania? – Tym między innymi będziemy się w najbliższym czasie zajmować. Ale proszę Państwa dzisiaj zajmiemy się pieniędzmi tych z Państwa przede wszystkim menedżerów o wysokich zarobkach, którzy zarabiają większe pieniądze na zasadach etatowych. Bo to oni będą mieli do ochronienia sporo pieniędzy. Szczególnie jeśli wyjdą poza próg, powyżej którego nie będzie można już skorzystać z ulgi dla klasy średniej. I podatki będą, że tak powiem w pełnej „polskoładowej” wysokości. Zobaczmy na pierwszą grupę takich ulg, które mogą się pojawić w ’21 i lub nie mogą się pojawić w roku 2022. Odliczenie w większości składki zdrowotnej od podatku i nasz dzisiejszy przewodnik po tych tematach – Aleksander Dyl – doradca podatkowy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Witam bardzo serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ALEKSANDER DYL, DORADCA PODATKOWY W OŻÓG TOMCZYKOWSKI: Dzień dobry. Postaram się tym przewodnikiem rzeczywiście być i może w pewien sposób ułatwić zrozumienie na czym te zmiany polegają. I co możemy zrobić, żeby w jak największym stopniu zminimalizować ich negatywny efekt. Tak, jak Pan wskazał panie redaktorze najbardziej poszkodowaną grupą osób są ci wszyscy, których dochody uniemożliwiają im korzystanie z ulgi dla klasy średniej. Dla przypomnienia: mówimy tu o osobach, których miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi powyżej 11 tysięcy sto złotych, mniej więcej.

Więc o dość licznym gronie, szczególnie w tej grupie menedżerskiej; w ich przypadku z założenia możemy mówić o tym, że Polski Ład będzie miał skutki negatywne. Ponieważ tak, jak do ’21 roku włącznie mogli oni korzystać z odliczenia większości swojej składki zdrowotnej od podatku, tak w ’22 roku ta możliwość jest już niestety ale wyłączona. Ulga dla klasy średniej miała za zadanie minimalizować tę niedogodność, z tym że tak, jak mówimy: nie każdy może z niej korzystać. W jaki sposób taka osoba może próbować zminimalizować ten negatywny efekt, jego wpływ na swoje wynagrodzenie netto?

Może korzystać z różnego rodzaju ulg. Większość z tych ulg pozostaje w takim kształcie, jak w roku ubiegłym. Znaczy mamy dalej możliwość korzystania z tych ulg na IKZE, jeśli wykonywaliśmy wpłat na te indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Jeśli dokonaliśmy jakichś darowizn- to możemy część ich wartości odliczyć od podatku. Możemy dalej stosować ulgę dla młodych, jeśli nie mamy 26 lat.

CZYTAJ TEŻ: ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – WYJAŚNIAMY JEJ MEANDRY (ROZMOWA)

Możemy dalej stosować ulgę termomodernizacyjną, chociażby jeśli udało nam się w ’21 roku stać się bardziej ekologicznym i troszkę zmodyfikować nasze miejsce zamieszkania. Możemy korzystać z ulgi prorodzinnej – czyli tej, która przysługuje osobom, które posiadają dzieci. Możemy też korzystać z nowych ulg. Do nowych ulg- tych poza ulgą do klasy średniej zaliczamy przede wszystkim jedno rozwiązanie, które myślę, że najczęściej może być stosowane, choć też nie aż tak często. Bowiem ci z menedżerów, którzy mają czwórkę dzieci mogą korzystać z nowego, bardzo, bardzo  przyjaznego zwolnienia podatkowego. Bowiem ich dochód może do wysokości niemal 85 tysięcy być zwolniony z opodatkowania.

Więc tutaj już mamy do zaoszczędzenia znaczącą część podatku. Co więcej. Jeśli akurat jesteśmy osobą, która do tej pory nie była polskim rezydentem podatkowym, mieszkała za granicą, ale stwierdziliśmy, że w dobie pandemii może jednak wrócę do kraju. To możliwe, że przysługuje nam tzw. ulga dla powracających do Polski, która również umożliwia nam stosowanie zwolnienia z podatku od dochodu do wysokości 85 tys. z kawałkiem rocznie. Jeśli jesteśmy emerytem, który ma prawo do pobierania tej emerytury, ale póki co jeszcze z niego nie korzysta i postanowił troszkę jeszcze dorabiać, to również przysługuje nam ulga w takiej samej wysokości. Znaczy zwolnienie z opodatkowania dochodu do wysokości 85 tys. 528 złotych rocznie.

ULGI PODATKOWE W 2022 ROKU – JAK PLANOWAĆ?

RM: Jest teraz takie pytanie, które dla osób niebędących ekspertami podatkowymi nie jest jednoznacznie jasne, choć być może dla Pana wyda się banalne: jeśli jest np. taka ulga właśnie dla rodziców czwartego dziecka, lub dla powracających z zagranicy – tamten limit jest podobnie ustawiony powyżej 80 tysięcy złotych, a jest jeszcze pierwszy próg podatkowy – 120 tysięcy złotych, to jak one ze sobą współgrają? Czy to jest tak, że jak się wykorzysta te 80 – to tam już potem nie ma tego progu, czy to się liczy jakby powyżej tego progu? Jak to sobie planować?

AD: O ile urzędy skarbowe nie zaskoczą nas jakimś podejściem, które nie wynika bezpośrednio z ustawy, co oczywiście w obecnych czasach nie jest wykluczone, to powinniśmy traktować to w ten sposób, że najpierw mamy te 85 tysięcy z kawałkiem, które nie podlega opodatkowaniu PIT. Dopiero później wchodzimy w opodatkowanie podatkiem dochodowym, czyli liczymy sobie te 120 tysięcy złotych do opodatkowania 17 procentami, uwzględniamy jeszcze 30 tysięcy zł nowej kwoty wolnej od opodatkowania. I dopiero po przekroczeniu tych 120 tys. zł, w zasadzie już nie 120 a tych 205 uwzględniając te 85 wolne od podatku wchodzimy w 32 proc.

Z tym, że tak jak mówię: niestety to jest oparte wyłącznie na literalnym rozumieniu przepisów; ostatnie poczynania rządzących, uwzględniając chociażby to rozporządzenie z 7 stycznia dotyczące zaliczek, które próbuje uzdrowić sytuację nauczycieli, czy służb mundurowych pokazuje, że trudno w tej chwili o przewidywalność i taką pewność tego, co organy będą robiły z naszymi przepisami i jak będą stosowały. Więc opieram się wyłącznie na tym, jak przepisy stanowią i to, jak powinno się interpretować.

RM: Czyli rozumiem, że podobnie będzie w przypadku wszystkich innych ulg, które do tej pory znaliśmy. Np. ulgi termomodernizacyjnej. Ona będzie najpierw pomniejszała nasz zysk, a później będziemy patrzyli w jakim progu podatkowym się znajdziemy.

AD: Zgadza się panie redaktorze – te ulgi – czy ta termomodernizacyjna, czy chociażby ulga na internet, odliczenie darowizn. Czy te nowe ulgi, o których mówiliśmy przed chwilą (z wyjątkiem ulgi dla klasy średniej); one pomniejszają nasz dochód do opodatkowania. Skoro pomniejszają dochód do opodatkowania to pomniejszają tę kwotę, którą bierzemy za bazę do dalszego liczenia podatków. Więc tak, poza nimi mamy ten wyższy próg podatkowy, oraz tę nową kwotę wolną.

CZYTAJ TEŻ: PODATKI W 2022 – CZY BĘDZIE PODATKOWE TSUNAMI? (ROZMOWA)

ULGI PODATKOWE W 2022 – ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW

RM: Jednym z tematów, który jest ostatnio szeroko komentowany to jest problem wspólnego rozliczania małżonków. Gdyby się okazało, że małżonkowie nie mogą dzielić między sobą tej ulgi dla klasy średniej, to czy będzie można powiedzieć, że jest lepiej się rozliczać wspólnie, dzięki rozwiązaniom dotyczącym innych ulg? Czy też nie da się tego powiedzieć? W sensie że nie da się dzisiaj oszacować jak to będzie wychodziło?

AD: Problem jest taki, że tak naprawdę każda z osób, które uzyskuje dochody ma zupełnie inną sytuację. W przypadku każdego należałoby to analizować z osobna. Wydaje się jednak, że tak długo jak jeden małżonek zarabia więcej, niż ten limit ulgi dla klasy średniej – czyli powyżej tych 133 tysięcy rocznie brutto, a drugi małżonek poniżej tej kwoty – to w przypadku rozliczenia wspólnego małżonków jest spora szansa, że umożliwi im to skorzystanie z tej ulgi dla klasy średniej. To obecne podejście przyjmuje, że ulgę dla klasy średniej liczylibyśmy w przypadku takiego wspólnego rozliczenia małżonków dla każdego z małżonków z osobna od połowy sumy ich łącznych dochodów.

Więc zakładając, że jedna z osób zarabia 140 tysięcy złotych, więc nie ma możliwości korzystania z tej ulgi. Druga osoba zarabia na przykład 40 tysięcy złotych, więc też nie ma prawa do korzystania z tej ulgi – bo jest poniżej tego dolnego progu wynagrodzeniowego do ulgi dla klasy średniej. To łącznie już z tej ulgi korzystać mogą, bo łącznie uwzględnialiby ją od połowy sumy ich wynagrodzenia- czyli od połowy z tych 190 tysięcy – czyli mniej więcej 85 tysięcy. Wtedy to wspólne rozliczenie małżonków rzeczywiście umożliwiłoby im skorzystanie z tej ulgi i przyniosłoby troszkę korzyści.

Z tym, że to, co warto zaznaczyć – to też nie będzie aż tak duża różnica. Ona rzeczywiście w pewnym stopniu pozwoli nam na mniej przez Polski Ład, ale dalej niestety – jego zapisy, szczególnie te, dotyczące składki zdrowotnej są bardzo bolesne dla wszystkich, którzy zarabiają więcej.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję Aleksander Dyl – doradca podatkowy w kancelarii Ożóg-Tomczykowski był naszym dzisiejszym przewodnikiem przez meandry zmian podatkowych. Wszystkiego dobrego. I jak najszybszego wyjaśnienia i interpretacji przepisów. Dziękujemy serdecznie. To był Ład, Podatki i Praktyka.

ULGI PODATKOWE W 2022
Aleksander Dyl, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg-Tomczykowski, ULGI PODATKOWE W 2022

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

ULGI PODATKOWE W 2022 ROKU - DORADZA EKSPERT (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV