Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

ULGI NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTWA (ROZMOWA)

Ulgi na rozwój biznesu – to temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Bartoszem Głowackim, doradcą podatkowym w MDDP.

ULGI NA ROZWÓJ
Bartosz głowacki, MDDP

Roman Młodkowski. Bardzo serdecznie zapraszam w imieniu całej naszej redakcji, a przede wszystkim naszego partnera merytorycznego – firmy doradztwa podatkowego MDDP na Ład, Podatki i Praktykę – nasz specjalny program, w którym staramy się pomóc Państwu przygotować na nadchodzące zmiany podatkowe w biznesie. Dzisiaj naszym przewodnikiem i ekspertem jest Bartosz Głowacki – doradca podatkowy w MDDP. Witam bardzo serdecznie.

BARTOSZ GŁOWACKI, DORACA PODATKOWY W MDDP: Dzień dobry, witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: A będziemy rozmawiać o czymś, co chyba Państwo lubią, bo o ulgach: ośmiu ulgach na rozwój przedsiębiorstwa. Witam serdecznie Państwa w tej części naszego programu. No i właśnie, Panie Bartoszu. Osiem ulg, czyli?

BG: Dużo nowości, kilka poprawek, zmian na dobre, lub troszkę na niekorzyść do istniejących rozwiązań. Przede wszystkim mówimy tutaj o rozwinięciu już doskonale znanej podatnikom ulgi badawczo-rozwojowej, która dodatkowo zostanie uzupełniona ulgą na tak zwanych innowacyjnych pracowników. Zmienią się trochę zasady rozliczania zwolnienia podatkowego w polskiej strefie inwestycji, ale pojawi się też szereg nowości. Więc można by powiedzieć, że rok 2022 będzie rokiem innowacji, ponieważ pojawi się długo wyczekiwana przez rynek ulga na robotyzację. Pojawi się też tzw. ulga na prototyp, ulga akwizycyjna, oraz ulgi wspierające sprzedaż przez polskich przedsiębiorców.

ULGI NA ROZWÓJ
ULGI NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTWA – ULGA W CYKLU ŻYCIA PRODUKTU

RM: Tak, ale też i na terminal płatniczy. I na sport, kulturę i edukację, czy też na zwiększenie sprzedaży produktów – to brzmi bardzo interesująco. Za chwilę będziemy rozmawiali o szczegółach. Proszę mi powiedzieć Panie Bartoszu jak będzie wyglądała ulga w cyklu życia produktu?

BG: W cyklu życia produktu (cóż…)

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD – JAKĄ ZALICZKĘ NA PIT ZAPŁACIĆ? (ROZMOWA)

RM: Rysujemy ją.

BG: Od samego początku przede wszystkim podatnik, przedsiębiorca przede wszystkim będzie stawiał na swój rozwój. Swojego przedsiębiorstwa, rozwój swojego produktu. W związku z czym powinien prowadzić działalność badawczo-rozwojową – czyli coś, co będzie w sposób stały prowadziło do nowych, ulepszonych usług, bądź produktów tego podatnika. Co będzie można zamknąć w uldze badawczo-rozwojowej.

Kiedy taki podatnik w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej opracuje prototyp, który będzie chciał sprawdzić, czy będzie mógł ten prototyp włączyć do produkcji, będzie mógł skorzystać z tzw. ulgi na prototyp. Czyli ulgi, która pozwoli mu w dodatkowy sposób rozliczyć w podatku dochodowym tę fazę testową, zanim produkt zostanie wprowadzony do sprzedaży. Jeżeli już zostanie wprowadzony do sprzedaży – to będzie można promować ten produkt i w sposób z dodatkową korzyścią w podatku dochodowym rozliczyć te działania marketingowe, promocyjne, sprzedażowe.

ULGI NA ROZWÓJ

RM: Jasne, korzystając też na tym, że jeśli musimy rozwinąć produkcję, a w tej produkcji np. robotyzacja będzie odgrywała rolę, to będziemy mieli do czynienia z możliwością wykorzystania tej ulgi na robotyzację, na przykład.

BG: Pojawia się poniekąd z boku. Rzeczywiście ulga na dotacje pojawia się jako taka, w tym pakiecie ulg, z którymi spotkamy się w 2022 roku. Ulga na robotyzację jest specyficzną, ponieważ jest to ulga, która… można ją łączyć z tymi wszystkimi ulgami, o których mówimy. A przede wszystkim jest ulgą epizodyczną. To znaczy ona pojawi się i zniknie. Pojawi się w roku 2022, w pewnym uproszczeniu a zniknie w roku 2026. Tyle czasu podatnicy będą mieli, żeby zmodernizować swoje przedsiębiorstwa i jeszcze na tym skorzystać w podatku dochodowym.

ULGI NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTWA – ULGA KONSOLIDACYJNA

RM: Pojawia się jeszcze ulga konsolidacyjna i na IPO, na tym naszym wykresie. W fazie rozwoju działalności?

BG: Rzeczywiście ulga konsolidacyjna jest skierowana do podatników, którzy zamierzają, rozważają ekspansję, czy to w Polsce, czy zagraniczną. Skierowana ona jest do inwestorów branżowych, którzy będą nabywali podmioty, spółki zagraniczne, bądź spółki w Polsce prowadzące bardzo zbliżoną działalność gospodarczą; tacy podatnicy będą mogli przy wykorzystaniu tzw. ulgi konsolidacyjnej odliczyć dodatkowo od podstawy opodatkowania do 250 tys.zł przeznaczonych np. na obsługę prawną, na koszty transakcyjne. Ale nie na zapłatę ceny, jako takiej.

ULGI NA ROZWÓJ

RM: Dobrze, to mamy rozpisaną taką właśnie korzyść z ulgi konsolidacyjnej- od top line, czyli od przychodów aż do… No właśnie nie wiem, czy oszczędność można nazwać botomlinem w tym wypadku, bo to jest na ogół wynik netto. Ale, spróbujmy sobie jakoś o tym opowiedzieć.

BG: No tak, więc mamy przykładowego inwestora, który osiągnął dochód w wysokości 2 milionów złotych – jest to dochód, w którym zostały już uwzględnione wydatki poniesione  na przygotowanie transakcji. Transakcji związanej z zakupem spółki, która inwestorowi jest potrzebna. I dodatkowo od podstawy opodatkowania, którą podatnik będzie deklarował w zeznaniu podatkowym, będzie mógł jeszcze odpisać do kwoty 250 tys. zł poniesionych na obsługę tej transakcji – czyli na koszty transakcyjne, koszty prawnicze, koszty związane z podnoszeniem opłat administracyjnych, opłat publicznoprawnych i tego typu. (…)

ULGI NA ROZWÓJ
ULGI NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTWA – KOSZTY KWALIFIKOWANE

RM: Koszty kwalifikowane – na ogół budzą wątpliwości. Czym są? Które z nich można za kwalifikowane uznać?

BG: Tak, każda z tych ulg, o której dzisiaj rozmawiamy sprowadza się do tego, że pojawia się określona kategoria wydatków, które mogą być w uldze uwzględnione. I w przypadku ulgi konsolidacyjnej są to właśnie koszty, które zapłacimy np. prawnikom. Są to koszty podatków, które zostaną zapłacone za granicą – wszystko to, co będzie towarzyszyło nabyciu przez nas spółki, z którą będziemy chcieli kontynuować nasz biznes, korzystając chociażby z efektu synergii, czy rozwinięcia aktualnie prowadzonej działalności.

ULGI NA ROZWÓJ

RM: To popatrzmy może teraz na szczegóły ulgi sprzedażowej, bo to jest też jakaś ciekawa nowość.

BG: Tak, ulga sprzedażowa, to wydaje mi się być jedna z najciekawszych propozycji, ponieważ jest to ulga, która ma pomagać podatnikom rozwijać sprzedaż. Sprzedaż własnych produktów, o tym trzeba pamiętać. Tacy podatnicy, jeżeli będą chcieli wprowadzić nowy produkt na rynek, albo wprowadzić produkt na rynek, na którym jeszcze ten produkt nie był oferowany, będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania ponownie koszty kwalifikowane. Przy czym będzie to możliwe aż do kwoty jednego miliona złotych tych kosztów. Pod warunkiem, że rzeczywiście w danym przypadku sprzedaż tego podatnika wzrośnie. Tutaj pod uwagę będą brane dwa lata.

CZYTAJ TEŻ: ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – WYJAŚNIAMY JEJ MEANDRY (ROZMOWA)

RM: Ale nie jest tak, że to mogą być np. te same koszty kwalifikowane, które wykorzystaliśmy w uldze konsolidacyjnej?

BG: Nie, tutaj zupełnie te ulgi się ze sobą nie łączą.

ULGI NA ROZWÓJ

RM: Czyli nie możemy dwa razy tego wykorzystać. Popatrzmy na ulgę na robotyzację. Bo to jest tak intuicyjnie się wydaje dosyć proste, wystarczy kupić roboty i będzie można część z tego odliczyć, ale to pewnie nie jest takie proste i kryją się tam różne jeszcze szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę.

BG: Rzeczywiście ulga na robotyzację po pierwsze brzmi fajnie, brzmi ciekawie. I jest też ciekawym rozwiązaniem. Sens tej ulgi – to możliwość odliczenia po raz wtóry kosztów poniesionych na robotyzację, do 50% tych kosztów od dochodu. Czyli nie dość, że po pierwsze: inwestujemy w rozwój naszego parku technologicznego, w modernizację naszego przedsiębiorstwa, i tak mamy te wydatki w kosztach uzyskania przychodów, to jeszcze po raz wtóry do 50% tych wydatków poniesionych w roku podatkowym będziemy mogli odliczyć od podstawy opodatkowania.

I będą to naprawdę różnego rodzaju wydatki. Przede wszystkim oczywiście wydatki poniesione na nabycie samych robotów, które są odpowiednio w ustawie zdefiniowane. Dodatkowo urządzenia akcesoryjne związane z tymi robotami – peryferia, które służą tym robotom. A także nabycie oprogramowania, które będzie służyło do uruchomienia tych robotów, jak też szkolenia pracowników, którzy będą z tymi robotami pracowali. Co jest ważne, i o tym trzeba pamiętać, że te roboty, które będziemy nabywać w celu, albo przy okazji, i chcąc przy okazji rozliczyć ulgę będą musiały być nowe.

RM: Czyli nie ma mowy o tym, żeby kupić sobie sprzęt używany z zachodu i zainstalować go tutaj w Polsce?

BG: Niestety nie. No, wiemy że prawo podatkowe jest bardzo dynamiczne, więc jeżeli będzie taka potrzeba rynku, być może ministerstwo finansów skoryguje tę ulgę, poprawi.

ULGI NA ROZWÓJ

RM:  Zatem mamy przed sobą rok, w którym będzie wiele wyzwań – nazwijmy to, w ten optymistyczny sposób, ale też będzie szereg możliwych do wykorzystania korzyści, przede wszystkim dla firm, które zajmują się produkcją. Bo taka ulga na robotyzację, konsolidacyjna, czy sprzedażowa dla firm usługowych niestety chyba działać nie będzie. Bartosz Głowacki – doradca podatkowy w MDDP był dzisiaj naszym przewodnikiem przez osiem ulg na rozwój przedsiębiorstw. To był Ład, Podatki i Praktyka. Dziękujemy bardzo serdecznie.

BG: Dziękuję.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ULGI NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTWA (ROZMOWA)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

%d bloggers like this: