ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Jest też, proszę Państwa, ulga dla tych odważnych przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – WOT. Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service obiecał nam, że podpowie w jaki sposób sobie z tej ulgi skorzystać. No, bo to w ogóle (witam serdecznie Panie Krzysztofie), jest pewne wyzwanie zatrudnianie żołnierzy WOT, bo oni mają co chwilę tak zwane rotacje, co oznacza, że są wzywani do służby na dwa tygodnie. No i wtedy jakby firma musi dalej funkcjonować. No i to organizacyjnie może być pewne wyzwanie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
KRZYSZTOF INGLOT, PERSONNEL SERVICE: Dzień dobry w taki ulgowy poranek. Tak, na szczęście dostrzeżono problemy, które mimo wszystko w momencie powołania czy jakby takiego wezwania do służby pojawiają się w zakładzie pracy wśród firm, które zatrudniają osoby, które są równolegle też żołnierzami WOT i zaproponowano ulgi, które w jakiś sposób rekompensują to zatrudnienie i są to ulgi uzależnione od długości służby żołnierza. Czyli, jeżeli taki żołnierz służy minimum 12 miesięcy – jeden rok to w tym momencie taka ulga odliczana od podstawy opodatkowania wynosi 12 tysięcy złotych. I ona potem stopniowo rośnie, by po 5 latach ta ulga wynosiła 24 tysiące złotych – to ta podstawa, jeżeli chodzi o te ulgi dla pracodawców.
A później mamy współczynniki korekcyjne. Jeżeli ktoś jest mini i mikroprzedsiębiorcą i zatrudnia takiego żołnierza w oparciu o umowę o pracę, bo to jest bardzo istotne, że tutaj mamy zapisany stosunek opierający się o umowę o pracę kodeksową to w tym momencie mamy współczynnik korekcyjny dla mikro i mini przedsiębiorstw: 1/5. Czyli taka ulga już nie wynosi 12 tysięcy, tylko odpowiednio o połowę więcej, czyli blisko 18 tysięcy złotych.
Natomiast, jeżeli ktoś zatrudnia pięciu takich żołnierzy albo więcej to od każdego z tych żołnierzy ma współczynnik korygujący 1,2. Czyli to jest już nie te 12 tysięcy, tylko 15 tysięcy złotych odliczane od podstawy opodatkowania za każdego zatrudnionego żołnierza.
RM: Od podstawy opodatkowania każdego zatrudnionego żołnierza, ale to są pieniądze, które są należne żołnierzowi, że tak powiem? Czy to są pieniądze, które zmniejszą obciążenie podatkowe przedsiębiorstwa czy przedsiębiorcy zatrudniającego takich żołnierzy?
KI: Obejmuje każdego żołnierza zatrudnionego na umowę o pracę i w tym momencie ona jest odliczana od podstawy opodatkowania przedsiębiorcy, bo to są ulgi dla przedsiębiorców.
RM: Jasne. A teraz tak: Te 24 tysiące rozumiem w kolejnym roku, bo w pierwszym jest podstawowo 12 to?
KI: 24 powyżej 5 lat służby żołnierza, bo tam panie redaktorze rośnie to tak spokojnie od tych 12 po pierwszym aż po 5 do 24, czyli zakładam, że tam jakiś liniowy współczynnik jest założony.
RM: 12 tysięcy. I to jest w praktyce do rozliczenia już za 2024 rok. Nie, to pewnie będzie dopiero za 2025 rok. Czyli będziemy musieli zatrudniać przez cały rok tego żołnierza, żeby potem w kolejnym roku to rozliczyć?
KI: Tak. Natomiast założone są jeszcze inne świadczenia, takie, jak w przypadku zamówień publicznych takich, które będzie można taki współczynnik jakościowy korekcji tej wyceny, czyli mamy zamówienia publiczne i mamy wtedy cenę ostateczną to tam mamy różnego rodzaju współczynniki oceny.
I tutaj taki współczynnik dla tych firm, które zatrudniają właśnie żołnierza na umowę o pracę może być w okolicach 10% minimum tej oceny tego wniosku i tej oferty, która jest składana w ramach założeń zamówień publicznych.
Więc jest to dosyć dobre rozwiązanie, szczególnie dla firm, które się chociażby ubiegają o kwestie infrastrukturalne, inwestycje infrastrukturalne, bądź też usługi. Tam są kwoty dławikowe ustalone. Te zamówienia nie mogą być, bardzo duże. Tam są kwoty w sektorze budowlanym chyba 25 milionów i na usługi na około 600 tysięcy takiego zamówienia czy jednego postępowania przetargowego.
Natomiast to też daje większe szanse, jeżeli chodzi o firmy, które wkładają wysiłek i zatrudniają żołnierzy WOT-u w tym, żeby wygrywały takie zamówienia, między innymi rozpisywane też przez wojsko, bo to też może być taki układ, w którym firmy, które w jakiś sposób wspomagają Wojsko Polskie, jak gdyby korzystają z zamówień, które wojsko później rozpisuje, de facto na rynek zewnętrzny.
RM: Na rynek, tak. No, miałem zapytać, czy biorąc pod uwagę to jest trochę pytanie bez odpowiedzi, no bo każda firma jest specyficzna i jedni sobie poradzą z taką dezorganizacją, kiedy ci żołnierze muszą iść służyć, dla innych byłoby to niemożliwe. Miałem zapytać, czy Pan by doradzał, ale użył Pan słowa: „korzystne”, otwierając wątek zamówień publicznych, więc przyjmuję, że jeśli ktoś jest w stanie to organizacyjnie ogarnąć to jest to rozwiązanie korzystne.
Bardzo serdecznie dziękuję. Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service był z nami – dobry duch wielu przedsiębiorców.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV