ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Oglądają Państwo BIZNES24, a w BIZNES24 specjalny program: Ład, Podatki i Praktyka, który poświęcony jest zmianom wniesionym przez ustawy związane z rządowym programem Polski Ład do systemu podatkowego. Zajmujemy się różnymi rozwiązaniami – jedne są bardzo kłopotliwe. Wczoraj np. rozmawialiśmy o tych, którzy będą musieli zapłacić składkę zdrowotną od zmiany wartości remanentu, jeśli wyjdzie z niego w księdze przychodów i rozchodów zysk.
A dzisiaj będziemy rozmawiali o zdecydowanie milszych i bardziej korzystnych dla podatników rozwiązaniach – czyli o ulgach. Naszym przewodnikiem będzie pani Joanna Litwińska doradca podatkowy w firmie Rödl&Partner. Witam bardzo serdecznie.
JOANNA LITWIŃSKA, DORADCA PODATKOWY W RÖDL&PARTNER: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
Ulgi dla przedsiębiorców – które są najbardziej korzystne?
RM: No więc tak: w tym całym zamieszaniu fakt, że są jakieś ulgi stanowi wielką ulgę. Więc porozmawiajmy trochę o nich. Mamy na tapecie, że tak powiem, na dzisiejsze spotkanie ulgę na robotyzację, modyfikację ulgi B+R. Mamy ulgę w zakresie kosztów pierwszej oferty, IP Box, ulgę konsolidacyjną. Ulgę na prototyp, czy ulgę na ekspansję. I teraz ciekaw jestem która z nich jest najbardziej interesująca i taka najbardziej produktywna, jeśli chodzi o szanse na wygenerowanie oszczędności podatkowych dla przedsiębiorstw?
JL: To znaczy ciężko powiedzieć która jest najbardziej efektywna i najbardziej interesująca, bo to już zależy od każdego przedsiębiorcy, jego działalności, którą prowadzi. To, jak były reklamowane te wszystkie ulgi, ministerstwo mówiło, że to są ulgi, które mają obowiązywać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Tak więc każda z tych ulg jest jakby dostosowana do innego etapu produkcji określonych produktów. Tak więc ciężko powiedzieć która jest najbardziej. One są wszystkie bardzo korzystne dla podatników, niestety nie są do końca wykorzystywane. Te zmiany, które wprowadził nam nowy ład powinny chociażby zachęcić podatników do dalszego korzystania z tych ulg, albo do weryfikacji swojej działalności i zastanowienia się, która z tych ulg może nam przysłużyć się w naszej działalności.
RM: Czy możemy zacząć od ulgi na ekspansję? Jako najbardziej uniwersalnej.
JL: Oczywiście można.(…) A więc ogólnie zasada jest taka, że wszystkie te ulgi oprócz tego, że zaliczamy w koszty uzyskania przychodów pewne nasze wydatki, to możemy dodatkowo te koszty w poszczególnych tych ulgach odliczyć jeszcze od podstawy opodatkowania. I ulga na ekspansję oprócz tego, że właśnie tak, jak mówię pewne koszty ponosimy, zaliczamy je w koszty uzyskania przychodów. Ulga na ekspansję polega na tym, że możemy dodatkowo od tej podstawy opodatkowania odliczyć do miliona złotych rocznie.
Ta ulga obowiązuje oczywiście tak, jak sama nazwa wskazuje ma być związana z ekspansją, czyli z uczestnictwem np. w targach, promowaniem swoich produktów. Ulotkami, wszelkimi działaniami takimi marketingowymi, które będą służyć temu, że przychód nam się zwiększy. A żeby skorzystać z tej ulgi przychód nam się musi zwiększyć, ponieważ to jest właśnie jeden z warunków skorzystania z tej ulgi.
RM: Czyli ci, którzy będą skutecznie się reklamować i skutecznie inwestować w takie marketingowe działania- będą mogli skorzystać z ulgi na ekspansję. Trochę w podobną stronę idzie chyba ulga konsolidacyjna. Oczywiście dotyczy przecież tak naprawdę przejęć.
JL: Dokładnie. Ulga konsolidacyjna dotyczy tak samo, jak w przypadku ulgi na ekspansję; możemy tutaj dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania do 250 tysięcy złotych rocznie. I to jest ulga na nabycie akcji, bądź to polskich, bądź zagranicznych spółek. I właśnie wydatki na te nabycia będziemy mogli je dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania w kwocie 250 000 złotych.
RM: Ćwierć miliona, to np. jeśliby ktoś korzystał z doradztwa biznesowego przy takich procesach – to jest jakaś okazja, żeby sobie skompensować takie koszty, rozumiem.
JL: I tak dokładnie, bo tutaj oczywiście koszty ekspertyz, koszty doradztwa również się w tej uldze nam zawierają. Więc jak najbardziej właśnie zachęcamy do korzystania z doradztwa i właśnie z identyfikacji tych ulg z których możemy korzystać, bo ich jest naprawdę sporo.
RM: Proszę nie potraktować tego jako złośliwości, czy nietaktu, ale myślę, że po Polskim Ładzie doradcy podatkowi jakiś pomnik powinni postawić, bo stali się sto razy bardziej pomocni i przydatni.
JL: To akurat mniej w ulgach, bardziej w innych tematach, ale tak- pomnik się przyda.
Ulgi dla przedsiębiorców – koszty pierwszej oferty
RM: W stronę rozwiązań kapitałowych idzie też ulga w zakresie kosztów pierwszej oferty: też coś, co może spowodować, że jeśli firmy w większych liczbach by się na to decydowały – mielibyśmy bogatszy, szerszy, ciekawszy rynek kapitałowy. Bo to jest rozumiem ulga, która pozwala odzyskać pieniądze zainwestowane w finansowanie prospektów emisyjnych i tego typu operacji.
JL: To jest ulga dla tak zwanych debiutantów giełdowych. Jeżeli ktoś tam debiutuje na giełdzie, to właśnie ten pierwszy prospekt emisyjny, koszty doradztwa i tutaj w przypadku tej ulgi możemy sobie odliczyć dodatkowo 150% tych kosztów (…) 150 bądź 50% to zależy od rodzaju tych kosztów. Natomiast właśnie Ci debiutanci na rynku mogą właśnie skorzystać jeszcze dodatkowo z takiej ulgi, co miejmy nadzieję będzie jakąś zachętą.
RM: Jasne. Dla wielu firm te koszty związane z transakcją, z przygotowaniem do debiutu giełdowego były wyzwaniem. One- to są drodzy specjaliści, prawnicy, grube tomy umów, analiz. Myślę, że to jest całkiem niezły pomysł. Jest kilka takich ulg, które są bardziej adresowane do przedsiębiorstw przemysłowych, chyba. Na przykład ulga na prototyp.
JL: Tak ulga na prototyp. Dokładnie, to są bardziej przedsiębiorstwa produkcyjne, te które wytwarzają nowe produkty. Ta ulga na prototyp obowiązuje na etapie właśnie testów, tworzenia tych nowych produktów do momentu dopiero wprowadzenia ich na rynek. I ta ulga na prototyp polega na tym, że możemy dodatkowo właśnie oprócz tych podstawowych kosztów odliczyć sobie jeszcze 30 proc. kosztów dodatkowych. Natomiast one nie mogą przekroczyć 10 proc. dochodu z działalności gospodarczej. Natomiast też jest to bardzo fajna ulga właśnie na etapie produkcji nowych produktów- też przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać.
RM: Czyli to szczególnie dla firm, które mają już inne produkty, robią biznes ale wprowadzają jeszcze jeden. I wtedy jest te 30 proc. poniesionych kosztów maksymalnie 10% przychodu, czy dochodu?
JL: Dochodu.
CZYTAJ TEŻ: WSPÓLNE ROZLICZENIE MAŁŻONKÓW W 2022 (ROZMOWA)
RM: 10 proc. dochodu. Dobrze, czy są jakieś podmiotowe ograniczenia? W sensie, że jakieś firmy produkcyjne mogą, jakieś inne nie? Co do skali i lokalizacji, formy własnościowej?
JL: To znaczy właśnie plusem tych wszystkich tych ulg, tak samo, jak ulgi na działalność badawczo-rozwojową – tej podstawowej ulgi, która obowiązuje już od 2016 roku jest to, że one nie są ograniczone właśnie, jeżeli chodzi o wielkość przedsiębiorstwa, o branżę, o wielkość dochodów. Tak więc po prostu samo już to prowadzenie tych prac badawczo-rozwojowych, samo tworzenie nowych produktów nas do tych ulg uprawnia.
Więc to są ulgi naprawdę… one mają wciąż duży potencjał, ponieważ przedsiębiorcy, nie wiem dlaczego podchodzą do nich z taką nieufnością i troszeczkę może boją się z nich skorzystać. Natomiast tutaj nie ma żadnych takich ograniczeń, jeżeli chodzi o wielkość, branżę i rodzaj produktów czy wielkości przychodów.
Ulgi dla przedsiębiorców – modyfikacja ulgi B+R
RM: A ta modyfikacja ulgi B+R, czyli właśnie tej ulgi, która jest znana już od szeregu lat? Na czym polega?
JL: Tutaj, jeżeli chodzi o ulgę na działalność badawczo-rozwojową tak, jak mówię, która od 2016 r. obowiązuje ona była już wielokrotnie zmieniana- to tutaj przede wszystkim zmieniła się wysokość tych odliczeń. Ponieważ przy większości tych odliczeń, jeżeli chodzi o koszty pracownicze o koszty ponoszone w związku z umowami o pracę, ale także z umowami o dzieło, z umowami-zlecenia- to one mogą obecnie być odliczone w wysokości 200 proc. Wcześniej to było 100 proc. Obecnie jest to 200 proc. Więc to są naprawdę bardzo duże kwoty, ponieważ oprócz tego, że zaliczamy to normalnie w koszty uzyskania przychodu, to później jeszcze odliczamy od tej podstawy opodatkowania 200 proc. poniesionych kosztów. Tak więc ta ulga stała się teraz bardzo atrakcyjna.
RM: A więc badajmy i rozwijamy. I ulga na robotyzację. I teraz pierwsze pytanie, które przychodzi mi zawsze do głowy, kiedy myślę o tej uldze- to jest pytanie, czy to musi być taki fizyczny robot? Czy np. roboty softwarowe, które czytają PDF-y i przepisują dane z nich do tabel w Excelu również się na tę ulgę załapują?
JL: Ulga na robotyzację też jest bardzo szeroką ulgą. Ona dotyczy głównie nabycia robotów przemysłowych; ustawa nam teraz zawiera taką definicję co rozumiemy przez robota przemysłowego. Ona jest taka bardzo, bardzo szczegółowa definicja robota przemysłowego. Natomiast tutaj pan zwrócił uwagę- to oczywiście też te dane w formie cyfrowej, które są, które możemy gdzieś tam w tej robotyzacji z nich skorzystać- to również na tę ulgę się nam tutaj łapią. Więc i tutaj należy przy uldze na robotyzację należy zaznaczyć, co jest ważne, że to jest nie tylko koszt wytworzenia, ale także koszt np. leasingu, co jest też bardzo korzystne, że nie musimy tego robota kupować na własność, nie musimy go od razu kupować, tylko może być to robot w leasingu.
RM: Robot przemysłowy z takiej ogólnej definicji- to byłoby jednak takie ramię, które coś w powtarzalny sposób przesuwa. Więc ta moja druga historia się nie załapuje, ja specjalnie o takim robocie softwarowym wspomniałem, bo takie istnieją. Ale rozumiem, że tu byłby pewien problem z wyinterpretowaniem, że takie oprogramowanie jest robotem przemysłowym. No i została nam jeszcze ulga w postaci IP Box. Ale mamy też tylko 25 sekund, więc myślę, że zostaniemy przy tym, że… warto również i jej się przyjrzeć. Pani Anna Litwińska- doradca podatkowy w Rödl&Partner była naszym gościem. Dziękuję serdecznie.
JL: Dziękuję bardzo.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV