Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – WYJAŚNIAMY JEJ MEANDRY (ROZMOWA)

Tematem rozmowy Romana Młodkowskiego i Rafała Frączyka z CRIDO jest ulga dla klasy średniej.

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ
Rafał Frączyk, menadżer w firmie doradzczej CRIDO
ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – ROZMOWA BIZNES24

Roman Młodkowski, witam bardzo serdecznie i zapraszam na Ład, Podatki i Praktykę. Przed nami proszę Państwa dzisiaj temat, który rozpala wyobraźnię wszystkich, którzy chcieliby skorzystać na tym, że jest Polski Ład, a obawiają się, że być może te korzyści ich ominą. Naszym ekspertem i przewodnikiem po meandrach nowych przepisów podatkowych będzie dzisiaj pan Rafał Frączyk – menedżer w CRIDO. Witam bardzo serdecznie.

RAFAŁ FRĄCZYK, MAMAGER W CRIDO: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Sporo już powiedziano o uldze dla klasy średniej. Wiemy, że to jest taki mechanizm, który ma spowodować, że mimo podwyżki (a może inaczej) wyłączenia możliwości odliczania składki zdrowotnej ci, którzy zarabiają nieco lepiej, niż 5 tysięcy nie będą tracili na rozliczeniach podatkowych. Czego jeszcze nie wiadomo w tej chwili o zastosowaniu tej ulgi?

RF: Tak, dokładnie. Ulga jest trochę sztucznym tworem wprowadzonym właśnie po to, aby osoby zarabiające powyżej około 5 i pół tysiąca złotych brutto nie traciły na Polskim Ładzie. Czego nie wiadomo? Tak naprawdę jest kilka aspektów o których warto pamiętać. Po pierwsze: wciąż jest pewna niewiadoma w zakresie tego jak płatnicy powinni podejść do ulgi dla klasy średniej.

Wiadomo, że z niej mogą korzystać jedynie osoby zatrudnione na umowie o pracę, oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały jako sposób opodatkowania skalę podatkową. Nie skorzystają z tej ulgi chociażby zleceniobiorcy, emeryci, osoby które wynajmują mieszkania, czy też przedsiębiorcy, którzy wybrali inny sposób opodatkowania, jak np. podatek liniowy.

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – WYNAJEM MIESZKANIA

RM: Tu dlatego muszę się wtrącić z jednym zasadniczym pytaniem, które może dla Pana będzie oczywiste, ale pewnie dla większości podatników wcale takie oczywiste nie jest. Jeśli ktoś prowadzi działalność na skali, ale przy okazji jeszcze wynajmuje mieszkanie to, to wyłącza skorzystanie z ulgi? Czy wyłącza ją wyłącznie w tym obszarze, czy w tym zakresie w jakim uzyskuje przychody z wynajmu?

RF: Wyłącza tylko w zakresie wynajmu. Czyli ulgę będziemy mogli zastosować tylko do tej części przychodu, która pochodzi z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

RM: Jasne, czyli najpierw sobie weźmiemy pieniądze zarobione na czymś innym niż wynajem, tam policzmy ulgę, do tego dodamy pieniądze bez wynajmu. Ale np. jeśli to jest taki nieduży, okazjonalny najem poniżej 30 tysięcy rocznie, to rozumiem, że to będą pieniądze nieopodatkowane?

RF: Jeśli przyjąć, że te pierwsze 30 tysięcy przeznaczymy kwoty wolnej na najem – oczywiście to jest sumowanie, więc ciężko tak przyjąć, ale faktycznie kwota wolna podwyższa się- ona będzie wynosiła 30 tysięcy złotych. Więc jest tak, że trochę „miksy”, które mogą powstać, czy to właśnie działalność gospodarcza połączona z najmem prywatnym mogą okazać się, że np. najem przez to, że nie jest włączany do podstawy ulgi dla klasy średniej, dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł taką ulgę zastosować.

Bo pamiętajmy o tym, że przychód, który podlega pod ulgę dla klasy średniej musi mieścić się w przedziale od 68 tys. zł do 133 tys. złotych rocznie. Więc wyobrażając sobie sytuację, że przedsiębiorca uzyskuje np. 120 tys. zł przychodu z działalności gospodarczej i 30 tys. z najmu- no to gdyby zsumować te dwa źródła- to faktycznie ta ulga już nie byłaby należna. A przez to, że najem nie wlicza się do ulgi to ta korzyść może być. Więc tutaj warianty są naprawdę różne.

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD. WYKUP PO LEASINGU I PODATEK OD TEJ CZYNNOŚCI (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)

RM: I te warianty, rozumiem nie są do końca rozstrzygnięte, czy nie ma takiej jasnej interpretacji – co w jakiej kolejności policzyć? Jak to działa?

RF: Główny niepokój, który powstaje tak naprawdę, jest u przedsiębiorców, którzy działają jako pracodawcy. Ponieważ ulga dla klasy średniej poza rozliczeniem rocznym podlega też naliczeniu w miesięcznej liście płac. I tutaj, o czym warto pamiętać to to, że do ulgi stosują się tylko przychody ze stosunku pracy, czyli np. już wypłacane zasiłki z ZUS, które fizycznie są wypłacane przez zakład pracy, ale finansowane przez ZUS nie będą wliczane do podstawy ulgi. Podobnie problem może się pojawić… 

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – ROZLICZENIE

RM: Co to znaczy w praktyce dla rozliczenia? Że nie są wliczane do podstawy ulgi? To znaczy, że ta ulga się w jakiś sposób zmniejszy? Czy jak to zadziała na ostateczny wynik finansowy rozliczenia?

RF: Tu może zadziałać w dwojaki sposób. Bo z jednej strony niewliczenie zasiłku może spowodować, że do ulgi w ogóle nie dojdziemy, nie przekroczymy tego dolnego progu. Ale z drugiej strony nie wliczenie zasiłku, jeśli ktoś ma dosyć duże przychody poza zasiłkami może spowodować, że dzięki temu ta ulga na pozostałej części będzie mogła być naliczona.

RM: Jasne. Pojawiła się nam taka… piramida przed chwilą. Ilustrująca sytuację dotyczącą wysokości rocznej ulgi dla klasy średniej- ona ma taką szczytową kwotę 13 tys. 463 złotych i później wyraźnie opada w zależności od tego im więcej ktoś zarabia. I to jest to o czym mówiliśmy przed chwilą. Rozumiem, że jeśli np. ktoś zarabia więcej, ale przez jakiś czas będzie finansowany ze względu na stan zdrowia przez ZUS, to ma szansę skorzystać np. przy 120 tysiącach z chyba 1400, jeśli dobrze pamiętam ten wykres, bo zniknął właśnie, kiedy zamierzałem to przeczytać- złotych rocznej ulgi. (4800, przepraszam.)

RF: Ta piramida wynika również z tego, że nowe przepisy podnoszą próg podatkowy. Czyli ten moment, od którego przechodzimy ze stawki 17% na 32%. Do tej pory było to 85 000 zł. Od nowego roku jest to 120 tysięcy złotych rocznie. I ten spadek, który widać w drugiej części piramidy właśnie wynika z tego, że to są te osoby, które zyskują na podwyższonym progu podatkowym. Do tej pory przy 85 tysiącach już musiały stosować stawkę 32 proc. Teraz do poziomu 120 tysięcy mogą jeszcze stosować stawkę 17%.

RM: To są oczywiście bardzo interesujące informacje. I taka pierwsza linia myślenia ile te podatki będą nas kosztowały. Ale nie mniej istotne, szczególnie dla przedsiębiorców, tak jak Pan wcześniej powiedział jest to w jaki sposób tą ulgę się nalicza. Jak to technicznie w praktyce będzie wyglądało?

CZYTAJ TEŻ: PODATKI TWÓRCÓW – 50 PROCENTOWE KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU (ROZMOWA)

RF: Tak jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy są pracodawcami, to oni z urzędu muszą naliczać ulgę dla swoich pracowników. To jest dodatkowy obowiązek nałożony nową ustawą. Ulga może być nie naliczana tylko na wyraźny wniosek pracownika. I wtedy na bazie miesięcznej pracodawca musi badać, czy przychody pracownika mieszczą się w przedziale, który dopuszcza stosowanie ulgi dla klasy średniej.

Jeśli chodzi o przedsiębiorcę indywidualnego, czyli samozatrudnionego, który wybrał opodatkowanie skalą – czyli rozlicza podatki sam za siebie- to on również może stosować ulgę dla klasy średniej na bazie zaliczek. Wówczas stosuje ten wzór roczny. Ponieważ zaliczki w przypadku działalności gospodarczej są rozliczane narastająco, więc tam stosowany jest trochę inny wzór. Więc o tym również warto pamiętać.

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ – NALICZENIA

RM: Zaraz jeszcze pokażemy Państwu jedną właśnie planszę, która będzie opisywała jak to się nalicza, czyli mamy ulgę naliczaną z mocy prawa z rezygnacją po specjalnym oświadczeniu osobno, odrębnie dla każdego roku. I to jest jeden aspekt. Kolejny aspekt to jest podstawa obliczenia, którą stanowią świadczenia pieniężne, czyli na przykład płaca zasadnicza i premie, czy też nie pieniężne, czyli np. ryczałt na samochód i pakiet medyczny. Ale ciekaw jestem jak jest np. z samochodem służbowym.

RF: Tak, jeśli samochód służbowy jest udostępniany pracownikowi do wykorzystania dla celów prywatnych i z tego tytułu pracownik dostaje dodatkowe świadczenie, które nie wpływa na jego konto, jako dodatkowy przychód, tylko jest takim świadczeniem niepieniężnym- to takie świadczenie również wlicza się do ulgi na klasę średnią.

RM: Wlicza się do ulgi, czyli inaczej mówiąc jest tym dochodem, który jest wliczany przy w cudzysłowie badaniu- czy się mieścimy w tej uldze?

RF: Dokładnie tak.

RM: W tym sensie się wlicza do ulgi? Będziemy mieli nie tylko wiele nowych odliczeń, ale też wiele wyzwań terminologicznych. Jak Państwo słyszą – będziemy się musieli również nauczyć rozmawiać o tych wszystkich nowych rozwiązaniach. W czym zresztą będziemy się starali Państwu pomagać. Naszym przewodnikiem dzisiaj był pan Rafał Frączyk – menadżer w firmie doradczej CRIDO. Dziękuję serdecznie i nam wszystkim życzę z podatkami i nie tylko- wszystkiego dobrego. To był Ład, podatki i praktyka w BIZNES24.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ - WYJAŚNIAMY JEJ MEANDRY (ROZMOWA)

ULGA DLA KLASY ŚREDNIEJ
Rafał Frączyk, menadżer w firmie doradzczej CRIDO

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

POLSKA

Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 do 12 procent. To jedna ze zmian wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm nowelizacją.

%d bloggers like this: