Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

UKNF MÓWI „NIE” DEWELOPEROM

Komisja Nadzoru Finansowego uważa za nieuzasadnione postulaty deweloperów zmierzające do poluzowania ostrożnościowej polityki przy przyznawaniu kredytów mieszkaniowych – czytamy w dzisiejszym piśmie Urzędu.

UKNF MÓWI "NIE" DEWELOPEROM


KNF zaznaczył w dzisiejszym piśmie, że od pewnego czasu obserwuje w mediach wzmożoną aktywność firm deweloperskich oraz powiązanych z nimi analityków, skupioną na pogarszającej się sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego.
Dodano, że w tych opiniach, akcentując m.in. troskę o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, wskazuje się, że działania ostrożnościowe KNF w tym zakresie są niezrozumiałe lub nadmiarowe.


Deweloperzy usłyszeli od KNF, że jeżeli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mogą dostosować własną politykę marżową.
Z przytoczonych przez KNF danych wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31 proc., a za pierwsze półrocze 2022 r. – ponad 29 proc.

„Formułowane obecnie postulaty dotyczące poluzowania ostrożnościowego podejścia nadzoru w imię zwiększenia dostępności do kredytu na nabycie nieruchomości brzmią niepokojąco zwłaszcza w kontekście analogicznej, historycznej dyskusji w sprawie dostępności kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF), która odbyła się w 2006 r. przy próbie ograniczenia przez organ nadzoru ryzyka związanego z tymi produktami, za pomocą – na co warto zwrócić uwagę – zaleceń w ramach Rekomendacji S.” – czytamy w komunikacie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy inflacja może „wyskoczyć” z celu inflacyjnego i czy z tym mogą się wiązać zmiany w stopach procentowych w najbliższych kwartałach, rozmawiał...

INFLACJA

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1% rok do roku - donosi monitorująca...

USA

Tak nerwowej reakcji na dane o amerykańskiej inflacji już dawno nie obserwowaliśmy na rynku. Chwilę po godzinie 14:30 dolar względem złotego czy euro dosłownie...

USA

Inwestorzy amerykańscy czekają na publikację w tym tygodniu istotnych danych z gospodarki, w tym na dzisiejsze dane o inflacji. Wczorajszą sesję zakończyliśmy neutralnie z...