Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

UKNF MÓWI „NIE” DEWELOPEROM

Komisja Nadzoru Finansowego uważa za nieuzasadnione postulaty deweloperów zmierzające do poluzowania ostrożnościowej polityki przy przyznawaniu kredytów mieszkaniowych – czytamy w dzisiejszym piśmie Urzędu.

UKNF MÓWI "NIE" DEWELOPEROM


KNF zaznaczył w dzisiejszym piśmie, że od pewnego czasu obserwuje w mediach wzmożoną aktywność firm deweloperskich oraz powiązanych z nimi analityków, skupioną na pogarszającej się sytuacji na rynku budownictwa mieszkaniowego.
Dodano, że w tych opiniach, akcentując m.in. troskę o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, wskazuje się, że działania ostrożnościowe KNF w tym zakresie są niezrozumiałe lub nadmiarowe.


Deweloperzy usłyszeli od KNF, że jeżeli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mogą dostosować własną politykę marżową.
Z przytoczonych przez KNF danych wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31 proc., a za pierwsze półrocze 2022 r. – ponad 29 proc.

„Formułowane obecnie postulaty dotyczące poluzowania ostrożnościowego podejścia nadzoru w imię zwiększenia dostępności do kredytu na nabycie nieruchomości brzmią niepokojąco zwłaszcza w kontekście analogicznej, historycznej dyskusji w sprawie dostępności kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego (CHF), która odbyła się w 2006 r. przy próbie ograniczenia przez organ nadzoru ryzyka związanego z tymi produktami, za pomocą – na co warto zwrócić uwagę – zaleceń w ramach Rekomendacji S.” – czytamy w komunikacie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

UKNF MÓWI "NIE" DEWELOPEROM

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

MFW pierwszy raz od roku podnosi prognozy światowego wzrostu gospodarczego. To może być sygnał, że widać światełko w tunelu. Ale Fundusz ostrzega, że jeszcze...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O polskim PKB w tym roku i w roku poprzednim rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Magdaleną Rzeczkowską, Minister Finansów.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że osoby, które zatrudniały w ubiegłym roku na etat obywateli Ukrainy, mogą mieć problemy z ich rozliczeniem przed urzędem skarbowym rozmawiała Natalia...

%d bloggers like this: