Connect with us

Hi, what are you looking for?

UE

UE ROZWAŻA SANKCJE WOBEC BIAŁORUSI PO PORWANIU SAMOLOTU RYANAIRA

Przywódcy Unii Europejskiej zajmą się na rozpoczętym dziś szczycie w Brukseli sankcjami wobec Białorusi po tym jak władze tego kraju zmusiły do lądowania w Mińsku samolot Ryanaira i porwały znajdującego się na jego pokładzie niezależnego dziennikarza Romana Protasiewicza.

Podczas przemówienia otwierającego posiedzenie Rady Europejskiej przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że w sprawie ostatnich wydarzeń na Białorusi Unia Europejska musi pokazać, że nie jest papierowym tygrysem. Nasza odpowiedź musi być silna, natychmiastowa i skoordynowana – dodał Sassoli.

Z kolei szefowa Komisji Europejskie oznajmiła, że pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi wart 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia, został zamrożony do chwili aż Białoruś stanie się demokratyczna – poinformowała Ursula von der Leyen.

Unia Europejska już wcześniej wprowadziła sankcje wobec reżimu w Mińsku. Według nieoficjalnych doniesień z Brukseli sankcje mogą objąć sektor energetyczny. Białoruś jest ważnym pośrednikiem dostaw ropy naftowej z Rosji oraz producentem produktów ropopochodnych. Mówi się także o wprowadzeniu zakazu wszelkich połączeń lotniczych z Białorusią oraz zakazie przelotu przez białoruska przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów startujących lub lądujących w państwach Unii Europejskiej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ENERGETYKA

Gazprom nie uniknie poddania gazociągu Nord Stream 2 unijnemu prawu. Tak zdecydował dziś niemiecki sąd okręgowy w Dusseldorfie - informuje m.in. Handelsblatt.

BANKI

Białoruskim bankom od września grozi odcięcie od bankowego systemu płatności SWIFT, którY umożliwia transakcje w każdej walucie i do dowolnego banku na świecie. Takie...

FINANSE

Władze Mińska na Białorusi nakazały sklepom zdjąć polskie towary z najlepiej eksponowanych półek - informuje Dziennik Gazet Prawna.

UE

Drugi największy detalista na świecie ma zapłacić prawie 750 milionów euro kary za łamanie zasad ochrony danych osobowych unijnych konsumentów - donosi agencja Bloomberg...