Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UNIA EUROPEJSKA

UE OTWIERA ROZMOWY O AKCESJI Z UKRAINĄ. ORBAN KRZYCZAŁ, ALE NIE ZABLOKOWAŁ

Unia Europejska zaprasza do siebie Ukrainę. Przywódcy państw Unii zdecydowali dziś o rozpoczęciu największego procesu rozszerzenia od chwili przyjęcia do Unii 10 państw Europy Środkowej – w tym Polski.

UE OTWIERA ROZMOWY O AKCESJI Z UKRAINĄ. ORBAN KRZYCZAŁ, ALE NIE ZABLOKOWAŁ

O podjęciu wspólnej decyzji dotyczącej rozpoczęcia negocjacji poinformował wczesnym wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Oznacza to, że Viktor Orban, który jeszcze dziś rano głośno wyśmiewał unijne aspiracje Ukrainy – nie zdecydował się na weto. Takie weto kosztowałoby go zapewne 10 miliardów euro na węgierski Krajowy Plan Odbudowy, który Komisja Europejska mimo szeregu zastrzeżeń do praworządności na Węgrzech zgodziła się uruchomić.

Start negocjacji nie oznacza, że szybko się one zakończą. Polska negocjowała swoje wejście do Unii przez 5 lat – od 1998 do 2003 roku. Turcja nigdy ich nie skończyła. Spójrzmy co w najbardziej rzucających się w oczy liczbach oznaczałoby wejście Ukrainy i Mołdawii – bo z nią również rozpoczynają się negocjacje – do Unii Europejskiej.

UKRAINA NA TLE POLSKI

Ukraina jest znacznie większa terytorialnie, niż Polska. Sam teren okupowany dziś przez Rosję jest równy niemal 1/4 powierzchni Polski. Cała Ukraina – łącznie z Krymem – liczy sobie ponad 600 tysięcy kilometrów kwadratowych.

POWIERZCHNIA UKRAINY
POWIERZCHNIA POLSKI, UKRAINY I MOŁDAWII ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Znacznie mniejsza jest przewaga ludnościowa Ukrainy nad Polską. 44 miliony osób posiada obywatelstwo Ukrainy, bez wątpienia spora część tych osób mieszka dziś poza swoim krajem. Kiedy Ukraina dołączy do Unii Europejskiej – prawie co 10-ty obywatel Unii będzie Ukraińcem.

LUDNOŚĆ UKRAINY
LUDNOŚĆ POLSKI, UKRAINY I MOŁDAWII ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Mimo tej powierzchniowej i ludnościowej przewagi Ukrainy nad Polską – nasza gospodarka była w ubiegłym roku prawie 4.5 krotnie większa, niż ukraińska. Danych za 2023 rok jeszcze nie znamy, ale bez wątpienia ta różnica z powodu toczącej się w Ukrainie wojny – jeszcze się powiększy.

PKB UKRAINY
PKB POLSKI, UKRAINY I MOŁDAWII ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

UE OTWIERA ROZMOWY O AKCESJI Z UKRAINĄ. ORBAN KRZYCZAŁ, ALE NIE ZABLOKOWAŁ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UNIA EUROPEJSKA

Ani kroku wstecz w sprawie Ukrainy i klimatu. Ursula von der Leyen przedstawiła dziś w Parlamencie Europejskim plan na nową kadencję.

INFLACJA

Inflacja w Polsce w połowie unijnej stawki. W strefie euro nieznacznie spadła, ale nadal znajduje się powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego.

WOJNA W UKRAINIE

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie o prawie 1/5 ograniczyły możliwości przerobu ropy w Rosji - pisze dziś Ukraińska Prawda powołując się na wysokiego szczebla...

BEZPIECZEŃSTWO

Kilka godzin po tym, jak Powell skończył przemawiać na Kapitolu – 2 kilometry na zachód, w Andrew W. Mellon Auditorium Joe Biden dobitnymi słowami...