Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

UE ODPOWIADA NA INFLATION REDUCTION ACT

Amerykańska ustawa Inflation Reduction Act doczekała się reakcji Unii Europejskiej.

INFLATION REDUCTION ACT
źródło: European Union 2020

Turbiny wiatrowe, technologie fotowoltaiczne oraz sieci energetyczne – ich rozwój ma być odpowiedzią Europy na amerykański plan wsparcia przemysłu w USA. Przynajmniej tak widzi to Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Ustawa o redukcji inflacji, która ma wejść w życie w Stanach już 1 stycznia, od miesięcy budzi sprzeciw europejskich liderów. Chodzi m.in. o subwencje, jak np. dopłaty do zakupu samochodów. Każdy Amerykanin będzie mógł liczyć na 7,5 tys. dolarów ulg podatkowych, jeśli zdecydują się na pojazd elektryczny, którego istotne części (jak baterie) pochodzą z amerykańskiej produkcji. Samochody muszą też mieć końcowy montaż w USA. W sumie rząd USA chce wesprzeć produkcję przyjazną klimatowi kwotą 370 miliardów dolarów w ciągu dekady.

CZYTAJ TEŻ: EMBARGO NA ROPĘ PUTINA WESZŁO W ŻYCIE. CENY ROPY?

Unia Europejska obawia się, że na skutek zakłócenia konkurencji w wyniku ustawy ucierpi europejski przemysł, m.in. motoryzacyjny. Wartość eksportu aut pasażerskich z Europy do ameryki we 2021 roku sięgnęła 25.5 miliarda euro.

Rozwój technologii odnawialnej energii proponowany przez komisarza Bretona miałby być finansowany z nowego funduszu suwerenności, w wysokości około 2 proc. PKB Unii Europejskiej, czyli około 350 mld euro.

Dziś w Waszyngtonie odbędą się rozmowy amerykańsko-unijnej rady ds. handlu i technologii. Najważniejszy punkt sporu to dotacje do samochodów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

UE ODPOWIADA NA INFLATION REDUCTION ACT

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

"Pieniądze zostaw na Ziemi" - mówi dawny najbogatszy Ziemianin do obecnie najbogatszego Ziemianina. Założyciel Microsoftu Bill Gates skrytykował plany podboju Marsa snute przez Elona...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

USA

Bezrobocie w USA najniższe od 1969 roku. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł gigantyczny wzrost liczby etatów.

%d bloggers like this: