Osiągnięto porozumienie w sprawie reformy europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. To ważna informacja dla polskiego przemysłu budowlanego i transportu.
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (czyli ETS) umożliwia producentom energii elektrycznej i przemysłowi o wysokim zapotrzebowaniu na energię, otrzymanie „bezpłatnych uprawnień” w celu pokrycia ich emisji dwutlenku węgla.
Wynegocjowane porozumienie zakłada, że emisje mają zostać obniżone o 62 procent do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku. Dokument zakłada również wycofanie bezpłatnych uprawnień do 2034 roku. Rynek ETS będzie stopniowo rozszerzany na sektor morski i loty wewnątrzeuropejskie. Spalarnie odpadów będą włączone od 2028 r.
Proces dekarbonizacji ma być wspierany przez Fundusz Innowacji, który został zasilony liczbą 20 mln uprawnień.
Efektem porozumienia jest również nowy instrument, który może mieć szczególne znaczenie dla polskich firm i gospodarstw domowych. To Społeczny Fundusz Klimatyczny, który ma wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i mikroprzedsiębiorstwa w radzeniu sobie z wpływem cenowym systemu handlu uprawnieniami do emisji dla budynków i transportu drogowego oraz paliw. Te sektory będą objęte systemem ETS od 2027 roku.
Polski budżet w latach 2013-22 zarobił 60 mld zł na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Te pieniądze powinny unowocześnić polską energetykę i uczyć ją mniej emisyjną, np. poprzez budowę elektrowni jądrowych. Tak się jednak nie stało, co stanowi kolejną cegiełkę do rosnących cen prądu.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV