Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Mamy umowę. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach unijnego budżetu – informuje na portalu X szef Rady Europejskiej Charles Michel. O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Dzień dobry.

JACEK PIECHOTA, POLSKO-UKRAIŃSKA IZBA GOSPODARCZA: Dzień dobry pani redaktor, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Te 50 miliardów ma zostać przeznaczone na utrzymanie bieżącego funkcjonowania Ukrainy i kwestie związane z negocjacjami z Unią Europejską i przygotowanie do wejścia jej struktur – powiedział dzisiaj w programie pierwszym Polskiego Radia pełnomocnik Rady Ministrów ds. odbudowy Ukrainy, Paweł Kowal. Co dokładnie to oznacza? Na co będą przeznaczone te środki?

JP: No, to nie tylko na utrzymanie budżetu Ukrainy i nie tylko na przygotowanie do integracji europejskiej, bo wśród tych środków są również środki przeznaczone na budowanie instrumentów wsparcia samego procesu odbudowy inwestycji w Ukrainie. Nowe instrumenty gwarancyjne, które pozwolą krajowym instytucjom finansującym zwiększyć zakres kredytowania inwestycji prowadzonych przez firmy z danego kraju, jak i również częściowo są tam środki zarezerwowane na pomoc grantową, na szczególnie ważne projekty inwestycyjne.

Tak, że jest to bardzo ważna decyzja i dla Ukrainy, i dla przedsiębiorców, również Polski. Nasz Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowywał się już od grudnia do spełnienia roli takiej krajowej instytucji finansowej. Myśmy już 12 grudnia organizowali z Bankiem Gospodarstwa Krajowego spotkanie z polskimi firmami, członkami naszej izby, które mają już gotowe projekty inwestowania w Ukrainie.

Gotowe, to znaczy ze wskazaniem technologii i zakresu inwestycji, nawet lokalizacji po to, aby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł Brukseli, gdy tylko zapadnie decyzja, a ona zapadła dzisiaj, przedstawić pakiety projektów inwestycyjnych po to, aby uzyskać rolę, funkcję krajowej instytucji finansującej. Więc otwierają się nowe możliwości, również dla budżetu.

NG: Mówi Pan, że te projekty są gotowe, ale czy jest jeszcze możliwość wejścia i dołączenia? Jakie te inwestycje już są zaprojektowane, a jakie są jeszcze potrzebne?

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

JP: Temat jest absolutnie otwarty. Dopiero to było zupełnie wstępne, można powiedzieć przygotowawcze spotkanie. Też i konsultujące z biznesem właśnie zakres zainteresowań i jakie inwestycje. Temat jest absolutnie otwarty. Dopiero teraz Komisja Europejska może precyzyjnie określić procedury, zgodnie, z którymi będą wybierane krajowe instytucje finansowe, jak i procedury, według których będą oceniane i przyjmowane projekty inwestycyjne.

W grudniu na spotkaniu w BGK stawiło się 30 kilka firm z projektami bardzo różnorodnymi. To przede wszystkim energetyka. I ta energetyka profesjonalna i bioenergetyka, energetyka zielona, rozproszona, to projekty związane z produkcją czy przeniesieniem do Ukrainy produkcji materiałów budowlanych, materiałów i wyposażenia dla całej zniszczonej dzisiaj dramatycznie infrastruktury ukraińskiej. Ale również były i projekty z obszaru chociażby utylizacji odpadów medycznych czy projekty związane z przetwórstwem rolno-spożywczym, bo Ukraina takim zapleczem żywnościowym dla Europy na pewno jest i będzie.

Więc projekty bardzo różnorodne. A procedury – czekamy na szczegóły z Brukseli i jesteśmy otwarci. Zapraszamy do współpracy.

NG: No i właśnie. Jak tą współpracę nawiązać? Czego jeszcze potrzeba? Czego może Ukraina potrzebować i gdzie taki projekt można skonsultować?

JP: Ukraina potrzebuje dzisiaj wszystkiego. Dramatyczne zniszczenia to w perspektywie ogromny plac budowy. Ale podkreślam: odbudowa w Ukrainie, ten proces trwa już dzisiaj. Ukraińcy w niesamowitym tempie odbudowują zniszczoną infrastrukturę nie tylko energetyczną, ale i mosty, drogi, szkoły i przedszkola. Ten proces trwa, dlatego zachęcamy firmy do odważnego spojrzenia w perspektywie. Proces odbudowy już dzisiaj trwa. Dlatego też apelujemy do Pełnomocnika Rządu ds. Odbudowy, aby intensywnie tutaj współpracować. My zapraszamy do konsultacji w naszej izbie.

NG: Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Dziękuję za spotkanie i za rozmowę.

JP: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV