Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)

O zatwierdzonych przez 27 państw członkowskich Unii Europejskiej pieniądzach z pakietu pomocy dla Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jackiem Piechotą, prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)
KYIV, UKRAINE - Mar. 29, 2022: War in Ukraine. Shopping center that was damaged by shelling on 21 March by a Russian attack in Kyiv, where according to emergency service, at least six people died

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Mamy umowę. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach unijnego budżetu – informuje na portalu X szef Rady Europejskiej Charles Michel. O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Dzień dobry.

JACEK PIECHOTA, POLSKO-UKRAIŃSKA IZBA GOSPODARCZA: Dzień dobry pani redaktor, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Te 50 miliardów ma zostać przeznaczone na utrzymanie bieżącego funkcjonowania Ukrainy i kwestie związane z negocjacjami z Unią Europejską i przygotowanie do wejścia jej struktur – powiedział dzisiaj w programie pierwszym Polskiego Radia pełnomocnik Rady Ministrów ds. odbudowy Ukrainy, Paweł Kowal. Co dokładnie to oznacza? Na co będą przeznaczone te środki?

JP: No, to nie tylko na utrzymanie budżetu Ukrainy i nie tylko na przygotowanie do integracji europejskiej, bo wśród tych środków są również środki przeznaczone na budowanie instrumentów wsparcia samego procesu odbudowy inwestycji w Ukrainie. Nowe instrumenty gwarancyjne, które pozwolą krajowym instytucjom finansującym zwiększyć zakres kredytowania inwestycji prowadzonych przez firmy z danego kraju, jak i również częściowo są tam środki zarezerwowane na pomoc grantową, na szczególnie ważne projekty inwestycyjne.

Tak, że jest to bardzo ważna decyzja i dla Ukrainy, i dla przedsiębiorców, również Polski. Nasz Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowywał się już od grudnia do spełnienia roli takiej krajowej instytucji finansowej. Myśmy już 12 grudnia organizowali z Bankiem Gospodarstwa Krajowego spotkanie z polskimi firmami, członkami naszej izby, które mają już gotowe projekty inwestowania w Ukrainie.

Gotowe, to znaczy ze wskazaniem technologii i zakresu inwestycji, nawet lokalizacji po to, aby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł Brukseli, gdy tylko zapadnie decyzja, a ona zapadła dzisiaj, przedstawić pakiety projektów inwestycyjnych po to, aby uzyskać rolę, funkcję krajowej instytucji finansującej. Więc otwierają się nowe możliwości, również dla budżetu.

NG: Mówi Pan, że te projekty są gotowe, ale czy jest jeszcze możliwość wejścia i dołączenia? Jakie te inwestycje już są zaprojektowane, a jakie są jeszcze potrzebne?

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

JP: Temat jest absolutnie otwarty. Dopiero to było zupełnie wstępne, można powiedzieć przygotowawcze spotkanie. Też i konsultujące z biznesem właśnie zakres zainteresowań i jakie inwestycje. Temat jest absolutnie otwarty. Dopiero teraz Komisja Europejska może precyzyjnie określić procedury, zgodnie, z którymi będą wybierane krajowe instytucje finansowe, jak i procedury, według których będą oceniane i przyjmowane projekty inwestycyjne.

W grudniu na spotkaniu w BGK stawiło się 30 kilka firm z projektami bardzo różnorodnymi. To przede wszystkim energetyka. I ta energetyka profesjonalna i bioenergetyka, energetyka zielona, rozproszona, to projekty związane z produkcją czy przeniesieniem do Ukrainy produkcji materiałów budowlanych, materiałów i wyposażenia dla całej zniszczonej dzisiaj dramatycznie infrastruktury ukraińskiej. Ale również były i projekty z obszaru chociażby utylizacji odpadów medycznych czy projekty związane z przetwórstwem rolno-spożywczym, bo Ukraina takim zapleczem żywnościowym dla Europy na pewno jest i będzie.

Więc projekty bardzo różnorodne. A procedury – czekamy na szczegóły z Brukseli i jesteśmy otwarci. Zapraszamy do współpracy.

NG: No i właśnie. Jak tą współpracę nawiązać? Czego jeszcze potrzeba? Czego może Ukraina potrzebować i gdzie taki projekt można skonsultować?

JP: Ukraina potrzebuje dzisiaj wszystkiego. Dramatyczne zniszczenia to w perspektywie ogromny plac budowy. Ale podkreślam: odbudowa w Ukrainie, ten proces trwa już dzisiaj. Ukraińcy w niesamowitym tempie odbudowują zniszczoną infrastrukturę nie tylko energetyczną, ale i mosty, drogi, szkoły i przedszkola. Ten proces trwa, dlatego zachęcamy firmy do odważnego spojrzenia w perspektywie. Proces odbudowy już dzisiaj trwa. Dlatego też apelujemy do Pełnomocnika Rządu ds. Odbudowy, aby intensywnie tutaj współpracować. My zapraszamy do konsultacji w naszej izbie.

NG: Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Dziękuję za spotkanie i za rozmowę.

JP: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

UE DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DLA POMOCY DLA UKRAINY (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

Jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3,5 procent to rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...