Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

TYROWICZ (RPP): OBNIŻKI TERAZ TO BŁĄD

STRATA NBP

Nie ma obecnie miejsca na obniżki stóp procentowych w Polsce – oceniła na LinkedIn członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz.

TYROWICZ (RPP): OBNIŻKI TERAZ TO BŁĄD

Jak tłumaczy prof. Tyrowicz, w kolejnych pięciu projekcjach ceny tylko coraz bardziej oddalają się od celu inflacyjnego NBP. Za to koszty w postaci bezrobocia i niższych podwyżek dla pracujących są mniejsze, niż wynika w projekcji. Dlatego jej zdaniem nie ma miejsca na obniżki. Dodała, że jest jeszcze szansa, aby uniknąć tego „kolosalnego błędu”.

Jednak według sygnałów dochodzących od innych członków RPP po wakacjach gdy inflacja spadnie poniżej 10 proc. będzie przestrzeń do poluzowania polityki monetarnej i lekkich obniżek stóp.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WĘGRY

Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku i zdecydował się na dziewiątą z rzędu obniżkę stóp procentowych.

NBP

Jak przyznała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley inflacja bazowa będzie podwyższona przez dłuższy okres, natomiast inflacja konsumencka „tymczasowo odbije w drugiej połowie roku”. W...

INFLACJA

Inflacja bazowa najniższa od prawie trzech lat. Inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii spadła w maju do poziomu 3,8 proc. z 4,1 proc....

INFLACJA

Najwyższa Izba Kontroli wyliczyła ile przez inflację straciły w zeszłym roku na wartości Państwa oszczędności trzymane w polskim złotym.