Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

TYLKO DO DZIŚ RAPORT CBAM I GDZIE GO ZŁOŻYĆ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zmieniamy temat i przenosimy się do tematu podatku węglowego u granic Europy. 50 tysięcy złotych kary grozi za niezłożenie raportu o imporcie towarów wyprodukowanych z dużą emisją dwutlenku węgla. Termin jego złożenia mija dziś. Z nami jest Paweł Mzyk, zastępca dyrektora do spraw zarządzania emisjami, kierownik Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

PAWEŁ MZYK, KRAJOWY OŚRODEK BILANSOWANIA I ZARZĄDZANIA EMISJAMI: Dzień dobry, witam panie redaktorze, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: W tym roku przedsiębiorcy po raz pierwszy raportują emisje powstałe przy produkcji importowanych towarów. Czy ci, którzy nie zdążą dziś złożyć raportu, mogą być pewni kary?

PM: To tak: Po pierwsze chciałbym uspokoić, że nie jest to aż tak straszne, jak by się mogło wydawać. Rzeczywiście mechanizm dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, czyli tzw. CBAM jest jednym z instrumentów przyjętych do realizacji unijnego pakietu Fit for 55.

Właściwie zadaniem tego mechanizmu jest wycena emisji wbudowanych, czyli emisji gazów cieplarnianych wyemitowanych w trakcie procesów produkcyjnych towarów, które są importowane na obszar Unii Europejskiej. Wprowadzenie CBAM ma zachęcić kraje spoza Unii Europejskiej do korzystania z czystej technologii, do produkcji w przemyśle oraz przede wszystkim do wyrównania konkurencji produkowanych towarów w Unii Europejskiej i poza Unią Europejską. Wiemy, że system ETS dosyć mocno podraża koszty produkcji na terenie Unii.

MD: Oczywiście. Pozwoli Pan, że ja przerwę z tego względu, że domyślam się, że słuchają nas tysiące przedsiębiorców, którzy teraz zastanawiają się: „Dowiedziałem się teraz o tym raporcie. Nie wiem, gdzie go złożyć, nie wiem, co mam wypełnić, a grozi mi 50 tysięcy złotych.”

Więc jeżeli mógłbym prosić, to przejdźmy do tego tematu już konkretnie takich wykonawczych rzeczy, bo to jest teraz najważniejsze dla tych, którzy się spóźnili.

CZYTAJ TEŻ: TYLKO DO JUTRA RAPORT WĘGLOWY CBAM (ROZMOWA)

PM: Tzn. tak: rzeczywiście jest taki obowiązek, system pilotażowy, faza przejściowa właściwie tego systemu weszła w życie 1 października, czyli właściwie pierwszy kwartał zeszłego roku jest tym pierwszym okresem, za który trzeba złożyć raport do rejestru CBAM.

Chciałem uspokoić, że na zgłaszających objętych obowiązkiem sprawozdawczym nie zostanie nałożona sankcja w przypadku, gdy problemy z prawidłowym funkcjonowaniem rejestru przejściowego CBAM oraz generowane przez niego błędy powodują niemożliwość złożenia prawidłowego i kompletnego sprawozdania w tym terminie.

MD: A takie są?

PM: A takie są. W związku z tym proszę się nie przejmować tym przede wszystkim z tego tytułu. Oczywiście pod warunkiem, że prawidłowo sprawozdanie zostanie złożone po ustaniu tych przyczyn. Natomiast chcę jeszcze jedną rzecz powiedzieć i podkreślić, że modyfikowanie sprawozdań CBAM za pierwsze dwa okresy sprawozdawcze można dokonywać do 31 lipca 2024 roku. Tak, że nawet jeżeli ktoś…

MD: Mam informację, którą dostaliśmy od jednego z naszych widzów, że dla niego – importera, niewielka firma importująca towary z Dalekiego Wschodu, złożenie wniosku zajęło ponad 12 roboczogodzin. Zrobił to wczorajszego dnia i są rzeczywiście problemy techniczne. Na jakiej stronie internetowej możemy dokonywać tego złożenia i jakie dokumenty trzeba wypełnić? Czy to są skomplikowane, wielostronicowe dokumenty, czy raczej prosty wniosek?

PM: Jest to dosyć skomplikowane. Tam jest dosyć dużo informacji. Ja przede wszystkim zapraszam na naszą stronę internetową: www.kobize.pl. Tam jest zakładka „CBAM”. Wszystkich gorąco zachęcam do tego, żeby odwiedzić tę stronę. Tam są linki, również zamieszczony celem ułatwienia sporządzenia tego raportu przygotowaliśmy film instruktażowy pokazujący kolejne kroki przygotowania raportu.

Także instruktaż zawiera przykładowy raport obejmujący taki minimalny zakres informacji, korzystając z wartości domyślnych opublikowanych przez Komisję Europejską. Właściwie rejestr, o którym mówimy jest nadzorowany i przygotowany przez komisję. Także my tylko to umożliwiamy.

MD: Zapytam jeszcze o to, co dalej z tymi raportami? Bo słyszymy o podatku, ale składamy raport. Na razie jeszcze nie ma nałożonych kwot podatku, kwot daniny za ten dwutlenek węgla wyemitowany poza granicami Unii Europejskiej. Ale jak rozumiem, jak to będzie działać w przyszłości, bo jest okres przejściowy? Jak będzie z tym podatkiem?

PM: Od 1 stycznia 2026 roku rusza okres docelowy, tzn. każdy importer będzie musiał podać ilość emisji wbudowanej, czyli tak jak powiedziałem ilość emisji gazów cieplarnianych, która była wytworzona przy produkcji danego towaru i porównywalne z systemem ETS certyfikaty będą importerzy musieli kupić na zasadzie: jeden certyfikat, jedna tona gazu cieplarnianego wyemitowanego czy wbudowanego w ten produkt. Ceny certyfikatów CBAM będą skorelowane z cenami uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu EU ETS. Ale dopiero od 1 stycznia 2026. Teraz mamy okres przejściowy, zbieramy tylko informacje.

MD: Takie raportowanie będzie się odbywało jak często? To proszę o krótką informację.

PM: Raz na kwartał. Za każdy kwartał jest obowiązek złożenia takiego raportu.

MD: Jeszcze jedno pytanie: Co w sytuacji, która się też powtarza w pytaniach naszych widzów, jeżeli nasz dostawca towaru, powiedzmy na Dalekim Wschodzie nie wie, ile dwutlenku węgla wyemitował w trakcie produkcji, sam ma poddostawców, którzy nie są w stanie tego zaimportować. Co w takiej sytuacji my mamy zrobić?

PM: Wtedy należy korzystać z wartości domyślnych, które są przyjęte i opublikowane przez Komisję Europejską.

MD: No ok, jest tabela anglojęzyczna, na której mogą Państwo znaleźć najważniejsze towary z oszacowaną emisją dwutlenku węgla. Będzie się działo, proszę Państwa. Mamy czas jeszcze dziś do końca dnia. Proszę przynajmniej spróbować podjąć próbę. To da nam jakieś zabezpieczenie przed karą…

PM: Ja chciałbym uspokoić. Przepisy mechanizmu CBAM, co prawda w okresie przejściowym przewidują sankcje finansowe, ale to są naprawdę w ekstremalnych przypadkach, jeżeli ktoś w ogóle nie podjął próby składania tego raportu lub w ogóle nie reaguje na jakieś informacje o konieczności korekty. Ale to tylko wtedy…

MD: Bardzo, bardzo Panu dziękuję za tę informacje. Paweł Mzyk, zastępca dyrektora do spraw zarządzania emisjami, kierownik KOBiZE był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

PM: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

TYLKO DO DZIŚ RAPORT CBAM I GDZIE GO ZŁOŻYĆ (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV