Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

TURECKA LIRA NAJTAŃSZA W HISTORII

INFLACJA W TURCJI

Turecka lira jest najtańsza w historii. Reelekcja Erdogana na kolejną trzecią już kadencję zatopiła tamtejszą walutę do poziomu 4 amerykańskich centów za jedną lirę, ale wypchnęła turecką giełdę o ponad 4% w górę.

Polityka pieniężna Turcji kładzie nacisk na dążenie do wzrostu i konkurencji eksportowej, a nie na ujarzmianie inflacji, a Erdogan popiera niekonwencjonalny pogląd, że podnoszenie stóp procentowych…. zwiększa inflację.

„Istnieje powszechne oczekiwanie, że lira osłabnie w nadchodzących miesiącach”, powiedział Steven Englander analityk ze Standard Chartered Bank.

Dodał, że Turcja ma „wiele problemów gospodarczych”, które nasilą się po powrocie Erdogana na urząd.

CZYTAJ TEŻ: BANKI CENTRALNE KUPUJĄ ZŁOTO

Tymczasem analitycy Goldman Sachs stwierdzili w raporcie badawczym, że po wynikach drugiej tury wyborów rynek będzie nadal koncentrować się na rezerwach walutowych banku centralnego i lirze.

„Międzynarodowe rezerwy walutowe nieprzerwanie spadają od początku roku i są bliskie poziomów, na których poprzednio gwałtownie wzrosła zmienność liry – napisali analitycy banków inwestycyjnych.

Pozytywnie na reelekcję Erdogana zareagowała tamtejsza giełda, indeks BIST100 urósł w poniedziałek o ponad 4%, ale z drugiej strony należy pamiętać, że ostatni raz bessa na tureckiej giełdzie miała miejsce w 2008 roku i od tego czasu urosła o ponad… 2000%.

Słaba lira to dobra wiadomość dla osób szukających taniego kierunku na wakacyjny wyjazd bowiem za jedną lirę płacimy dzisiaj zaledwie 21 groszy. Dla porównania w ubiegłe wakacje było to 26 groszy.

TURECKA LIRA NAJTAŃSZA W HISTORII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: