Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

TURCJĘ CZEKA DRUGA TURA WYBORÓW

DRUGA TURA WYBORÓW

Turcja podzielona niemal po połowie, z lekką przewagą urzędującego prezydenta. Za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Ich wynik może mieć fundamentalne znaczenie dla rynków finansowych.

DRUGA TURA WYBORÓW
Inflacja w Turcji. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Bilans dwóch dekad władzy Recepa Erdogana to postępująca destabilizacja gospodarki, spirala wyprzedaży liry oraz wypychanie tureckich akcji i obligacji coraz dalej poza obszar zainteresowania międzynarodowych inwestorów. Dziś rano lira słabnie zbliżając się do poziomu 20 za dolara. Postępujące od lat osłabienie waluty pogłębiło problem gwałtownego wzrostu cen, który jesienią ubiegłego roku przekroczył 85% we ujęciu rocznym.

CZYTAJ TEŻ: ZWROT W SPRAWIE FRANKOWICZÓW? SZEF KNF: BANKI SAME SĄ SOBIE WINNE

Ankara zastosowała szczególnie kontrowersyjne pomysły na opanowanie inflacji. Erdogan przez lata forsował niezwykle łagodną politykę pieniężną, która prowadziła do nadmiernego wzrostu kredytu. Kilkukrotnie, gdy bankierzy centralni nie chcieli ulegać otwartej presji i obniżać stóp procentowych, dochodziło do roszad na najwyższych szczeblach władz banku centralnego, co dodatkowo obciążyło zaufanie inwestorów dla Turcji.

Trzecia kadencja prezydencka Erdogana oznaczać może utrzymanie krytykowanej polityki pieniężnej.

TURCJĘ CZEKA DRUGA TURA WYBORÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: