Connect with us

Hi, what are you looking for?

KREDYTY

TSUE: WIĘCEJ CZASU NA POZWANIE BANKU

TSUE daje frankowiczom więcej czasu na pozwanie banku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dziś, że w przypadku nieuczciwych warunków wpisanych w umowę kredytu walutowego – ograniczanie konsumentom czasu na pozwanie banku stoi w sprzeczności z unijnymi dyrektywami.

Wyrok TSUE dotyczył frankowiczów nie z Polski – a z Francji, którzy ponad 10 lat temu zawarli z jedną ze spółek grupy BNP Paribas kredyty finansujące zakup nieruchomości. Kredyty denominowane były we franku szwajcarskim – ale spłacane w euro.

Trybunał uznał, że jeśli chodzi o samo powództwo o uznanie warunków zawartych w umowie kredytowej za nieuczciwe – konsumenta nie może obowiązywać żaden termin przedawnienia. Innymi słowy – konsument może pozwać bank niezależnie od tego ile czasu minęło od zawarcia umowy.

TSUE stwierdził bowiem, że nie może być tak, iż roszczenie o zwrot nieuczciwie naliczonych odsetek (lub nieuczciwie przeliczonego kapitału) przedawni się zanim sąd stwierdzi, iż umowa zawierała nieuczciwe postanowienia.

Trybunał uznał również, że nie wystarczy, jeśli z całej umowy wynika, iż ryzyko walutowe ponosi konsument – ale że ta informacja musi zostać przekazana wprost, w dodatku zrozumiałym językiem, wraz ze wskazaniem sytuacji gospodarczej, w której ryzyko może się zmaterializować na niekorzyść konsumenta. Jeśli bank nie dopełnił tych obowiązków – nie może – zdaniem TSUE – przerzucać kosztów walutowych na konsumenta.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Miał być sądny dzień dla posiadaczy hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, a wyszło wielkie rozczarowanie.

FINANSE OSOBISTE

Coraz bliżej rozstrzygnięć w sprawie kredytów frankowych. PKO BP pod koniec września chce zaproponować na szeroką skalę proces zawierania ugód z klientami posiadającymi w...

FINANSE OSOBISTE

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do nowej frankowej sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I namawia sądy, by to właśnie do TSUE kierowały swoje pytania...

DOTACJE

Premier Mateusz Morawiecki wysłał list do Brukseli w którym pada odpowiedź strony polskiej dotycząca rządów prawa w Polsce. Z listu wynika, że Polska będzie...