Connect with us

Hi, what are you looking for?

BANKI

TSUE: WIĘCEJ CZASU NA POZWANIE BANKU

TSUE daje frankowiczom więcej czasu na pozwanie banku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dziś, że w przypadku nieuczciwych warunków wpisanych w umowę kredytu walutowego – ograniczanie konsumentom czasu na pozwanie banku stoi w sprzeczności z unijnymi dyrektywami.

Wyrok TSUE dotyczył frankowiczów nie z Polski – a z Francji, którzy ponad 10 lat temu zawarli z jedną ze spółek grupy BNP Paribas kredyty finansujące zakup nieruchomości. Kredyty denominowane były we franku szwajcarskim – ale spłacane w euro.

Trybunał uznał, że jeśli chodzi o samo powództwo o uznanie warunków zawartych w umowie kredytowej za nieuczciwe – konsumenta nie może obowiązywać żaden termin przedawnienia. Innymi słowy – konsument może pozwać bank niezależnie od tego ile czasu minęło od zawarcia umowy.

TSUE stwierdził bowiem, że nie może być tak, iż roszczenie o zwrot nieuczciwie naliczonych odsetek (lub nieuczciwie przeliczonego kapitału) przedawni się zanim sąd stwierdzi, iż umowa zawierała nieuczciwe postanowienia.

Trybunał uznał również, że nie wystarczy, jeśli z całej umowy wynika, iż ryzyko walutowe ponosi konsument – ale że ta informacja musi zostać przekazana wprost, w dodatku zrozumiałym językiem, wraz ze wskazaniem sytuacji gospodarczej, w której ryzyko może się zmaterializować na niekorzyść konsumenta. Jeśli bank nie dopełnił tych obowiązków – nie może – zdaniem TSUE – przerzucać kosztów walutowych na konsumenta.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.