Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

TSUE: WIĘCEJ CZASU NA POZWANIE BANKU

TSUE daje frankowiczom więcej czasu na pozwanie banku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł dziś, że w przypadku nieuczciwych warunków wpisanych w umowę kredytu walutowego – ograniczanie konsumentom czasu na pozwanie banku stoi w sprzeczności z unijnymi dyrektywami.

Wyrok TSUE dotyczył frankowiczów nie z Polski – a z Francji, którzy ponad 10 lat temu zawarli z jedną ze spółek grupy BNP Paribas kredyty finansujące zakup nieruchomości. Kredyty denominowane były we franku szwajcarskim – ale spłacane w euro.

Trybunał uznał, że jeśli chodzi o samo powództwo o uznanie warunków zawartych w umowie kredytowej za nieuczciwe – konsumenta nie może obowiązywać żaden termin przedawnienia. Innymi słowy – konsument może pozwać bank niezależnie od tego ile czasu minęło od zawarcia umowy.

WIĘCEJ CZASU NA POZWANIE BANKU

TSUE stwierdził bowiem, że nie może być tak, iż roszczenie o zwrot nieuczciwie naliczonych odsetek (lub nieuczciwie przeliczonego kapitału) przedawni się zanim sąd stwierdzi, iż umowa zawierała nieuczciwe postanowienia.

Trybunał uznał również, że nie wystarczy, jeśli z całej umowy wynika, iż ryzyko walutowe ponosi konsument – ale że ta informacja musi zostać przekazana wprost, w dodatku zrozumiałym językiem, wraz ze wskazaniem sytuacji gospodarczej, w której ryzyko może się zmaterializować na niekorzyść konsumenta. Jeśli bank nie dopełnił tych obowiązków – nie może – zdaniem TSUE – przerzucać kosztów walutowych na konsumenta.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TSUE: WIĘCEJ CZASU NA POZWANIE BANKU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nieoczekiwanym zwrocie w sporach frankowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z adwokat Karoliną Pilawską z kancelarii Pilawska Zorski i Adwokaci.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ważnym dla frankowiczów wyroku sądu rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mecenas Anną Wolną-Sroką z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O reprezentowaniu tysięcy frankowiczów przez Votum rozmawiał Marcin Dobrowolski, z BIZNES24 z Bartłomiejem Krupą, prezesem kancelarii Votum s.a.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O VeloBanku rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Adamem Marciniakiem, główny twórcą i pełniącym obowiązki prezesa zarządu VeloBanku.

%d bloggers like this: