Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

TSUE ROZSTRZYGA NA NIEKORZYŚĆ BANKÓW

W ostatnim czasie w sądach zwłaszcza w sporach frankowych wydawane są wyroki uznające umowy kredytowe za nieważne.

TSUE ROZSTRZYGA NA NIEKORZYŚĆ BANKÓW

Już w lutym z Luksemburga może przyjść kolejny cios w polskie banki. Chodzi o opinie rzecznika generalnego TSUE w sprawie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału banku w sytuacji kiedy umowa kredytowa została unieważniona. A już teraz Trybunał orzekł w podobnej sprawie na niekorzyść banków.

W ostatnim czasie w sądach zwłaszcza w sporach frankowych wydawane są wyroki uznające umowy kredytowe za nieważne.

Po takim rozstrzygnięciu każda ze stron mogłaby teoretycznie oczekiwać, doprowadzenia do stanu sprzed zawarcia umowy czyli tak jak by jej nigdy nie było. Jednak banki zaczęły domagać się wynagrodzenia za to, że klient banku korzystał przez lata z ich kapitału na czym się wzbogacił ( bo cena nieruchomości wzrosła). Jak się okazuje takie samo świadczenie może przysługiwać także kredytobiorcy, który nadpłacił taki kredyt w związku ze wzrostem kursu szwajcarskiej waluty.

Sprawa czy takie wynagrodzenie należy się bankom jest obecnie procedowana przez TSUE a jej rozstrzygnięcie ma zapaść na początku lutego.

W zeszłym tygodniu jednak trybunał wypowiedział się w analogicznej sprawie, a z orzeczenia wynika, że banki nie mogą domagać się opłaty za korzystanie z kapitału jeśli w swoich umowach zastosowali nieuczciwe praktyki rynkowe.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

TSUE ROZSTRZYGA NA NIEKORZYŚĆ BANKÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

RYNEK PRACY

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczęli przygotowania do manifestacji w Warszawie. Przypomnijmy, domagali się 25-proc. podwyżki. Zarząd powiedział nie.

%d bloggers like this: